UWAGA!

Pamiętają o Zbrodni Wołyńskiej

Elbląg, Pamiętają o Zbrodni Wołyńskiej
(fot. nadesłana)

Na elbląskich słupach ogłoszeniowych pojawiły się plakaty, przypominające o rocznicy Zbrodni Wołyńskiej, której apogeum przypadło 11 lipca 1943 roku. W mieście z tej okazji nie odbędą się żadne uroczystości.

"11 lipca 1943 r. nacjonalizm ukraiński przestał się liczyć z ogólnoludzkimi ideami, jak solidarność, miłosierdzie, humanizm. Nie zawahał się spełnić największej i najokrutniejszej zbrodni. Oblicza się, że ponad 4 tysiące polskich wsi i miasteczek zostało zmasakrowanych i spalonych przez Ukraińską Powstańczą Armię. Ona też pod banderowskimi hasłami: Albo będzie Ukraina, albo Polska krew po kolana, Śmierć jednego Polaka – to metr wolnej Ukrainy, wyprawiła na tamten świat pół miliona Polaków. Nie można tych okrutnych zbrodni wykreślić z pamięci, wymazać z historii, nie pozostawiając żadnej przestrogi dla potomnych. Nie wolno nam tego zapomnieć, bo zbezcześcilibyśmy tę straszną ofiarę i padli wobec katów na kolana. Trzeba zacząć głosić całą prawdę wolną od przemilczeń, przeinaczeń i manipulacji. Prawdę odważną, która sięga do korzeni zła” – napisał do nas Jacek Boki, elblążanin, który rozkleił w mieście 50 plakatów przypominającej o Zbrodni Wołyńskiej.
       W Elblągu z tej okazji nie odbędą się żadne uroczystości, nie organizowano ich też w poprzednich latach. - To rocznica, o której władza i media w Polsce nie chcą słyszeć – twierdzi Jacek Boki. Dlatego właśnie zorganizował akcję plakatowania poświęconą Zbrodni Wołyńskiej.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • piekna inicjatywa!!!!! nie wolno zapomniec o zbrodniach na narodzie !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  0
  PIOTRPOLAK(2015-07-10)
 • Niech teraz Rosjanie męczą Ukraińców następna dekadę
 • nie wiem komu zależy na rozdrapywaniu ran a niewielką wiedzę autora tego artykułu można sobie zweryfikować z Wikipedią bo z 50 tys. ofiar za kilka lat zrobi się 5 milionów. owszem. .. należy pamiętać i rozmawiać o tym
 • To was dziwi ilość Ukraińców na naszych ziemiach? Liczba spłodzonych gwałtem dzieci przez wyzwoleńczą armię jest przeogromna. To temat tabu w dziejach rodzin z tego terenu. Nawet telewizja francuska Planete zrobiła o tym dokument. Świetny który nie pokazał się w Polsce. Nasze ziemie są pod bardzo dużym wpływem nie tylko komunistów ale i Ukraińców. Bardzo dużo powiedzą wam nazwiska.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  3
  Warmiak102(2015-07-10)
 • Tablica pamiątkowa zniknęła z cmentarza przy Agrykoli. Nie ma pozwoleń. Szkoda, że na tablicę smoleńską były. Czerwone miasto.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  0
  Warmiak102(2015-07-10)
 • To nie czerwoni, ale PIS-owcy zabronili i nadal trwają w amoku. .. ..
 • No i prosze zmnieszył taki owaki liczbę zamordowanych do 50 000,a nawet sam Grzesio Motyka nie pozwolił sobie na zejście poniżej 60 000 ofiar! Hańba! Jak popatrzy się z bliska iż 80 procent istot wymordowanych to bezbronne kobiety, dzieci i starcy to dopiero widać całą potworność tego LUDOBÓJSTWA! Na prośbe polskiego prezydenta Kaczyńskiego Katolicki Uniwersytet Lubelski nadał prezydentowi ukraińskiemu Juszczence, gloryfikatorowi UPA doktorat honorowy. O co tu chodzi w tym, ,chrześcijańskim, ,geście? A odprawianie w Elblagu w tym roku mszy za kapelana Bandery święconcego broń UPA ( karabiny, siekiery, kosy, piły ) to też, ,chrześcijańskie, ,?Czy może grozi nam powtóeka z, ,rozrywki, ,. .. ..
 • Ale mamy w tym miescie kółeczka, ,kombatantów, ,z medalami, odznaczeniami, emeryturkami, sztandarami, szarżami wojskowymi. .. I co z tego ? Pochowali się gdzieś w swoich norach i są tylko na wezwanie, ,władzy, ,w celu uświetniania sztandarami i obecnością organizowanych przek każdą kolejną władze, ,uroczystości, ,. .. .Co za brak wstydu! Na kresach wymordowano bezbronną ludność. .. .. a tu coś tych kombatantów z każdym rokiem przybywa. .. .. niesamowite zjawisko.
 • Kapelanów AK też mamy w Elblagu, kpt. rez. WP. J. J. Sz. .. .tez mamy i co? Nic! Siedzą w własnych domach i udaja iż nic się nie dzieje. .. .tylko pojedynczy młody człowiek ma odwagę przypomnieć do tej pory chowane pod dywan LUDOBÓJSTWO! Z analizy geopolitycznej jaka nieśmiało się przebija, władze polskie są wykonawcą elementów polityki amerykańskiej dokopywania Rosji w tz planie szerokiego-bliskiego-wschodu. To nie Rosja zbliża się do NATO, ale NATO zbliża się do Rosji, mi poprzez ukraińskie gierki i majdany. USA mając na karku Chiny próbuje w Europie wzniecić zawieruche. W tej konstelacji sojusz Niemiec i Ukrainy może być odnowiony. .. .a nasze sojusze z USA to mrzonka, przecież jesteśmy dla nich tylko mięsem armatnim! Niewolnikami finansowymi dolarowo-szeklowymi. .. .
 • Strategia, ,kalkulowanego ryzyka, ,jak panuje obecnie w kołach militarnych USA nieoptrznie lub opatrznie wygłoszona na odejści gen Haiga zakłada nasz teren tz teren POLSKI jako teren działań wojennych. Rosja i Niemcy dysponują precyzyjną bronią o ograniczonym ścisle rozrzucie np most, budynek. .. a my co mamy? Generałów, kapelanów, orkiestre wojskową i dwa czołgi. .. .Z dywizji pancernych mamy zdekompletowane dywizje zmechanizowane, 48 sztuk F-16 (ile jest latających, a ile stoi w oczekiwaniu na części zamienne to jest tajemnica wojskowa), bez stanowiska lądowego dowodzenia na terenie Polski, jest w Raimstaein w Niemczech! Wywiad i kontrwywiad unieszkodliwiony i zastapiony harcerzami z jedynie słusznej organizacji (patrz Maciek z filmu, ,Służby Specjalne, ,) Co tu jest aptriotycznie polskie, co to jest patriotyzm w tym kraju?Co znowu kolejna wielka przegrana-, ,wygrana, ,? Wojna zabrałw przez 5 lat 6 milonów ludzi, teraz dobrobyt w demokkracji zabrał nam 3 milony młdych, zdrowych ludzi. .. .o co tu chodzi?
 • Pan/ pani posługujący się informacją z Wikipedii jako wykładnią prawdy. Jakiż trzeba mieć tupet i jakim trzeba być bezczelnym, by zarzucać komuś brak wiedzy, samemu posługując się Wikipedią jako źródłem informacji! Jeśli ktoś uważa, że tam odnajdzie prawdę o tym straszliwym ludobójstwie to tylko pogratulować. W ten sposób już niedługo dowiemy się, że na Wołyniu zginęło dwóch Polaków jadących na furmance, potrąconych przez ukraińską ciężarówkę! A może by tak, w ramach samokształcenia, sięgnąć po kilka książek autorów najwybitniejszych znawców problemu : prof. W. Poliszczuka, prof. I. Iljuszyna, prof. A. Kondrackiego, prof. P. Rudlinga, dr S. Newmana, dr A. Ziębę, prof. J. Juchnowskiego, prof. L. Miodońskiego, prof. E. Prusa, prof. B. Pazia.
 • Zbrodnia nie nazwana zbrodnią, zbrodnia nie osądzona i nie ukarana, tkwienie w kłamstwie i arogancji, rodzić będzie zawsze kolejne zbrodnie. Jak napisała dr Lucyna Kulińska: (…)Skazując na zapomnienie dramat polskiej ludności kresowej, nie tylko odcinamy te zbrodnie od zbiorowej wiedzy historycznej ludzkości, nie tylko dajemy oprawcom przyzwolenie do wejścia na pomnik chwały, ale godzimy się na powtórzenie zrealizowanego z powodzeniem scenariusza.
Reklama