UWAGA!

Organizacyjny fenomen. Osiem dekad temu powstała AK

 Elbląg, Organizacyjny fenomen. Osiem dekad temu powstała AK
Fot. Anna Dembińska

Dokładnie 80 lat – tyle czasu minęło dziś (14 lutego) od powstania Armii Krajowej. Elbląskie obchody rocznicy odbyły się przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego. Zobacz zdjęcia.

- Pamiętamy i oddajemy cześć bohaterskim żołnierzom walczącym w szeregach Armii Krajowej - mówił o dzisiejszych obchodach Ireneusz Ziemiński z elbląskiego koła Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. - Dziś możemy stwierdzić, że z obowiązku walki o ciągłość i zachowanie polskości Armia Krajowa wywiązała się w pełni – podkreślał.

- To jest symbol tego, że my, Polacy, nigdy nie damy sobie zabrać wolności – mówił o AK Piotr Opaczewski, wicewojewoda warmińsko-mazurski. - Armia Krajowa zawsze zostanie tym symbolem. To też symbol jedności naszego narodu – wskazywał.

- AK tworzyło zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego, które było fenomenem w skali Europy - zaznaczył Witold Wrólewski, prezydent Elbląga. - Po 1945 r. historia Armii Krajowej ma swój smutny dalszy ciąg w postaci aresztowań, brutalnych przesłuchań, długoletnich kar więzienia i kar śmierci dla żołnierzy podziemia – przypomniał.

- Spotykamy się dziś, by uczcić 80. rocznicę powstania Armii Krajowej - podkreślał Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej. - Działalność tej formacji jest dziedzictwem, które każdy Polak powinien nosić w swoim sercu – stwierdził. Dodał, że AK „to wzór dla przyszłych pokoleń”.

- Fenomen Armii Krajowej zdumiewa do dziś nie tylko w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju. To największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko w okupowanej podczas II wojny światowej Europie - brzmią słowa listu Zarządu Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, odczytane podczas uroczystości przez Annę Szczepańską, wiceprezes zarządu.

  Elbląg, Organizacyjny fenomen. Osiem dekad temu powstała AK
Fot. Anna Dembińska

- W uroczystej zadumie chylimy czoła przed patriotami - napisał z kolei w liście na dzisiejszą okoliczność Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. Odczytał go Edward Pietrulewicz, dyrektor Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego. - Od 80 już lat datę 14 lutego charakteryzuje siła miłości, miłości do ojczyzny - podkreśla marszałek w swoim piśmie.

Podczas uroczystości odbył się apel pamięci i wystrzelono salwę honorową ku czci obrońców ojczyzny. Delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty.

- 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Pierwszym dowódcą AK został komendant główny ZWZ gen. Stefan Rowecki „Grot”. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie. Utworzona przed 80 laty AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie. Korzenie Armii Krajowej sięgają zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku przez grupę wyższych oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim, przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się ona zalążkiem rozbudowanego potem Państwa Podziemnego – podają dziś strony rządowe.

TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Rozumiem taki jubileusz, ale w jakim celu zamknięto dwa pasy ul. Grota Roweckiego?? Autobus zaparkowany poza jezdnią, uczestnicy też znajdowali się poza A tu wprowadzono dezinformację i chaos.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  5
  okoniowaty(2022-02-14)
 • Było minęło, histe mamy ciekawą ale jest 2022 rok. Trzeba patrzeć na to co teraz zamiast pławić się w historycznym sosie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  10
  Art :)(2022-02-14)
 • W uroczystości, nie brał udziału klub kibica Olimpii Elbląg, uroczystość winna być powtórzona, zabrakło petard i świec dymnych, tak nie może wyglądać ppatriotyczna uroczystość.
 • RobertKoliński Wszystko ładnie, nawet muszę tu dziś pochwalić pana prezydenta Wróblewskiego Witolda (KW WWW), że już nie powtórzył tych swoich tradycyjnych legend z mchu i paproci o rzekomo "największym i najlepiej zorganizowanym podziemnym wojsku w okupowanej podczas II wojny światowej Europie"(w tym miejscu Josip Broz Tito aż klepie się z radości po udach:), ale oczywiście informacji tej kompletnie nieprawdziwej a propagandowej nie mogło najwyraźniej zabraknąć w kraju od 33 lat żyjącym wyłącznie cudami i mitologią. Za to podstawowej informacji na temat Armii Krajowej, czyli faktu, iż była to organizacja LEWICOWA, to oczywiście u wszystkich komentujących, w tym prasy, zabrakło. I jak Wy chcecie, żeby prawda Was wyzwoliła, historyczni a propagandowi zaprzańcy?; [Na zdjęciu zwarci i gotowi nacjo-przeciwnicy lewactwa z AK żegnają fachowym salutem swego "polskiego fuhrera", któremu różne elementy wywrotowe stawiają dziś pamiątkowe tablice nagrobne w naszym mieście. .. ] #PrawdaWasWyzwoli. .. Hashtagi: #historia, #lewica, #RiGCz, #TakBylo, #SlynneCytaty
 • Z ciekawości wpisałem w wyszukiwarkę hasło "zbrodnie AK". ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  13
  Warto wiedzieć(2022-02-14)
 • @RobertKoliński - Jak widać na zdjęciach ilość uczestników o nie całkiem patriotycznych poglądach zaszczyciła uroczystość.
 • @RobertKoliński - Największym mitem jest twoja plugawa socjalistyczna propaganda którą dzięki temu portalowi uprawiasz gdzie zaklamujesz historię i przeciwników swoich idei wyzywasz od faszystów.
 • @RobertKoliński - Zamilcz człowieku zamilcz nie bluźni na tematy o których nie masz pojęcia. Myślisz że ktoś Ci wierzy których komunista jest wiarygodny prawdomowny od zawsze oszukujecie kłamiecie aby tylko osiągnąć swój cel. Jesteś właśnie niezbitym dowodem owej tezy jeszcze nigdy nie napisałeś prawdy co sam w życiu osiągnąłeś ale wszystkich pouczasz wszystkimi gardzisz wpadasz w samouwielbienie.
 • Z żołnierzy i oficerów AK już chyba niewielu żyje i pamięć o ich walce coraz bardziej zanika niestety szczególnie wśród mlodego pokolenia. Teraz najwiekszymi bohaterami są działacze PiS i o nich będą uczyć w szkołach z nowych podręczników do historii wg. ministra Czarnka.
 • @RobertKoliński - Zmień leki, albo zwiększ dawkę.
 • Jeszcze troche ludzi żyje to co pamiętają jak to było naprawdę. .. patrzę na te pisowe twarze nie zmącone żadną refleksją. .. .. straszne! Nie zakrzyczycie historii i jej nie zakłamiecie, bo jest w ludzkiej pamięci!
 • Nie damy sobie odebrac wolnosci. Niestety głosując na pis oddaliście ta wolność. Hashtagi: #Kawainka
Reklama