UWAGA!

Partnerstwo dzielnicowe w Elblągu

Dzielnice miast niestety coraz częściej służą kategoryzacji mieszkańców i warunków mieszkaniowo-socjalnych na nich panujących, niż kooperacji pomiędzy nimi. A gdyby tak pokusić się o zdrowe współzawodnictwo: która dzielnica lepiej skorzysta z potencjału swoich mieszkańców? A gdyby tak stworzyć na terenie dzielnicy partnerstwo, w którym działaliby „jak jeden mąż” i przedsiębiorcy, i organizacje pozarządowe, i szkoły, instytucje, a wreszcie – samorząd? Do tego zachęca elbląski OWIES.

Teren Elbląga podzielić można na 29 dzielnic – nie są one wyznaczone administracyjnie, ale wyodrębnione zostały historycznie. Taki pokaźny zasób miasta powinien być dobrze wykorzystany – bo o ile łatwiej zorganizować coś na małej przestrzeni, przy udziale osób blisko związanych z danym terenem, niż domagać się i wydeptywać ścieżki do władz lokalnych z prośbą o kolejny festyn dla rodzin czy plac zabaw dla dzieci. Partnerstwo dzielnicowe jest przykładem tego, jak wiele można uzyskać – nie tylko w kwestii organizacji wydarzeń na danym terenie, ale również w kontekście współpracy z samorządem. A ta jest istotna choćby z uwagi na możliwości wprowadzania zmian infrastrukturalnych dzielnicy – oświetlenie ulic, odmalowanie przystanków autobusowych czy wymiana płyt chodnikowych nie mogą odbyć się bez administracyjnych decyzji włodarzy miasta.
      
       Pierwsze było Zatorze
       – Proces tworzenia partnerstwa dzielnicowego jest bardzo trudny – przyznaje Małgorzata Woźna, animatorka z Ośrodka Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej, która wspiera partnerstwo na Zatorzu. – Od pierwszych spotkań grupy inicjatywnej mamy do czynienia z próbami charakteru. A to dlatego, że zazwyczaj formowanie partnerstwa jest dla tych ludzi pierwszą próbą wspólnego działania. Musi minąć wiele czasu, zanim grupa przedstawicieli różnych zawodów w różnym wieku i z różnym doświadczeniem życiowym w pełni poczuje sens tej pracy. Warto jednak czekać na ten moment, bo efekty działania ludzi zaangażowanych w rozwój miejsca, w którym żyją czy pracują, jest naprawdę niesamowity.
       Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Zatorza formalnie funkcjonuje od 28 czerwca 2011 roku. Wtedy to podpisane zostało porozumienie o współpracy. Nadal jednak jego członkowie mogą liczyć na wsparcie animatora z ośrodka OWIES oraz udział w szkoleniach czy doradztwo.
      
       Czas na kolejne działania
       Partnerstwo nie musi ograniczać się wyłącznie do terenu dzielnicy czy osiedla. Może obejmować teren całego miasta, powiatu (jak Partnerstwo na rzecz Ekonomii Społecznej w Powiecie Ostródzkim) czy jeszcze szerzy obszar. Te różne formy współdziałania wspiera elbląski ośrodek OWIES na terenie Elbląga oraz powiatów: elbląskiego, braniewskiego, iławskiego i ostródzkiego.
       Jeszcze tej jesieni rozpoczną się prace nad utworzeniem kolejnego partnerstwa. Oferta będzie obejmować m.in. opiekę animatora, szkolenia, doradztwo oraz wizytę studyjną, podczas której zainteresowani będą mogli podpatrzeć jak pokaźne owoce wspólnej pracy zbierać dziś mogą partnerstwa funkcjonujące w innych miastach Polski. Informacja o rekrutacji dostępna będzie niebawem na stronie elbląskiego ośrodka – www.owies.org.pl.
      
       Projekt „OWIES – Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu” realizowany jest przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
      
Jola Prokopowicz, OWIES

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Partnerstwo dzielnicowe. Nie do zrealizowania jeżeli nie uwzględnia się wielkości osiedla. A tak właśnie czynią włodarze miasta. Zawada, dalej jest bez perspektyw na Orlika a w sąsiednim parku Modrzewia dalej nie ma profesjonalnego placu zabaw. W przeciwieństwie do innych dzielnic miasta. 1/5 mieszkańców mieszka na tej dzielnicy. Podziękujemy panu Prezydentowi Podczas następnych wyborów na prezydenta Elbląga i radnym z PO. Na POparcie w czasie wyborów do parlamentu też nie liczcie.
 • Jakie tu partnerstwo dzielnicowe ,skoro SIELANKa podzieliła mieszkańców płotem ,dając do zrozumienia ,że ludzie mieszkający przy Chopina w Elblągu są gorszego gatunku": elblag.wm.pl Co na to prezes SIELANKI ?Pismo w tej sprawie otrzymał 27 czerwca 2011r i jakos sie do tego pisma nieustosunkował .A dziś ponownie zaprosiliśmy dziennikarzy z Dziennika Elbląskiego i Telewizji Elbląskiej ,bo problem jest nie rozwiązany .UM w Elblągu też milczy w tej sprawie . MY nie chowamy głowy w piasek ,my PJN jesteśmy z ludzmi ,tak gdzie dzieje się bezprawie w "obliczu prawa ",a urzędnicy nie reagują .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florekPJN(2011-09-06)
 • Partnerstwo dzielnicowe w Elblągu-Jak tu się integrowac z mieszkańcami po sąsiedzku, skoro na około są stawiane płoty, mury itp. barykady ?"Getto przy ul. Chopina " jest przykładem podejmowania decyzji urzędników spółdzielni SIELANKA i Dupartament Mienia Komunalnego UM w Elblągu zza biurka. Ja sie pytam, czy urzędnik pełni rolę osoby kompetentnej w interesie społeczeństwa czy to mieszkańcy są ' na usługach " urzędników. UM Elbląg wie, jak sięgnąc do kieszeni mieszkańców, podnosząc co chwile opłaty wszelakie, jednocześnie nie ułatwiając ludziom zycia, a żucając im "kłody pod nogi ". Niech wreszcie sie ktoś kompetentny w tej sprawie z UM Elbląg wypowie. Może pan Nowaczyk ?Boi się pan ludzi, panie przydencie ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pytający(2011-09-06)
 • PJN jest w ELBLĄGU ,zobacz naszą stronę PJN : pjn-elblag.cba.pl Jesteśmy z ludzmi ,dla ludzi ,tam gdzie dzieje sie żle ,my jesteśmy z interwencją .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florekPJN(2011-09-06)
 • O Jezusie! Jesli Florek jest w PJN to na pewno na nich nie zagłosuję!!!
 • stop!-A co Ty zrobiłeś dla swoich bliskich, sąsiadów, w miejscu w którym mieszkasz ?
 • Faktycznie Zatorze było pierwszą dzielnicą w której 28 czerwca 2011 podpisano porozumienie Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Zatorza. W jego skład weszły różne instytucje ale bez Stowarzyszenia Elbląskie Zatorze. Od samego pęczaku przedstawiciele Stowarzyszenia uczestniczyli w przygotowaniach do porozumienia Partnerstwa na Rzecz Zatorze. Kolejne spotkania jak i wspólna organizacja Festynu Rodzinnego ostudziły nasz entuzjazm tą inicjatywa. Uznaliśmy, że zasady, na których ma działać porozumienie są mało czytelne a korzyści dla mieszkańców wątpliwe, wobec czego zrezygnowaliśmy z udziału w porozumieniu. Stowarzyszenie Elbląskie Zatorze Jerzy Ząbek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Ząbek(2011-09-06)
 • PJN ELBLĄG pomaga mieszkańcom miasta, ul. Chpoina : elblag. wm. pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florekPJN(2011-09-06)
 • Tu jest poprawny link: elblag.wm.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florekPJN(2011-09-06)
 • koniecznie sprawdzcie ten link i zobaczcie jak florek sam sobie odpowiada na komentarze pod roznymi nickami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  buahahaha(2011-09-06)
 • Niektore komentarze wskazuja na głupote ich autorów. Podpisujacy sie pseudonimem Florek ujawnia swoja przynależnośc do PJN i swoje zaangażowanie w sprawy osiedla. Brawo Panie Florek za odwagę. Życze powodzenia, a ludzie to docenią, bo jak widze nikt inny poza PJN sprawami mieszkanców sie nie zajmie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sympatyk PJN(2011-09-07)
 • Proszę nie bać się pisać do mnie o swoich sprawach, o sprawach mieszkańców, ale zaznaczam, o tródnych sprawach, o takich gdzie UM ELBLĄG nie reaguje. Mój email:fm. elblag@interia. eu PJN ELBLĄH JEST Z MIESZKAŃCAMI MIASTA, BO PJN ELBLĄG, TO MY.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florekPJN(2011-09-07)
Reklama