UWAGA!

Ośrodek Wsparcia Osób Niesłyszących

W Elblągu powstał Ośrodek Wsparcia Osób Niesłyszących, w którym osoby głuche i niedosłyszące mogąotrzymać pomoc w formie: tłumaczenia na język migowy, poradnictwa socjalnego, pomocy w zredagowaniu i wyjaśnianiu pism, a nawet pośredniczenia w prowadzeniu rozmów telefonicznych.

Głusi to społeczność, dla której naturalnym sposobem komunikowania się jest język migowy. Brak słuchu powoduje problemy w opanowaniu mowy, a co za tym idzie zrozumienia słownictwa i zasad gramatycznych języka mówionego. Głusi dla których pierwszym (naturalnym) językiem jest język migowy, językiem polskim w czytaniu i pisaniu nie posługują się biegle. W związku z tym w ich życiu pojawiają się takie problemy jak zrozumienie dokumentacji, decyzji urzędowych, umów, przepisów prawnych i innych informacji na piśmie. Mają również problemy z załatwianiem różnych spraw przez telefon (oferty handlowe, ubezpieczenia, zgłoszenie szkody, założenie konta bankowego). Są to problemy, z których słyszący rzadko zdają sobie sprawę.
       Bariera językowa spycha głuchych na margines społeczeństwa, ogranicza dostęp do informacji. Dlatego tak ważne dla nas jest stworzenie miejsca przyjaznego dla osób głuchych i niedosłyszących, gdzie językiem komunikowania się będzie język migowy. Dzięki temu osoby głuche będą mogły cieszyć się pełnią swobód obywatelskich na równi ze słyszącymi.
      
       Ośrodek powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Głuchych i Niedosłyszących „SIGN” oraz przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta w Elblągu i i mieści się w przy ul. Związku Jaszczurczego 17 pok. 102.
       „Na Jaszczurach”, poradę można uzyskać przez e-mail: sign.elblag@wp.pl lub osobiście w Ośrodku:
       Wtorki: 8.00-11.00
       Środy 16.00-19.00
       Czwartki 12.00-15.00
       Stowarzyszenie „SIGN” będzie podejmować starania, aby Ośrodek mógł być otwarty codziennie.
      
Anna Garbarska-Werner
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama