UWAGA!

Panowie, zróbcie sobie przegląd!

 
Elbląg, - Rak prostaty „awansował” w ostatnich latach z czwartego na drugie miejsce, tuż po raku płuc, na liście najczęstszych schorzeń onkologicznych u mężczyzn
- Rak prostaty „awansował” w ostatnich latach z czwartego na drugie miejsce, tuż po raku płuc, na liście najczęstszych schorzeń onkologicznych u mężczyzn (fot. Michał Skroboszewski)

- Mentalność Polaków się na szczęście zmienia, choć jeszcze wielu mężczyzn bardziej dba o swój samochód niż o swoje zdrowie. Zawsze tłumaczę, że z samochodem na przegląd muszą jeździć co roku, więc i swoje zdrowie powinni badać systematycznie – mówi Jan Meller, lekarz-urolog z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Przypominamy, że na portEl.pl trwa akcja „Movember”, która zwraca uwagę na problem, jakim jest rak prostaty.

Rafał Gruchalski: - Dlaczego mężczyźni tak niechętnie się badają, odwiedzają lekarzy, na przykład urologa? Czy powodem jest jedynie wstyd?
       Jan Meller: - Jestem lekarzem od 46 lat i z biegiem czasu obserwuję, że wstyd przed wizytą nie jest już tak duży jak kiedyś. Mentalność Polaków się na szczęście zmienia, choć jeszcze wielu mężczyzn bardziej dba o swój samochód niż o swoje zdrowie. Zawsze tłumaczę, że z samochodem na przegląd muszą jeździć co roku, więc i swoje zdrowie powinni badać systematycznie. Duży wpływ na zachowania mężczyzn mają ich partnerki, dlatego apeluję do pań: naciskajcie swoich partnerów, by korzystali z badań.
       Pocieszające jest to, że mamy coraz mniej przypadków w zaawansowanym stadium choroby, ale niepokoją dane, które wskazują, że rak prostaty „awansował” w ostatnich latach z czwartego na drugie miejsce, tuż po raku płuc, na liście najczęstszych schorzeń onkologicznych u mężczyzn.
      
       - Co jest tego przyczyną?
       - To kilka przyczyn. Wśród nich jest tryb naszego życia, odżywiania się, jedzenia zbyt tłustych i kalorycznych posiłków. Powodem jest także paradoksalnie to, że coraz dłużej żyjemy, wraz z naszym wiekiem rośnie też ryzyko zachorowania.
      
       - Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u specjalisty?
       - Na raka jąder narażeni są mężczyźni między 20 a 40 rokiem życia. Jeśli wyczują niepokojące zgrubienia powinni zgłosić się do specjalisty. Rak prostaty może z kolei wystąpić u mężczyzn powyżej 50. roku życia Sygnałem ostrzegawczym są problemy z oddawaniem moczu. Wskazówką do wystąpienia choroby mogą być wyniki badania krwi na obecność PSA, białka wytwarzanego przez prostatę. Jego wysoki wskaźnik może świadczyć o chorobie.
      
       - Nasi Czytelnicy w komentarzach pod akcją „Movember” piszą, że muszą miesiącami czekać na wizytę u urologa. Może tutaj leży problem?
       - W sprawach pilnych pacjent nie czeka w kolejce, jest przyjmowany w ciągu tygodnia, maksymalnie dwóch w naszej poradni. W przypadkach, które nie są pilne, na wizytę trzeba czekać kilka miesięcy, do pół roku.
      
       Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl przyłączyła się do akcji „Movember”, która odbywa się co roku w listopadzie w wielu krajach na świecie. Movember to zbitka angielskich słów „moustache” (wąsy) i November (listopad). Jej celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, przede wszystkim raka prostaty i innych rodzajów raka dotykających mężczyzn. To akcja edukacyjna, podczas której osoby w nią zaangażowane zapuszczają wąsy, jako znak solidarności z chorymi na raka prostaty.
      
       Zachęcamy do włączenia się do akcji Czytelników portEl.pl. Przysyłajcie nam swoje fotki (selfie), na których udokumentujecie rosnący "od zera" zarost! Czekamy pod adresem: wasy@portel.pl. Nadesłane zdjęcia będziemy publikować na łamach naszej gazety. Co tydzień możecie się też spodziewać fotorelacji z postępów naszego portelowskiego zapuszczania wąsów.
        
       Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się na stronie akcji.
      
Rozmawiał Rafał Gruchalski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • to dlaczego lekarz nie daje mi skierowania na te badania ?!
 • bo ma to w. .. ..
 • A potrzebne jest skierowanie od lekarza?
 • Mądry pan doktor zachwala badania, a jak mógł zoperować mojego Ojca pięć lat temu, to się nie podjął. A teraz, od 01.08.Ojciec biega z "torebeczką", prawdopodobnie na stałe, bo pan się nie podejmie operacji ze względu na wykrytą w miedzy czasie chorobę niedokrwienną. No i luz. ..
 • po co ta gadka,kto bedzie przyjety od razu? stracilam zaufanie do tego doktorka,jak jestes chory idz do innego medyka.
 • Specjalista rewelacyjny, swego czasu wylądowałem pod jego nożem i bardzo mu dziękuje za powrót do zdrowia. Pozdrawiam Panie Janie!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Byłypacjent(2015-11-04)
 • Zła- no i luz. .może dlatego jeszcze żyje, bo nie każdy pacjent ma tyle szczęścia że kwalifikuje się do zabiegu. Ja miałem szczęście i uważam że choć pan doktor już ma swoje lata, to jest nadal świetnym fachowcem. Nie zapominajmy że pan doktor był jednym z twórców Elbląskiej urologii
 • 1.nie lubię wąsów odkąd je zgoliłem 25 lat temu, 2.co mają wąsy do badań, 3.w czym pomoże zdjęcie twarzy wąsów czy uzębienia? Prosze o nazwisko i dane tego imbecyla który to wymyślił proponuję mu skok o tyczce ale z pokonaniem minimalnej granicy np. 3,51m.
 • ciekawe - czy badanie PSA jest odpłatne i jaki jest koszt? I czy lekarz rodzinny może wystawić skierowanie.
 • co prosze jak W Elblągu są nie lekarze a konowały które zbywają odzywaja się chamsko siedzi za karę nawet prywatnie wizyta trwa 5 minut ! lecze sie w Gdańsku bo tam złapali sie, za głowę co w Elblągu narobili tylko odsyłają do innych specjalistów. .. mentalność Polaka się nigdy nie zmieni przepraszam zawsze będziemy narodem chamskim, byłam na wizycie u jednychi uslyszałam tekst Pani Doktór Zaraz jej coś powiem by mowiła ciszej mnie mnie wkur...
 • Wszystko fajnie, szkoda tylko, że pan doktor nie wspomniał, że do jego poradni czeka się pół roku w kolejce.
 • Jedz do Gdańska albo Olsztyna... Tam poczekasz rok w kolejce
Reklama