UWAGA!

Orszak Trzech Króli pojawi się w Elblągu

 Elbląg, Orszak Trzech Króli pojawi się w Elblągu

Elbląg dołączy do ponad 300 miejscowości w kraju, których ulicami we wtorek (6 stycznia) przejdzie Orszak Trzech Króli. Organizatorzy zapraszają do rodzinnego świętowania i przemarszu od Placu Jagiellończyka do katedry, gdzie trzej królowie: Kacper, Melchior i Baltazar oddadzą cześć Dzieciątku.

- Pierwszy raz orszak ulicami miasta wyruszył w Warszawie w 2009 roku, ale szybko pomysł chwycił w całym kraju. Mamy nadzieję, że w Elblągu również się uda - mówi Zygmunt Tucholski ze stowarzyszenia Civitas Christiana, inicjatora przemarszu.
       - Takie przemarsze odbywają się już w ponad 300 miejscowościach w kraju, między innymi w Olsztynie. Skoro Olsztyn może taki orszak zorganizować, to dlaczego nie my? Pierwszy raz orszak ulicami miasta wyruszył w Warszawie w 2009 roku, ale szybko pomysł chwycił w całym kraju. Mamy nadzieję, że w Elblągu również się uda - mówi Zygmunt Tucholski ze stowarzyszenia Civitas Christiana, inicjatora elbląskiego Orszaku Trzech Króli.
       Elbląski orszak 6 stycznia o godz. 13 ma wyruszyć z Placu Jagiellończyka i przejść ulicą Teatralną, Robotniczą, Stoczniową i Starym Rynkiem pod katedrę. - Na czele orszaku oczywiście będą trzej królowie: Kacper, Melchior i Baltazar, którzy będą jechać na koniach użyczonych przez Fundację Końskie Zdrowie – opowiada Zygmunt Tucholski, który wcieli się w rolę Baltazara. - Wszyscy będą przebrani w królewskie stroje, które uszyły osoby, zaangażowane w to przedsięwzięcie. Z Fundacji “Orszak Trzech Króli” z Warszawy otrzymamy proporce oraz papierowe korony, które będziemy rozdawać przed przemarszem. Zachęcamy wszystkich, szczególnie dzieci, do przebrania się w stroje królów, aniołów czy pasterzy.
       Tradycją każdego orszaku Trzech Króli są scenki, nawiązujące do Ewangelii. Przy kościele Bożego Ciała zostanie odegrana scena wizyty Trzech Króli u Heroda, na wysokości ul. Stoczniowej – scenka przybycia Józefa i Maryi do gospody w Betlejem, na Starym Rynku odbędzie się walka dobra ze złem.
       - Mamy przygotowane papierowe kulki, którymi będą się mogły obrzucać dzieci przebrane za anioły i diabły – dodaje Zygmunt Tucholski. - Wcześniej, gdy będziemy mijać seminarium, klerycy zaśpiewają kolędy, a na koniec już przy szopce, która stanie przed katedrą na wysokości Ratusza Staromiejskiego, Trzej Królowie oddadzą cześć Jezusowi i złożą dary. Przemarsz zakończy o godz. 15 msza święta w katedrze.
       Orszaki Trzech Króli w większych miastach gromadzą nawet kilkanaście tysięcy osób. Jak będzie w Elblągu? - Mamy nadzieję, że pogoda dopisze i mieszkańcy skorzystają z naszej propozycji. Robimy to po raz pierwszy dzięki wsparciu wielu wolontariuszy, mam nadzieję, że orszak stanie się również elbląską tradycją – dodaje Zygmunt Tucholski.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama