UWAGA!

Pieszo na Jasną Górę

 
Elbląg, Pieszo na Jasną Górę
fot. A. Szocik (arch. portEl.pl)

Po mszy św. w katedrze św. Mikołaja, która rozpocznie się we wtorek (28 lipca) o godz. 7, grupy pielgrzymów z naszego miasta wyruszą na XXIII Elbląską Pielgrzymkę Pieszą na Jasną Górę. Myśl przewodnią wspólnej wędrówki będą słowa „Wybierz Boga – szczęście gratis!”.

Tradycyjnie już 27 lipca na szlak wyruszają grupy z Nowego Dworu Gdańskiego i Pasłęka, którzy mają do pokonania aż 515 km. We wtorek (28 lipca) w drogę na Jasną Górę wyruszą grupy z Elbląga, Morąga i Malborka, 29 lipca ze Sztumu, a 30 lipca z Iławy, Kwidzyna i Prabut. Ostatnia grupa ma do przejścia najkrótszą trasę, która wynosi 412 km.
      
       23 lata elbląskiej tradycji

       W tym roku mijają 23 lata, od czasu kiedy elblążanie wędrując pieszo na Jasną Górę reprezentują swoją diecezję i swoje miasto, a nie – jak wcześniej – diecezję warmińską. W trakcie wędrówki pielgrzymi odmawiają różaniec w intencjach składanych wcześniej na karteczkach przez wiernych, którzy sami iść nie mogą, śpiewają, uczestniczą we Mszy św. i korzystają z sakramentu pokuty.
       Kilkanaście dni wspólnej wędrówki z Elbląga do Częstochowy to czas rekolekcyjnego odkrywania Boga i siebie. To czerpanie sił duchowych na kolejny rok życia. To również fizyczne wyzwanie dla organizmu i próba własnych sił, ponieważ każdego dnia pątnicy mają do przebycia ok. 35 km. Zmęczenie, otarcia, odciski, to pielgrzymia codzienność.
       Relacje z marszu można będzie obserwować tutaj.
       W pierwszych dniach pielgrzymka ma charakter promienisty, co oznacza, że 11 grup wyruszy z różnych miast naszej diecezji, aby po kilku dniach, 1 sierpnia, spotkać się w Kruszynach koło Jabłonowa Pomorskiego i wspólnie dotrzeć na Jasną Górę, gdzie wezmą udział we mszy św. w Kaplicy Matki Bożej oraz czuwaniu modlitewnym.
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • piękna tradycja, pogody i sił na drogę!!!
 • a co się dzieje na takich pielgrzymkach, uuuuu długo by opowiadać, nie jedna z brzuchem wracała i za pewne wróci :D
 • W 1981 przeszedłem trasę Elbląg-Częstochowa na kolanach. Zajęło mi to dwa miesiące. Zdarłem 5 par nakolenników spawalniczych. To były czasu. Nie to co dzisiaj.
 • Szacun dla nich. Ja nie dał bym pewnie rady. Bóg Honor i Ojczyzna !!!
 • życie. .. Nobody is perfect. .. .
 • Kiedy droga do plaży w Sztutowo. Toż to jest zenada. Rowerem przez las katastrofa, drogą niebezpiecznie. Dwie kadencję PSL i nic. Zmienić trzeba chyba Zarząd.
 • Jestem ze Sztutowa i ubolewam że u nas zwykli ludzie nie mający pokoi wczasowych płacą za śmieci od zużycia wody a pensjonaty i właściciele pokojów wczasowych płacą śmieszne ryczałty a śmieci podrzucają innym lub wywożą do lasu!!!!! Panie Wójcie Sztutowa i rado - zmieńcie to bo długo nie popracujecie. Zrobi się referendum i zarząd Sztutowa poleci. .
 • Polskie markety są dyskryminowane przez władze. Mamy ich dużo tylko nie dostaja pozwolen na budowę Społem POLOmarket Piotr i Paweł MarcPol Alma Stokrotka Grupa Specjał (Nasz Sklep, Delikatesy Premium) Chata Polska Topaz Czerwona Torebka LD Holding S. A. (Sieć 34,Livio, eLDe) PGS (Top Market, Minuta 8,Delicia) Małpka Express Dino Arhelan Chorten Eko Twój Market Sano Wizan Frac Sedal Słoneczko
 • Czy te wszystkie polskie sieci handlowe, nie mogłyby być liderami sprzedaży detalicznej w kraju? Pewnie mogłyby, tym bardziej że zasięg mają dość spory. Poza działaniami samych firm, nad dostarczeniem klientom produktów w najkorzystniejszych cenach, warto się zastanowić, co my, konsumenci możemy zrobić. A możemy dużo, przecież to od nas zależy, gdzie i co kupujemy. I jeśli nie ma dużej różnicy w jakości i cenie produktu, to może warto kupować produkty w polskich sklepach.
 • będzie deszcz i zimno ale jak chcą niech sobie chodzą
 • ludzie to idioci, chcą wszystko jak najtaniej a zarabiać to by chcieli jak najwięcej, niestety to się wyklucza, potrzeba zmiany mentalności, chciwość powinna być karalna bo jest główną przyczyną wszelkiego zła na ziemi
 • Dedek. Ty jesteś oszust. Prawdziwą pokutę odbywa się na gołe ciało, a nie jakieś tam nakolanniki spawalnicze zakłada.
Reklama