UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pion na d4 i można zaczynać

 
Elbląg, Konrad Żyhałko jest już mistrzem Polski w szachach błyskawicznych do 11 lat
Konrad Żyhałko jest już mistrzem Polski w szachach błyskawicznych do 11 lat (fot. Michał Skroboszewski)

XIII Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 zgromadził przed szachownicami 55 młodych szachistów z Elbląga. To jeden z elementów propagowania „królewskiej gry” w naszym mieście. Zobacz zdjęcia.

Lidia Czarnecka i Igor Janik to twarze elbląskich szachów. Ale naszej eksportowej parze konkurencja rośnie w szybkim tempie. Konradowi Żyhałko szachy kupiła mama. - Żebym mnie nam namówić do nauki tej gry, kupiła mi szachy z motywami z „Gwiezdnych Wojen” - wspomina Konrad Żyhałko.
       Pierwszym trenerem był tata. A dziś Konrad jest mistrzem Polski w szachach błyskawicznych w swojej kategorii wiekowej (do lat 11).
       - Szachów uczyli mnie rodzice. Potem poszedłem do Młodzieżowego Domu Kultury i tak się zaczęło – wspomina Szymon Trochimczuk, członek kadry województwa warmińsko-mazurskiego w tej dyscyplinie.
       Młodzi szachiści z Elbląga swoje umiejętności szlifują w Uczniowskim Klubie Sportowym „Skoczek” działającym przy Szkole Podstawowej nr 1 w Elblągu. - W tym roku edukacją szachową objęliśmy około setkę dzieci. Plus dzieci z klasy pierwszej z naszej szkoły, które są objęte programem „Edukacja przez szachy w szkole” – mówiła Irena Sokołowska, prezes UKS Skoczek.

  Elbląg, Pion na d4 i można zaczynać
(fot. Michał Skroboszewski)


       Razem 140-150 dzieci z Elbląga, które rywalizują na szachownicach w całej Polsce oraz na elbląskich turniejach. Wśród nich wicemistrzowie województwa z tego roku, mistrz Polski w szachach błyskawicznych, członek kadry województwa w szachach.
       Nauczyć sześciolatka gry w szachy nie jest wcale łatwo. - To kwestia przygotowania programu. Oprócz typowych zajęć przy szachownicy, mamy formy teatralne, plastyczne. To trzeba przeplatać, żeby dzieci zachęcić i pokazać różne strony szachów - mówiła Irena Sokołowska.
       - Trzeba się nauczyć, jak się figury poruszają, ile mają tzw. „punktów”, oceniać pozycję, analizy ruchów – dodał Konrad Żyhałko.
       A trzeba zwrócić uwagę, że uczniowie pierwszych klas w SP 1 uczą się szachów jak matematyki.
       - „Edukacja przez szachy w szkole” to nie jest przygotowanie arcymistrzów i trenowanie pod turnieje. Chodzi o to, by poprzez zabawę dać możliwość nauki tej gry – mówiła prezes „Skoczka”.
       I jeżeli nawet sześciolatek nie zrobi kariery Garriego Kasparowa (albo chociaż Lidii Czarneckiej) to poprzez szachy nauczy się rozumowania matematycznego, logicznego myślenia, ale także umiejętności przegrywania. - A potem to już pion na d4, albo na e4 i można zaczynać – mówił jedenastoletni mistrz Polski Konrad Żyhałko. - W szachy grałem i będę grać, bo jest fajnie.
      

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama