UWAGA!

Orzeczenia na czas epidemii są ważne

 Elbląg, Orzeczenia na czas epidemii są ważne
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Osoby, które złożyły wniosek o przedłużenie prawa do renty, świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych lub świadczenia rehabilitacyjnego mogą być spokojne. Orzeczenie wydane przez lekarza orzecznika i komisje lekarskie zachowuje ważność przez następne trzy miesiące.

Chodzi o orzeczenie, którego ważność upływa w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo w okresie 30 dni po ich odwołaniu. Orzeczenie zostanie wydłużone o kolejne trzy miesiące, jeżeli przed końcem jego ważności zostanie złożony wniosek o świadczenie na dalszy okres.

Orzeczenie lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej, na podstawie których  ubezpieczony ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, też zostanie wydłużony na podobnych zasadach. Orzeczenie to będzie ważne jeszcze trzy miesiące, jednak nie dłużej niż do końca 12-miesięcznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

O trzy miesiące przedłużone będzie także orzeczenie, które wygasło przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed 14 marca 2020 roku. Chodzi o sytuację, w której klient złożył wniosek np. o przedłużenie renty zanim orzeczenie straciło ważność, a ZUS nie wydał nowego przed wejścia w życie ustawy, czyli przed 31 marca.

 

Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • a co z ludźmi którym zasiłek rehabilitacyjny skończył się wcześniej i czekali na wyznaczoną komisje po odwołaniu do Gdańska ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Poszkodowany(2020-04-06)
 • Jakim prawem w ZUSie Elbląg nie można sprawy załatwić czy uzyskać informacji telefonicznie w dobie pandemii ? Wszystkie urzędy są do tego zobligowane a elbląski ZUS jako jedyny NIE. Siedzi jakiś ochroniarz w centrali ZUS i ma zakaz łączenia petentów z jakimkolwiek działem !!! Zalecam kontrolę odpowiednich służb.
 • Na pewno byłeś w ZUS w Elblągu !! Chyba nie, wszystko jest pozamykane a ten urząd ma być otwarty jako jedyny w mieście. Skontrolować powinni Ciebie za bezpodstawne opuszczenie mieszkania bo chyba tam chleba nie sprzedają.
Reklama