UWAGA!

Ostra Jazda w proteście

 Elbląg, Z placu Dworcowego wyjechały samochody w Ostrą Jazdę
Z placu Dworcowego wyjechały samochody w Ostrą Jazdę (fot. Anna Dembińska)

Ogólnopolski Strajk kobiet boi się, że Trybunał Konstytucyjny na posiedzeniu 22 października utrudni wykonywanie legalnych aborcji w Polsce. Zorganizował więc akcję protestacyjną, w ramach której w niektórych miastach odbyła się Ostra Jazda. W Elblągu protestujący wyruszyli z placu Dworcowego. Zobacz zdjęcia.

22 października Trybunał Konstytucyjny dokona kontroli zgodności niektórych zapisów w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z art. 30 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Ogólnopolski Strajk Kobiet obawia się, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego utrudni wykonywanie aborcji w Polsce. Dziś (19 października) rozpoczęła się czterodniowa akcja protestacyjna. Pierwszego dnia zaplanowano Ostrą Jazdę – przejazd samochodami oklejonymi plakatami OSK. Takie wydarzenie miało miejsce również w Elblągu. Kilkanaście samochód po godzinie 17 wyjechało z placu Dworcowego. Uczestniczki i uczestnicy przejechali do ronda Zamech i wrócili na miejsce startu.

- 3/4 Polek i Polaków uważa, że w przypadku najcięższych wad polegających na braku organów wewnętrznych, braku kręgosłupa lub mózgu, gdy dziecko nie ma szans na życie lub skazane jest jedynie na ból, nie wolno zmuszać kobiet do rodzenia, to musi być ich wolny wybór – mówiła pani Izabela, organizatorka przejazdu.

- Tu nie chodzi o to, żeby prawo aborcyjne było bardziej sprzyjające kobietom. Ono jest jeszcze bardziej zaostrzane. Czyli w sytuacji, kiedy komórki nie są dzieckiem i nie mają szansy przeżyć, kobiety są skazane na tortury – dodała posłanka Monika Falej z Lewicy.

Podobne wydarzenia są organizowane m.in. w Częstochowie, Katowicach, Krakowie i Wrocławiu. Jutro organizatorzy namawiają do „akcji plakatowej” polegającej na przyklejaniu w oknach plakatów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. 21 i 22 października protesty będą miały już miejsce w Warszawie. W „sprawie aborcji” Trybunał Konstytucyjny wyda wyrok 22 października. Będzie obradował w pełnym składzie pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)