UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Piekarczyk czy Herman von Balk?

Przed Bramą Targową na Nowym Starym Mieście tak pieczołowicie chronionym przez słupki stoi postać. W dni robocze być może przedstawia ona Piekarczyka, który uratował Elbląg, jak głosi legenda. Lecz w soboty i niedziele równie dobrze może przedstawiać postać założyciela miasta rycerza von Balk - np. incognito.

Mieszkańcy naszego miasta wraz z turystami mówią i piszą o potrzebie zamieszczenia w tym miejscu tablicy informacyjnej w co najmniej trzech językach. Po to między innymi, aby naszym krajowym i zagranicznym znajomym można było w sposób jasny wytłumaczyć, że to nie postać lokalnego współczesnego poety tam stoi. Niestety, władze nie widzą problemu i nie podzielają naszego rozumowania. Z pewnością chcą, abyśmy popuścili wodze fantazji i sami dorobili sobie scenariusz. Tak więc równie dobrze ta postać może przedstawiać zdobywcę Elbląga kapitana Diaczenkę wracającego z wyszynku.
     Przy okazji należy zwrócić uwagę naszych rajców miejskich, że zabytek taki jak Brama Targowa powinien być udostępniany dla zwiedzających zwłaszcza w dni wolne od pracy, także wieczorem. Szczycimy się, że w Elblągu była pierwsza stolica Zakonu Krzyżackiego, a nie potrafimy tego wykorzystać.
     Być może władze Elbląga boją się wydać pieniążki na mosiężną lub stalową tablicę w obawie przed kradzieżą, tak jak ma to miejsce ze studzienkami, zwłaszcza zabytkowymi. A może nie ma funduszy na tablicę? Chętnie podejmę się kwestowania na tablicę pod warunkiem, że wykona ją ktoś z Elbląga, nie Dzierzgonia, Kwidzyna czy Torunia.
     Co na to nasz rzecznik prasowy i sztab ludzi odpowiedzialny za promocję miasta?
     Jak długo fontanna na placu słowiańskim będzie stała bez Hermana założyciela miasta Elbląg?
     Spójrzcie, na czym polega promocja miasta i jak się bawią mieszkańcy miast!
      gazeta.pl/torun
Wowka Liczba publikacji: 66
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.9 35 34

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Mam pytanie. Czy ktoś wystąpił oficjalnie do Rady Miasta lub Biura Promocji w tej sprawie? Bo temat ten jest poruszany przez różnych ludzi, nie tylko w portElu. ps. Wowka. Pieniążki?! Dlaczego nie pieniądze? To jakieś drobne sa potrzebne na te tablice? Jeśli tak, to po co robić kwestę. Może ktoś da "pieniążki" na ten cel z własnej kieszeni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  babajaga(2009-01-11)
 • a moim zdaniem winno się odbudować starą studnię neptuna na ulicy stary rynek to byłoby naprawdę coś ładnego i przyciagało by oczy turystów o tym nikt niemyśli wtej chwli ato byl piękny zabytek porównywalnyz gdańskim
 • Podpisał byś się lepiej z imienia i nazwiska
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Generallo(2009-01-11)
 • nie doczytałem - idąc po linku - żeby w Toruniu postawiono pomnik von Balkowi. I wątpię, by zacni torunianie takiemu indywiduum wystawili pomnik. A hepeningi probalkowskie, to i w Elblągu możemu organizować. Byle nie pomniki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  antybalk(2009-01-11)
 • Do Generalo: poco Tobie wiadomość kto to napisał? Chcesz walczyć z autorem czy problemem? Twoje bałwochalcze wypowiedzi i wysławiania zalet prezydanta jest znane na każdym portelu. Broblem jest jeden i zasadniczy, tablica powinna być!
 • Myślę że po cichu Niemcy śmieją się z nas, a szczególnie z naszej naiwności i naszych kompleksów, które powodują, że chcemy na siłę stać się europejscy i postępowi i w efekcie stawiamy pomniki von Balkowi zamiast jakiemuś propolskiemu bohaterowi związanemu z naszym miastem. W ten sposób pokazujemy że nie szanujemy własnej tożsamości i historii, a kto nie szanuje samego siebie, nie jest szanowany przez innych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Inżynier(2009-01-11)
 • Inżynier!? kto załżył Elbląg? Ile lat była na tych terenach Polska? Co ty piszesz!?
 • Niemcy płaczą jak tu przyjeżdzają. Uciekając pozostawili miasta bez wali. Przyjeżdzają patrzą, a tu jakby tornado przeszło. Co stało się ze starym miastek w latach powojennych, gdzie są zabytki co stało się z zakładami i fabrykami. .. ..
 • No jasne, oddajmy Elbląg najlepiej Niemcom. A ponadto Elbląg był niemiecki formalnie 369 lat a polski 370 lat, więc sprawdź zanim coś napiszesz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Inżynier(2009-01-11)
 • Hallo Generallo nie trzeba żadnej tablicy postawiłbym ciebie i klepa lbys glopoty cały dzień a zamiast fontanny dałbym ci konefkę taki jest zakres itok twego myślenia człowiekucofasz się
 • czy van Balk zalozyl tylko Elblag czy tez inne miasta, jezeli tylko Elblag to dlaczego? jedynka
 • Hmm Truso zapewne było Marokańskie? Te cyferki to bardzo chciałbym wiedzieć skąd wźiąłeś? Plemiona bałtyckie prusowie, jadżwingowie zwłaszcza historyczne krainy jak: Pomezania, Pogezania, Galindia, Warmia też była Polska?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  łopatolog(2009-01-11)
Reklama