UWAGA!

Odeszła Alicja Tomczyk

 Elbląg, Alicja Tomczyk
Alicja Tomczyk (fot. Anna Dembińska, arch. PortEl.pl)

Od ponad 20 lat pomagała kobietom, które zachorowały na raka piersi. Marsz Amazonek, który współorganizowała wraz z innymi, stał się symbolem nadziei, walki, a przede wszystkim okazją do tego, by nieustannie przypominać o tym, że badania ratują życie. W niedzielę, 14 stycznia, zmarła Alicja Tomczyk, prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek. 

Przez ponad 20 lat wspierała elblążanki w walce z rakiem piersi, pomogła setkom kobiet, które zmagały się i zmagają z tą chorobą. Alicja Tomczyk nieustannie zachęcała do badań profilaktycznych, podkreślała ich wagę, a jednocześnie za każdym razem powtarzała, że rak to nie wyrok. Wielokrotnie mówiła o tym, jak ważna jest świadomość tej choroby, rozmowa o niej, wspieranie psychiki w tak trudnym momencie. Marsz Zdrowia, organizowany przez nią oraz elbląskie Amazonki, odbywający się w październiku pod hasłem "Kocham Cię życie!", wyraźnie o tym przypominał.
       - Mamy tylko jedno życie, więc trzeba o nie dbać - mówiła podczas tegorocznego przemarszu ulicami miasta. 
       Alicja Tomczyk od 30 lat leczyła się onkologicznie, w maju choroba mocno dała o sobie znać. Niestety wygrała... Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek zmarła 14 stycznia. 
       Tak wspomina ją Anna Podhorodecka z Hospicjum w Elblągu: - Poznałam Alę w momencie, gdy zaczęłam pracować w Hospicjum, w 2005 r. Opowiadała, że zaczęła chorować 20 lat temu, dawała świadectwo, że to bardzo trudna droga, ale muszę powiedzieć, że zawsze byłam pełna podziwu dla jej hartu ducha oraz siły. A także dla wszystkich inicjatyw, które podejmowała na rzecz Amazonek. To było niesamowite - opowiada. - Bywało i tak, że jeśli znajoma mi kobieta chorowała na nowotwór i była w trudnym stanie psychicznym, to prosiłam, żeby Ala się z nią spotkała, z tą osobą, i dała jej takiego "kopa" do życia. Robiła bardzo wiele dla innych i była świadectwem, że "chcieć to móc". 
      
      
oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama