UWAGA!

Placówka dla osób w śpiączce

 
Elbląg, Placówka dla osób w śpiączce

Szpital maltański w Barczewie przeznaczony jest dla mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, którzy są w śpiączce lub wymagają stałego łóżka respiratorowego. To dobra wiadomość przede wszystkim dla rodzin takich osób.

To jedyna placówka tego rodzaju w regionie, która zajmuje się dorosłymi pacjentami w śpiączce i dysponuje cyber-okiem. Szpital maltański może docelowo przyjąć nawet 70 pacjentów wymagających stałej opieki medycznej – w tym 15 nieoddychających samodzielnie (tzw. łóżka respiratorowe) i 35 pacjentów w stanie ciężkim.
       – Zachęcam do kontaktu z nami zarówno rodziny, jak i lekarzy z Elbląga i Powiatu Elbląskiego, którzy zajmują się pacjentami w śpiączce – mówi dyrektor Ryszard Kudła. – W naszej placówce wykorzystujemy najnowocześniejszy sprzęt, taki jak cyber-oko, który został zaprojektowany przez naukowców Politechniki Gdańskiej do nawiązania kontaktu z pacjentem w stanie minimalnej świadomości. Stosujemy też terapię wielozmysłowej stymulacji w sali „doświadczania świata”.
      
       Jak się dostać do placówki?
      
– Na stronie www.szpitalmaltanski.pl można pobrać wniosek – komplet dokumentów koniecznych do złożenia w zakładzie celem umieszczenia chorego przez rodzinę. Osobą odpowiedzialną za przyjęcia pacjentów jest Edyta Skolmowska, zastępca dyrektora ds. medycznych (tel. 89 514 14 70). Natomiast pacjenci ze szpitali, którzy wymagają specjalistycznej opieki długoterminowej, mogą być kierowani do nas bezpośrednio przez personel medyczny – mówi dyrektor. – Zapraszamy też do współpracy elbląskich lekarzy, którzy zainteresowani są nowoczesnymi technologiami i wykorzystaniem ich w pracy z pacjentami w śpiączce.
      
       ***
       Cyber-oko to najnowocześniejszy system, który umożliwia z jednej strony diagnostykę i ocenę stanu świadomości pacjentów, a z drugiej strony, już na etapie terapii, stymulowanie i pobudzanie funkcji poznawczych. Cyber-oko składa się z czterech kamer na podczerwień i programu, który odczytuje ruch gałki ocznej. System śledzi miejsce na ekranie, na które patrzy pacjent, i pozwala na komunikację z komputerem za pomocą wzroku. Z urządzenia mogą korzystać pacjenci w zespole zamknięcia, z porażeniem czterokończynowym czy też będący w stanie minimalnej świadomości. Daje ono szansę na kontakt ze światem zewnętrznym i otwiera przed takimi pacjentami nowe możliwości.
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama