UWAGA!

Pamiętajmy o dawnych cmentarzach - posłuchaj!

 Elbląg, Pamiętajmy o dawnych cmentarzach - posłuchaj!
(fot. nadesłane)

W naszym regionie jest około 3 tysięcy starych cmentarzy. W najlepszym stanie są parafialne, ale jest wiele takich, o których nikt nie pamięta. Od około 17 lat Społeczny Komitet Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach przywraca pamięć o starych nekropoliach i zabiega o opiekę nad nimi.

Od szeregu lat, 1 listopada, w Olsztynie, członkowie Komitetu organizują też kwesty. Dzięki temu możliwa jest renowacja najcenniejszych nagrobków. Na ratowanie zapomnianych i zaniedbanych cmentarzy nie zawsze jednak są potrzebne pieniądze. Często wystarczy tylko trochę czasu i zaangażowania, by uporządkować groby i teren wokół nich.
       W poniedziałek (18 października) w Olsztynie, odbyła się interesująca konferencja na temat cmentarzy na Warmii. Już po raz trzeci Społeczny Komitet Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach (razem z Muzeum Warmii i Mazur oraz oddziałem stowarzyszenia Civitas Christiana) zaprosił do dyskusji o starych nekropoliach.
       - Na Warmii jest sporo cmentarzy poewangelickich, które zupełnie są zapomniane i zagubione. Problem dotyczy też cmentarzy rodowych - mówi dr Jan Chłosta, olsztyński historyk i prezes Komitetu, z którym rozmawiała Agnieszka Jarzębska. Posłuchaj.
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • -jestem bardzo ciekawy, co stało się z cmentarzem w Gronowie Górnym, na terenie którego, prawdopodobnie buduje się wiadukt-???
Reklama