UWAGA!

Patriotyzm na wesoło - gra miejska

Elbląg, Patriotyzm na wesoło - gra miejska

W ramach obchodów Święta Niepodległości elbląscy harcerze organizują grę miejską „Zaryzykuj – poznaj swoje miasto!”. Gra odbędzie się 10 listopada (poniedziałek) w godz. 10-14. Początek pod Bramą Targową.

Jak w dzisiejszych czasach postrzegany jest patriotyzm? Czy pod pojęciem tego słowa kryje się tylko i wyłącznie poważne podejście do umiłowania ojczyzny?
       Patriotyzm jest postawą szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie. Bycie patriotą oznaczać może gotowość do ponoszenia ofiar oraz obronę ojczyzny w każdym momencie. Jednak czy w dzisiejszych czasach, gdy nie ma aktualnie takiej potrzeby, deklaracje tego typu mają sens?
       Młodzież okazuje swoją postawę patriotyczną poprzez szacunek do narodowych symboli , udział w obchodach organizowanych z okazji różnego rodzaju rocznic, a także poprzez uczestnictwo w wyborach i akcjach charytatywnych. Są to na pewno dość ważne i istotne elementy patriotyzmu, jednak czy jedyne?
       Na pytanie „Czym dla Ciebie jest patriotyzm”, harcerze z Hufca Elbląg ZHP odpowiadali następująco:
       - Patriotyzm to dla mnie okazywanie szacunku własnemu państwu i uczestniczeniu w jego życiu. Dzisiaj nieco inaczej patrzy się na patriotę, ponieważ nie może on okazać miłości do kraju poprzez np. pójście na wojnę – mówi Dominika Binko. Ciężej jest określi kto to patriota, dlatego dla mnie patriotyzm to okazywanie choćby najmniejszego zainteresowania tym, co się dziej w twoim kraju. – kończy Dominika.
       - Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć czym jest dla mnie patriotyzm. Na pewno jest to oddanie się ojczyźnie, spełnianie swojego obywatelskiego obowiązku. Szanowanie historii swojego kraju, a przede wszystkim pamięć o ludziach, którzy walczyli za wolność naszej ojczyzny. - dodaje Adrian Lis.
       - Patriotyzm to pamięć o tym, co było i identyfikacja z tą historią. To również gotowość do obrony naszego państwa, niezależnie czy trzeba byłoby pójść na wojnę, czy postawić się gdy, ktoś określi Polskę w nieprzyzwoity sposób. – podkreśla Daria Młotkowska.
       Dla młodych obywateli naszego kraju, stanie pod pomnikiem może kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Jest przecież tyle ciekawszych rzeczy, które w to miejsce można byłoby zrobić. Jak zatem możemy przekonać młodzież, że patriotyzm to nie tylko stanie pod pomnikiem? Otóż odpowiedź jest prosta – patriotyzm na wesoło! Co to znaczy? Przede wszystkim to, że swój szacunek i zjednanie z ojczyzną można pokazać poprzez uczestnictwo w przedsięwzięciu organizowanym przez elbląski hufiec. Jest to gra miejska, która stała się coroczną tradycją związana z upamiętnieniem odzyskania przez Polskę niepodległości. W grze biorą udział przede wszystkim młodzi ludzie, który mają szansę poznać swoje miasto z nieco innej strony. Odkrywają oni jego nieznaną historię i tym samym angażują się dzień upamiętniający tak ważna rocznicę.
       Dzieci i młodzież potrzebują teraz czegoś więcej, niż tylko stania pod pomnikiem. Chcą uczyć się historii na żywo i właśnie naszym zadaniem jest im to zapewnić. Zadaniem i misją Związku Harcerstwa Polskiego jest wychowywać dzieci i młodzież. Dlatego zgodnie z misją naszej organizacji chcemy uczyć historii na żywo. Historii, która dla elbląskich dzieci powinna być najważniejsza – historii Elbląga – ich małej ojczyzny.
       Dlatego jeszcze raz zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież do uczestnictwa w grze miejskiej „Zaryzykuj – poznaj swoje miasto!”. Gra odbędzie się 10 listopada (poniedziałek) w godz. 10-14, zaczynamy pod Bramą Targową. Na pewno nie będzie nudno więc czekamy na Was!
       Natomiast 11 listopada (wtorek) odbędzie się przemarsz z 50-metrową flagą, w kierunku Ratusza Staromiejskiego. Początek przemarszu przewidziany jest na godzinę 11 z Placu Dworcowego.
       Serdecznie zapraszamy!
      
Kamila Niewinowska, szefowa Harcerskiej Służby Informacji
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama