UWAGA!

Piłsudski z pomnika dostanie towarzystwo

 Elbląg, Piłsudski z pomnika dostanie towarzystwo
Fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

Pomnik Twórców Niepodległości ma się rozrosnąć. Władze miasta chcą, by na pozostałych czterech cokołach również stanęły popiersia mężów stanu, podobne do tego przedstawiającego Józefa Piłsudskiego. Co na to Piłsudczycy?

Jak twierdzi jeden z członków Stowarzyszenia Piłsudczyków Europy, który chce pozostać anonimowy, władze Elbląga chcą "dorobić" do Pomnika Twórców Niepodległości, który odsłonięto w zeszłym roku, popiersia innych zasłużonych dla polskiej suwerenności postaci: Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa... Tych mężów stanu upamiętniają póki co tylko cokoły z napisami.

O tej koncepcji słyszał także Tomasz Czapla, propagator postaci marszałka Piłsudskiego i historii i regionu, który niedawno na naszych łamach opowiadał o śladach rodziny Piłsudskich w Pasłęku.

- Osoby związane ze Stowarzyszeniem Piłsudczyków Europy, z którymi mam kontakt, potwierdzają, że są plany takich działań w związku z Pomnikiem Twórców Niepodległości – mówi Tomasz Czapla. - Można mówić nawet o pewnym sporze między organizacją a miastem, bo do tej pory, chociaż pomnik upamiętnia kilku Twórców Niepodległości, marszałek był jednak postacią wyróżnioną - zaznacza. Sam jednak nie chce podejmować się oceny, czy koncepcja "dosztukowania" do pomnika kolejnych popiersi jest dobrym pomysłem...

Zmiana koncepcji dotyczącej Pomnika Twórców Niepodległości z pewnością wymagałaby decyzji konserwatora zabytków ("zahacza" on bowiem o starówkę) i zaangażowania miejskiego Departamentu Urbanistyki i Architektury. Kolejną kwestią pozostają pieniądze – do tej pory Pomnik Twórców Niepodległości kosztował miasto 160 tys. zł, ale większą część kosztów pokryli sami mieszkańcy i sponsorzy wpłacając pieniądze na otwarte na ten cel konto.

Pytanie, czy darczyńcy, którzy "dorzucili się" do pomnika, nie mieliby nic przeciwko rozwinięciu jego formuły?

Ten artykuł był oczywiście naszym primaaprilisowym żartem.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • pomnik imieniem wdzięczności PARÓWY z ept ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  8
  siesta777(2022-04-01)
 • Pomniki zamiast inwestycji, to ma sens a pogłębiać port i tor wodny będzie TeofilSkorupa w czynie społecznym!!!Czuwaj Towarzyszu Skorupo.
 • zaorać. szalety zrobić. serio. jak kogos przycisnie to gdzie pojdzie ?!
 • Dramat tego miasta trwa....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32
  7
  Kat_Na_Idiotów(2022-04-01)
 • Kto zna historię wie, że Piłsudki byl tylko twarzą całej tej niepodległości, a ci ludzie z pomnika mieli tak naprawdę większy wkład.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  4
  Chistoryk(2022-04-01)
 • hahah elbląskie Mount Rushmore
 • MariuszLewandowski-Fc Pamiętam konferencje prasową podczas której Prezydent powiedział że warto ten pomnik postawić żeby pokazać że pandemia koronoświrusa nas nie pokonała i ten argument do mnie trafił. Może dziś warto udowodnić że pomimo widma wojny z Putinem nie zapomnimy o tych którzy się do budowania tego państwa przyczynili ? Jeśli Marysi przeszkadza że pojawi się popiersie Dmowskiego to niech założy okulary spawalnicze ale te nie pasują do sortów mundurowych Marszałka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8
  27
  MariuszLewandowski-Fc(2022-04-01)
 • @MariuszLewandowski-Fc - No nie mogę. Pierwszy pochlebca Pana Witka. Troszkę to groteskowe jak i śmieszne. Pani Marysia z Witoldem w jednej drużynie grają w tej sprawie.
 • Drogi jak po wojnie na Ukrainie a oni pomniki stawiają
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  4
  Upadły Harley(2022-04-01)
 • A moze to Prima Aprilis, ? Choć odnoszę wrazenie że trwa codziennie!!?
 • MariuszLewandowski-Fc Mój drogi przytaczam fakty zresztą konferencja była w wersji telekonferencji więc nagrania może Pan sprawdzić. W tej sprawie Witold Wróblewski zachował się trochę jak Winston Churchill i faktycznie to jedno z tych zachowań za które na zawsze będę go szanował bo sam byłem przeciwko takiem wydatkom. Ale ten aspekt mnie przekonał. Co do Pani Koseckiej to przepraszam - ona nawet do gry w bierki się nie nadaje i dziwie się że pozostali piłsudczycy pozwalają na tak niesmaczną maskaradę. Cytując klasyka - jedyne co Pani Kosecka powinna zrobić do uczczenie Marszałka to kupić sobie uprząż i wyprowadzać na spacer kury. A - dla mnie nie ma znaczenia kto gra w jakiej drużynie - ważniejsza jest moja opinia w tej sprawie i nią się kieruję. Proponuję przeprosić bo sprawa może trafić do prokuratury - słowo pochlebca jest dla mnie obraźliwe a ostatnie wystąpienie na Radzie Miasta chyba pokazało że o żadnym pochlebstwie mowy być nie może. Radzę się zatem doinformować zanim jak Adrian Płączyński z REOP stanie Pan przed Prokuratorem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1
  20
  MariuszLewandowski-Fc(2022-04-01)
 • @MariuszLewandowski-Fc - Panie Mariuszu jeśli uraziłem przepraszam ale też mam prawo do własnej oceny i nie widzę tu podstaw do ścigania mnie. Pana zastraszanie w sieci jest znane i nie odbieram tego poważnie a za takiego Pana uważam. To także jest moja opinia do której mam prawo. Pani Marysia także może być urażona i obrażona. Nie ma Pan patentu na straszenie i obrażanie innych. Serdecznie pozdrawiam i wiecej dystansu do własnej osoby życzę.
Reklama