UWAGA!

Operacja „Szpital”: będą cięcia

 Elbląg, Operacja „Szpital”: będą cięcia
Fot. Michał Skroboszewski

Oba szpitale należące do miasta: przy ul. Komeńskiego i Żeromskiego zostaną połączone. We wtorek i środę prezydent spotkał się z załogami obu placówek, by przedstawić założenia restrukturyzacji.

Dyskusja o połączeniu obu szpitali trwa od 2011 roku, czyli od momentu przejęcia przez miasto byłego szpitala wojskowego przy ul. Komeńskiego. Przez ten czas miasto miało trzech prezydentów, ale żadnemu z nich nie udało się tej operacji przeprowadzić. Połączenie ma być korzystne dla miasta z ekonomicznego punktu widzenia – Szpital Miejski im. Jana Pawła II co roku przynosi straty, a jego zobowiązania wynoszą kilkanaście milionów złotych, Elbląski Szpital Specjalistyczny jest na plusie.
       Z naszych informacji wynika, że to właśnie placówka z ul. Komeńskiego ma mieć wiodącą rolę po połączeniu, bo to tutaj ma się mieścić blok operacyjny. Restrukturyzacja będzie się też związała ze zmniejszeniem zatrudnienia o 15 etatów w działach administracyjnych i technicznych obu szpitali, białego personelu mają nie dotknąć. Redukcja nie ma się jednak wiązać ze zwolnieniami, ale z przechodzeniem pracowników na emerytury i wygaszaniem umów na czas określony.
       O propozycjach związanych z połączeniem obu placówek prezydent Witold Wróblewski rozmawiał we wtorek i środę z załogami szpitali. - Potwierdzam, że takie spotkania się odbyły. Relację z nich pan prezydent przedstawi na czwartkowej sesji Rady Miejskiej. W czwartek prezydent powoła też zespół, który ma pracować nad tym tematem – powiedziała nam Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
       W skład zespołu mają wejść dyrektorzy obu szpitali, członkowie rad społecznych, przedstawiciele związków zawodowych i załogi.
      
       Aktualizacja: Po godzinie 15 do naszej redakcji dotarł komunikat z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego, w którym prezydent informuje m.in., że głównymi argumentami przemawiającymi za połączeniem szpital jest "pogarszająca się sytuacja finansowa Szpitala Miejskiego, obowiązek dostosowania pomieszczeń i urządzeń podmiotów leczniczych do nowych standardów określonych rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, których spełnienie będzie wymagane do prowadzenia dalszej działalności leczniczej. Trzecim bardzo ważnym czynnikiem jest przygotowywana mapa potrzeb zdrowotnych w Polsce, uwzględniających specyfikę potrzeb zdrowotnych społeczności lokalnych. Znalezienie się na niej zwiększy możliwość pozyskania dla szpitala funduszy unijnych. Należy również wspomnieć, że połączenie obu placówek spowoduje powstanie silnego podmiotu, który będzie konkurencyjny dla innych szpitali. Tym samym będzie miał szanse na wyższy kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia, co ułatwi pacjentom miejskich szpitali dostęp do usług medycznych".
       - Te propozycje, które wypracowaliśmy zostały zaopiniowane przez NFZ oraz zewnętrzną firmę konsultingową. Obie te opinie potwierdzają zasadność wzmocnienia szpitali poprzez ich połączenie. Co jednak najważniejsze połączenie to nie spowoduje zwalniania pracowników. Zatrudnienie w zakresie „białego personelu” nie ulegnie zmianie. Wśród kadry pozamedycznej natomiast zmniejszenie etatów odbywać się będzie jedynie poprzez przechodzenie na emerytury lub wygaszanie umów na czas określony. Dotyczy to 15,3 etatów. – zaznaczył Witold Wróblewski.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • I tak jak w przypadku klubów sportowych łączy się je w jeden podmiot ZKS Olimpia Elbląg. Kiedyś chciano Mlexer łączyć z Olimpią. Póżniej Olimpie 2004 połączono z ZKS Olimpią. Młode chłopaki ćwiczyli grając w rozgrywkach, a później te grono zawęzało się i grają tylko najlepsi, najwybitniejsi albo z układami rodziców. To samo będzie ze szpitalami. Dobrze, że jest jeszcze szpital Wojewódzki, a za jakiś czas zaczną nam wmawiać, że muszą zamknąć, bo trzeba wzmocnić szpital Wojewódzki. Łóżek będzie coraz mniej w szpitalach, coraz mniej personelu medycznego, który po szkołach nie będzie miał gdzie pracować. Najlepiej zrobić jak Kononowicz. Zlikwidować wszystko i nie będzie problemu. Co to za prezydent ? Wszystkie jego działania, które robi są przeciwko mieszkańcom. A już jeżeli chodzi o zdrowie to przeginka
 • Umieram moje serce do tego miasta.
 • Połączmy urząd miejski z ratuszem na starówce i tam poszukajmy oszczędności pasibrzuchy
 • "konkurencyjny dla innych szpitali". .. A można wiedzieć jakich? Bo w E-gu to są tylko te dwa??? Czy będziecie konkurencyjni, np. z akademią medyczną w gdańsku czy CZD w Warszawie??? Dla kogo będziecie konkurencyjni?
 • Pani ciekawskaa maly update. W Elblagu sa 4 szpitale;p Sorki musialem;p
 • prezydent wroblewski jest specjalistą od laczenia placówek podległych miastu, ale nie ma niestety pomysłu na jego rozwój. prezydent slonina już był, a teraz słonina bis, to nie jest krok elbląga do przodu w XXi wieku. Optowałbym za stałym doradztwem prezydentów Gdyni i Sopotu. dla obecnego prezydenta. , innaczej coraz bardziej zbliżamy się do prowincji niż do Trójmiasta za ktorym tak wiele łączy prywatnie i zawodowo elblążan
 • Czyli wdrażają projekt dobrze przygotowany jeszcze za Nowaczyka, tylko że wtedy był be a teraz jest cacy. .. ciemny lud nigdy nie zmądrzeje. .. zmarnowane trzy lata. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  Wamszczotkiklepać....(2016-02-17)
 • haha:):):), to nawet bez łączenia były konkurencyjne, bo dopiero po głębokim namyśle można sobie przypomnieć o ich egzystencji:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  ciekawskaa(2016-02-17)
 • umieralnie, nic dodać nic ująć byt dla bytu
 • Najwyższą pora uporządkować szpitale, Żeromskiego to źle zarządzana ruina....... o tym wiedzą wszyscy lekarze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  3
  100% Elblążanin(2016-02-17)
 • A kiedy prezydent połączy stanowiska swoich zastępców i doradców?
 • Szpital na Zeromskiego to obecnie 16 mln wymagalnych zoobowiazan w kazdej chwili komornik moze zajac konta tej placowki. Dyrekcja tego szpitala nie ma bladego pojecia o zarzadzaniu. Brawo dla Prezydenta za prawdziwa probe przeprowadzania restrukturyzacji. Zwiazki zawodowe moga krzyczen na potege, ale prawa ekonomii sa nieublagane. Do tego Szpital nie posiada zadnej infrastruktury, ktora umozliwia dalsze funkcjonowanie, szczegolnie oddzialow zabiegowych, takich jak ortopedia, czy chirurgia dziecieca - blok operacyjny nie spelnia zadnych wymogow, brak tomografu, rezonansu magnetycznego, nie ma nawet porzadnej izby przyjec. Lekarze tego szpitala i tak dokonuja cudow leczac w tych warunkach. Plan naprawczy to ostatnia deska ratunku przed zblizajaca sie katastrofa, a dluzsze zaklinanie rzeczywistosci i zamykanie oczu przez pania dyrektor Lech to kompletna utopia!!!! Dlacżego nikt nie rozliczy tej pani z jej nieudolnych poczynan??!?
Reklama