UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Płotem w dziki

 
Elbląg, Płot stanął w pobliżu szkoły
Płot stanął w pobliżu szkoły (fot. Anna Dembińska)

155-metrowy płot ma być barierą dla dzików, które wałęsają się po Osiedlu Nad Jarem. Mieszkańcy z problemem borykają się od kilku lat, nawet za dnia muszą mieć oczy dookoła głowy, by nie natknąć się na leśną zwierzynę. Czy płot poprawi sytuację?

Płot został wybudowany na skraju wąwozu przy boisku Szkoły Podstawowej nr 11. Stanowi barierę, która ma uniemożliwić leśnej zwierzynie wchodzenie na tereny zamieszkałe przez ludzi. Dotychczas bardzo często zdarzało się, że dziki grasowały na terenie szkoły, zagrażając bezpieczeństwu dzieci. - Zgodziliśmy się, aby plot przebiegał częściowo przez teren szkolny, ponieważ to w naszym interesie jest zapewnienie bezpieczeństwa naszym uczniom – mówi Hanna Trybińska, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Elblągu.
       - Ogrodzenie ma ochronić mieszkańców przed bezpośrednim kontaktem z dzikami, które w ostatnich latach pojawiły się na osiedlu, a tereny miasta i spółdzielni uchronić przed dewastacją. Inwestycja realizowana była przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Nad Jarem”, na podstawie porozumienia zawartego z gminą miasto Elbląg - informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - Zakres robót obejmował między innymi: geodezyjne wytyczenie ogrodzenia, wykarczowanie kolidujących krzewów, wykonanie ogrodzenia z paneli systemowych, wykonanie dwóch furtek na długości ogrodzenia w tym jednej z funkcją samo zamykania. Koszt inwestycji wynosi 52 700 zł brutto, z czego 35 tys. zł. pochodzi z budżetu miasta. Pozostała kwotę dopłaca Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nad Jarem”.
       Płot przez prawie miesiąc budowało dziesięć osób. Jest wykonany z wytrzymałych materiałów, ale mieszkańcy boją się, że ta konstrukcja będzie niewystarczająca.
       - Nad jar przychodziły całe watahy dzików. Zniszczyły wiele trawników. Niestety to my musieliśmy płacić za naprawę szkód, które wyrządzały. Od wiosny sytuacja znacznie się poprawiła. Poza kilkoma sporadycznymi przypadkami, dziki przestały przychodzić na osiedle. Mamy nadzieję, że dzięki temu płotowi przestaną one przychodzić na dobre. Teren osiedla Nad Jarem nie jest jednak całkowicie odgrodzony od lasu i obawiam się, że zwierzyna znajdzie inne przejście – mówi pani Antonina, mieszkanka osiedla Nad Jarem.
       Dziki pojawiły się na tym terenie około trzech lat temu. Wychodzą głównie w poszukiwaniu jedzenia. Trzeba jednak przyznać, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu obszar osiedla był terenem leśnym, czyli naturalnym domem zwierzyny, która teraz urządza sobie przechadzki po ulicach osiedla. Z problemem dzików borykają się również działkowicze na Bielanach, którym zwierzyna niszczy tereny rekreacyjne oraz uprawy.
      
Michał Skorupa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
  • Węgrzy budują ogrodzenia na granicy z Serbią, a u nas. .. .
  • Co za chory kraj. Wolą zmarnotrawić aż 52 700 złotych na bezskuteczną walkę z dzikami, zamiast za parę złotych kupić paczkę nabojów i w kilka chwil pozbyć się problemu raz na zawsze. Aha i nie myślcie sobie że jestem jakimś bezdusznym przeciwnikiem zwierząt. Kocham zwierzęta te duże i te małe, ale jestem zdania że kilka dzikich zwierząt nie może terroryzować całej dzielnicy i powodować takich wydatków na walę z nimi.
  • oczywiście, że tak! Według kalendarza łowieckiego we wrześniu dozwolony jest odstrzał wszystkich dzików: szkoda, że kuropatew, łysek i gołębi grzywaczy i jarząbków też. Panowie myśliwi, czyli- myślący, postrzelajcie trafnie do dzików. O ile pamiętam to nasi posłowie pozwolili nawet na udział dzieci w tym rzemiośle!
  • Ja tam chetnie postrzelam..tylko dajcie pozwolenie...
  • Najpierw trzeba by wybić takich dzików jak ty na dwóch nogach tylko tobie to bym w dupę strzelil z soli żebyś w dzikusce zadek moczył
  • liczba dzików stale się zwiększa- wpływa na to łagodniejsza zima i chemia stosowana między innymi w uprawach kukurydzy, w której dziki mieszkają (okres rozrodu dzików rozciąga się na cały rok). płot ich nie zatrzyma
  • dziki nalezy dostrzelic tak samo jak te psy z rubna. psy i dziki sa sprytniejsze od chorych urzedasow i zobaczycie je tej zimy na osiedlu poniewaz plot jest ale za krotki. dostana sie na osiedle miedzy domkami jednorodzinnymi. taki dzik ma wiekszy iloraz inteligencji niz nie jeden elblaski urzedas o prezydencie nie wspomne! bo nawet golab grzywacz go przerasta!
  • Dzik jest dziki
  • Oczywiście, że kochasz zwierzęta. Widzę, że im bardziej zdechły, tym bardziej kochany.
Reklama