UWAGA!

Opieka informatyczna dla firm - czy warto skorzystać z usługi outsourcing IT?

2019-09-19
11:40
 
Opieka informatyczna dla firm - czy warto skorzystać z usługi outsourcing IT?

Coraz więcej firm oraz instytucji decyduje się na powierzanie części zadań, min. tych dotyczących zaplecza administracyjnego, kadrowego, IT. Czym więc jest tak na prawdę outsourcing? Jakie zalety posiada to rozwiązanie, że stale zyskuje na popularności?

Outsourcing jest usługą polegającą na wynajęciu zewnętrznej firmy, która zadaniem zostaje zajęcie się obsługą określonych procesów w przedsiębiorstwie. Aktualnie, by zarządzać jakimkolwiek przedsiębiorstwem nie da się pominąć potrzeby korzystania z systemów informatycznych. Firmy pod tym względem różnią się tylko stopniem rozbudowania potrzeb - wynikającym z wielkości przedsiębiorstwa, branży, w jakiej ono funkcjonuje oraz specyfiki działania, jednak nadal przesył i obrót danymi w formie elektronicznej pozostaje tak samo ważny. Co, niezależnie od tego, daje im outsourcing usług IT?

 

Obniżenie kosztów

Jest to najczęściej występująca motywacja, wśród firm, które zdecydowały się na takie rozwiązanie. Pozwala to zrezygnować z budowania wewnętrznego działu IT, a co za tym idzie zatrudnienia pracowników na etacie. Dzięki temu koszty spadają, ponieważ nie inwestuje się w rekrutację pracowników oraz redukuje się związane z bezpośrednim zatrudnieniem koszta płacowo-socjalne (min. wynagrodzenia, benefity pozapłacowe, rozliczenia księgowo-kadrowe, organizacja stanowisk pracy).

 

Uniknięcie problemów kadrowych

Łatwiej zmienić firmę zewnętrzną, jeśli nie spełnia pokładanych w niej oczekiwań, niż pogodzić się z odejściem z firmy przeszkolonego specjalisty lub doznać zawodu w wyniku zatrudnienia kandydata, który finalnie okazał się niedostatecznie dobry, mimo poniesionych nakładów finansowych, np. na szkolenia wstępne i wdrożenie. Outsourcingowanie usług IT daje większe poczucie bezpieczeństwa i ciągłości działania, ponieważ dostawca usługi gwarantuje dostęp do niezbędnych specjalistów zgodnie z podpisanym kontraktem - co eliminuje także ewentualne problemy wynikające z absencji pracowniczej takiej jak zwolnienia chorobowe czy urlopy pracownika.

 

Skupienie na zasadniczej działalności firmy

Outsourcing IT pozwala na przeniesienie zadań związanych z ewentualną budową i utrzymaniem infrastruktury IT na specjalistów w dziedzinie. Dostawcy tego typu usług najczęściej także, ze względu na posiadane doświadczenie, potrafią dopasować rozwiązania informatyczne, które ułatwią zarządzanie biznesem. Pozwala to skupić się zarządzającym przedsiębiorstwem na jej głównych celach, zamiast przeznaczania zasobów na rozwiązywanie kwestii pobocznych, co wpływa wymiernie na zwiększenie produktywności i konkurencyjności.

 

Dostęp do najnowszych technologii

Kolejną wymierną korzyścią jest brak konieczności  lub szczątkowa potrzeba inwestowania w zaplecze techniczne (sprzęt, systemy, oprogramowanie oraz ich aktualizację). Wyłącza to również wewnętrzną potrzebę monitorowania i opieki nad całą infrastrukturą. Wynikającą z tego stanu rzeczy dodatkową korzyścią jest mniejsza awaryjność oraz minimalizacja kosztów utrzymania systemów i dostępu do nich - za ciągłość działania i odpowiednią konfigurację oraz zabezpieczenie, np. usług serwerowych, odpowiada dostawca.

 

Dostęp do doświadczonego personelu

Niewątpliwą korzyścią jest dostęp do fachowców w swojej dziedzinie. Zatrudnienia takiej osoby wewnętrznie w firmie wymagałoby wysokich nakładów finansowych i mogłoby być trudne ze względu na dostępność takich kandydatów na rynku pracy. Firmy outsourcingowe zatrudniają starannie dobrany personel, są to osoby często posiadające wieloletnie doświadczenie w branży, które na bieżąco poszerzają swoje kompetencje, śledzą zmiany trendów rynkowych, a także są w stanie rozwiązać niestandardowe problemy ze sprzętem, systemami oraz oprogramowaniem. Są to specjaliści skupieni na wąskich obszarach, co pozwala im na efektywniejszą pracę. Nierzadko również to osoby, będące certyfikowanymi ekspertami (np. posiadających Microsoft Certified IT Professional czy Cisco Certified Network Associate).

 

Minimalizacja ryzyka awarii

Dostawcy usług outsourcingu IT mogą z powodzeniem przejąć administrowanie serwerami, kopiami zapasowymi i oprogramowaniem. Specjaliści zewnętrzni mogą prowadzić monitoring całodobowy monitoring zasobów, co pozwala uniknąć ewentualnych przestojów, wynikających z awarii sprzętu lub oprogramowania, a także samego dostępu do przechowywanych danych. Daje to możliwość szybkiego wykrywania awarii i równie szybkiej reakcji na nie.

 

Personalizacja świadczonych usług

Outsourcingu informatyczny pozwala na indywidualny dobór usług - mogą one dotyczyć całości obsługi IT lub wybranych części. Opieka IT nad firmą to elastyczność współpracy - można poszerzać lub zmniejszać jej zakres, dopasowując do potrzeb oraz posiadanego budżetu.

Podsumowując, zjawisko outsourcingu jest szczególnie częste w przypadku tego co oferują usługi IT dla firm, zarówno w kontekście kompleksowej obsługi przedsiębiorstwa, jak też zlecania opieki nad wybranym aspektem, np. administracji siecią firmową. Jest to rozwiązanie o wiele wygodniejsze w dobie dynamicznego rozwoju tego sektora - nie wymaga od przedsiębiorstwa tworzenia dedykowanego działu IT, inwestycji we wdrożenia nowych osób, czy też szkolenia, które są wymuszane przez coraz nowsze systemy i oprogramowanie. Daje to również gwarancję dostępu do specjalistów oraz niezawodności działania systemów.

Sprawdź co może zaoferować Tobie firma informatyczna Ravnet.

Firma informatyczna RavNet Sp. z o.o.

ul. Modlińska 175A

03-186 Warszawa

tel.: 22 869 75 15

https://www.ravnet.pl/

email: biuro@ravnet.pl

 

 

---- materiał płatny -----

 

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej