UWAGA!

Paulina Ziemak zdobyła indeks

 
Elbląg, Paulina Ziemak zdobyła indeks
fot. nadesłana

Paulina Ziemak z medycznej klasy maturalnej II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu została laureatką XXI Olimpiady „Wiedzy o żywieniu i żywności”, która odbyła się w dniach 23-25 marca w Szczecinie. Ważność tego wydarzenia podkreśliła obecność wiceministra edukacji, Macieja Kopeć- Podsekretarza Stanu w MEN, który pogratulował olimpijczykom sukcesów oraz wyraził wdzięczność nauczycielom przygotowującym uczniów do udziału w konkursie.

Komitet Główny zakwalifikował do finałowych zawodów 65 osób z 60 szkół, w tym 25 uczniów z technikum. Tematyką wiodącą XXI edycji olimpiady były „Produkty zbożowe – technologia i rola w żywieniu” - czytamy na stronie men.gov.pl.
       Zadaniem uczniów było opracowanie projektu związanego z produkcją gastronomiczną, planowaniem i oceną żywienia oraz/lub obsługą konsumenta. Projekt miał charakter zawodowy, podobny do tego, który zdają uczniowie techników po zakończeniu edukacji. Oprócz opracowania diety, wyliczenia zapotrzebowania kalorycznego i składników odżywczych wymogiem konkursu było stworzenie technologii produkcji czterech potraw.
       Spośród prawie 6,5 tys. uczniów z ponad 430 szkół ponadgimnazjalnych z różnych stron Polski, którzy wzięli udział w pierwszym etapie, czyli szkolnym Olimpiady Paulina Ziemak z II LO w Elblągu dotarła aż do jej centralnego finału. Udało jej się zająć drugie miejsce w Polsce oraz zdobyć nagrodę za najlepiej opracowany projekt wśród licealistów, z czego jest ogromnie dumna.
      
       - Ile czasu zajęły Ci przygotowania i co obejmowały?

       Paulina Ziemak: Naukę rozpoczęłam w ubiegłym roku, ale w ciągu dwóch ostatnich miesięcy musiałam zaznajomić się z materiałem obowiązującym w Technikum Gastronomicznym i przyswoić wiedzę z podręczników do kształcenia zawodu w kategorii Kucharz, Piekarz, Technik Organizacji żywienia i Usług gastronomicznych.
      
       - Tytuł laureata wiąże się z wieloma nagrodami, w tym z otrzymaniem indeksu wyższej szkoły? Jakiej?

       - Nagrody rzeczowe przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Wygrałam laptopa, dwa czytniki e-booków, słuchawki bezprzewodowe, książki i wiele innych drobiazgów. Co jednak najcenniejsze dla mnie, to gwarancja miejsca na kierunek medyczny na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Marzenia się spełniają! Oczywiście, jeśli się im pomoże…. Do tej pory nie mogę w to uwierzyć!
      
       Paulina nie kryje wdzięczności za wsparcie szkoły i opiekunki- Hanny Pietras, nauczycielki biologii w II LO. - Pani Profesor okazywała mi pomoc, kiedy tylko jej potrzebowałam na każdym etapie olimpiady. Jej doświadczenie i spokój udzieliły się również mi - mówi Paulina.
       Z kolei Hanna Pietras opowiada o Paulinie jako zdolnej, pracowitej i bardzo odpowiedzialnej osobie. Paulina Ziemak i jej nauczycielka Hanna Pietras to zgrana drużyna, bo łączy je pasja. Zamiłowaniem i chęcią do zdobywania wiedzy trzeba umieć zarażać, a te przekuwają się na sukcesy. Uznanie dla II LO, szkoły talentów, pasjonatów, ludzi otwartych na rozwój i współpracę z młodzieżą! Warto szukać wyzwania, starać się im sprostać. Wkrótce matura, a Paulina Ziemak przystąpi do niej chyba bez większego stresu… Gratulacje!
      
      
Dorota Radomska, rzecznik prasowy II LO
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama