UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ostrych cięć miasto nie przewiduje

 
Elbląg, Ostrych cięć miasto nie przewiduje
fot. arch. AD, portEl.pl

Z wchodzącą w życie reformą oświaty elbląski samorząd mierzy się od kilku miesięcy. Projekt zmian w tym zakresie Rada Miejska zatwierdziła w styczniu, ale nie do końca wiadomo było, jak ułoży się sytuacja związana z arkuszami organizacyjnymi. Teraz jest ona bardziej konkretna.

- Jesteśmy w tej chwili po rozmowach, po przyjęciu arkuszy organizacyjnych. Łącznie jest ich 70 w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych – mówił Witold Wróblewski, prezydent miasta, podczas dzisiejszej (8 maja) konferencji. - Zostały one tak pomyślane, żeby nauczyciele w szkołach mieli pełne etaty.
       Jak wyjaśniał prezydent godziny rozłożono równomiernie, aby uniknąć sytuacji, w której jeden nauczyciel ma tak dużo godzin, które można by podzielić na dwa etaty, a drugi nie będzie miał żadnych.
       - Zostało to tak poukładane, że praktycznie wszyscy nauczyciele mają zapewnioną pracę – zapewniał prezydent. - Obecnie takie zagrożenie [utraty pracy - red.] dotyczy trzech nauczycieli: pedagoga, polonisty oraz nauczyciela świetlicy. Ci państwo nie mają zapewnionych etatów, ale rozmowy trwają. Myślę, że ta trójka zdecyduje się na zatrudnienie w innych jednostkach i mam nadzieję, że tę pracę podejmie.
       - W wypowiedziach ogólnopolskich pojawiało się niebezpieczeństwo, że wykazywane będą etaty uratowane, ale w cząstkowych godzinach. Nauczyciel będzie miał w tygodniu cztery do ośmiu godzin albo połowę etatu i będzie się mówiło, że ten etat został uratowany – dodał Piotr Żuchowski, doradca prezydenta. - W Elblągu jest taka sytuacja, że wszyscy nauczyciele mają spełnione pensum karty nauczyciela, czyli 18 godzin.
       Utrzymano również dobrowolne przejścia na emeryturę, z takiej możliwości skorzystało 39 nauczycieli (w ubiegłym roku było 61 takich osób). Ten, kto zdecydował się na taki krok otrzyma (identycznie jak w poprzednim roku) 15 tys. zł.

  Elbląg, Od lewej: Piotr Żuchowski, Witold Wróblewski, Małgorzata Sowicka
Od lewej: Piotr Żuchowski, Witold Wróblewski, Małgorzata Sowicka

- Chcę również uspokoić rodziców: dzieci w elbląskich szkołach nie będą uczyły się na zmianę. Najpóźniej zajęcia będą kończyły się o godz. 16.15. Jeżeli odbędą się wcześniej niż o godz. 8, to będą one dotyczyły klas siódmych – dodała Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu.
       Jak wspomniał Witold Wróblewski w nadchodzącym roku szkolnym klasach I-III szkół podstawowych będzie 24 oddziałów mniej, natomiast w wygaszanych gimnazjach będzie o 39 oddziałów mniej. Policzono również, że w wyniku podwyższenia wieku szkolnego w elbląskich szkołach podstawowych będzie 600 uczniów mniej. 

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Panie doradco, w Elblągu są łączone etaty. Nauczyciele mają po kilka godzin w rożnych szkołach. 24 klas mniej to tyle etatów edukacji wczesnoszkolnej mniej, zaś w gimnazjach to prawie 50 etatów mniej.
 • Owszem, uczę w dwóch szkołach ale mam łącznie etat, a nie np. 1/4 etatu-wszystko się zgadza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8
  3
  nauczycielgimnazjum(2017-05-08)
 • @nauczycielgimnazjum - ale nie wszyscy mają tak dobrze jak ty!
 • Narzekaliście na reformę, a to okazuje się, że jest lepiej niż w ubiegłym roku w Elblągu!
 • Jest lepiej bo Prezydent uratował etaty przez program emerytalny.
 • Prezydencie -remont pływalni może skończony ?????Zapytuję dlaczego nie pomalowano tego budynku pływalni na zewnątrz jest taki obskurny że wstyd.
 • Czas by niepotrzebni nauczyciele przekwalifikowali sie jak inni bezrobotni. Chyba jakaś sprawiedliwość istnieje. Czy nauczyciele to inna nacja????
 • Czy wreszcie wszyscy uczniowie szkół w Elblągu przymusowo będą musieli nauczyć się pływać pływalnie mamy. kończąc szkołę uczeń legitymuje się kartą pływacką. Życie dzieci jest chyba ważniejsze niż co innego.
 • Nie ma co się cieszyć tą PiS-owską "reformą" nieprzemyślaną i pisaną na kolanie. Jej skutki i to negatywne dopiero będą miały miejsce w niedługim czasie,a które dotkną przede wszystkim dzieci. A rodzice będą mieli niezłą jazdę. A najlepsze w tym "zreformowaniu" będzie to że wszystkie gromy spadną na samorząd. I to będzie "atut" tłumaczący działania "dobrej zmiany " PiS-u do zawłaszczania stanowisk w samorządzie w 2018 r. , tak czy nie tak?
 • Nie ma co się cieszyć tą PiS-owską "reformą" nieprzemyślaną i pisaną na kolanie. Jej skutki i to negatywne dopiero będą miały miejsce w niedługim czasie, a które dotkną przede wszystkim dzieci. A rodzice będą mieli niezłą jazdę. A najlepsze w tym "zreformowaniu" będzie to że wszystkie gromy spadną na samorząd. I to będzie "atut" tłumaczący działania "dobrej zmiany " PiS-u do zawłaszczania stanowisk w samorządzie w 2018 r. , tak czy nie tak?
 • Czy wreszcie wam wejdzie w te łby że PO i PSL przegrało wybory. Plujecie na PIS ale jak dają kasę i normalne reformy to wam żle. POcy tylko obiecali i g****o dawali a tak ich zachwalacie. Jesteście jak byłe pzpr nikt inny tylko pzpr tak samo jest z -po.
 • @emeryt - Brawo PIS! "Utrzymano również dobrowolne przejścia na emeryturę, z takiej możliwości skorzystało 39 nauczycieli (w ubiegłym roku było 61 takich osób)" tylko dzięki tej reformie mniej pomimo niżu nauczycieli straci pracę!!!!
Reklama