UWAGA!

Pohańbienie nagrobków z dawnego cmentarza (opinia nadesłana)

 Elbląg, Pohańbienie nagrobków z dawnego cmentarza (opinia nadesłana)

Nagrobki dawnych mieszkańców Rychlik trafiły na... lokalne gruzowisko. O sprawie pisze Lech Słodownik, propagator lokalnej i regionalnej historii.

"Nasza pamięć o naszych zmarłych jest dobra", a "ich pamięć o ich zmarłych jest zła?"To właściwie na czym zasadza się tzw. chrześcijańskie miłosierdzie, szacunek, zrozumienie i poszanowanie pamięci każdego zmarłego człowieka? Obojętnie: jakiej narodowości i wyznania. Na czym? Te pytania są szczególnie dzisiaj ważne, wobec niespotykanych zbrodni, dokonywanych przez putinowskich agresorów na Ukrainie. Śmiem sądzić, że o tych podstawowych kanonach zapomniano w moich Rychlikach, zapomniały osoby, którym powierzono duchową troskę nad miejscową społecznością.

Pisałem już o tym dużo, m.in. w monografii Rychlik (I wydanie 2010, II wydanie 2019) i pisałem m.in., że na Wzgórzu Kościelnym, na starym cmentarzu, spoczywają szczątki ponad 20 niemieckich (i nie tylko) pokoleń, które w ciągu ponad 700 lat żyły, pracowały, kochały i umierały w tej wsi. I przypomnę tylko, że my jesteśmy w Rychlikach dopiero od 77 lat, czyli tylko 10 procent tego chrześcijańskiego czasu. A przecież w przeszłości Rychlik (tej niemieckiej) pojawiało się sporo Polaków, także wśród duszpasterzy miejscowego kościoła. Przypomnę tylko, ze obecny kościół został wybudowany pod nadzorem pastora W. G. Grzybowskiego - Polaka z pochodzenia.

Do czego zmierzam? Otóż po 1945 r. krok po kroku zlikwidowano ten stary, poniemiecki cmentarz, przy okazji szabrując i niszcząc efektowne niekiedy nagrobki. Pod koniec lat 60. ta planowa dewastacja przybrała haniebną wręcz formę, gdy ówczesny proboszcz z nagrobnych płyt polecił ułożyć stopnie schodów na pagórku prowadzących do kościoła. I zrobił te schody, z "nazwiskami na płytach" do góry! Po interwencji umieścił je "nazwiskami do dołu"…

 

Okazało się, że takie zachowania mają nadal miejsce. Niestety. W ubiegłym roku podczas przebudowy tzw. Pomnika Millenijnego, znajdującego się przy kościele, natrafiono na dwa zakopane i uszkodzone (ale czytelne) nagrobki z nazwiskami dawnych mieszkańców Rychlik (Reichenbach). Kim oni byli i co robili, napisałem obszernie na moim Facebooku (vide: 25.06.2021 - "Rychlicka Rossa"). Krótko: Byli to solidni mieszkańcy, dobrzy rolnicy i dobrzy ewangelicy. Znalezione nagrobki ustawiono opodal, pod drzewem.

Wydawało się, że powędrują one do jakiegoś miejscowego lapidarium, czy w okolice żeliwnego krzyża pastora J. J. Rathsa, za prezbiterium kościoła. Niestety, po jakimś czasie nagrobki te zniknęły. Pewnie "wymagała" tego nowa aranżacja Pomnika Millenijnego (?)

Ale oto niespodziewanie w ostatnich dniach płyty te zostały odnalezione na…gruzowisku po byłej piekarni geesowskiej! W tej sprawie interweniowałem u odpowiedzialnych osób. Odczekałem ponad tydzień. Żadnego ruchu, żadnej decyzji. W związku z tym postanowiłem tą sprawę upublicznić w mediach.

Lech Słodownik

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dzicz polska....
 • i bardzo dobrze, że to upubliczniono. Niech się wstydzi ten co robi, nie ten co widzi. Jakby coś takiego spotkało nagrobki z katolickiego cmentarza, to byłby wrzask. Podwójne standardy, udawana moralność.
 • jaka gmina tacy ludzie
 • Masz jakieś kompleksy europejczyku lub rosyjską onuco?
 • Co ty piszesz o podwójnych standardach, kto ci naopowiadał takich bzdur. I zazwyczaj to nie chrześcijanie czy katolicy niszczą. Oni może byli ochrzczeni ale teraz zazwyczaj walczą z kościołem, bazgrają po świątyniach jak te spod błyskawicy więc nie mieszałbym tu chrześcijan czy katolików.
 • ,niech zrobia groby tym ktorych mordowali i puszczali z dymem w trakcie zawieruchy, to samo ukrainskie wladze jeszcze kilak lat lemu zabraniano ekshumacji ofiar upa nie wiem jak dzisiaj sprawa stoi, ruskie gwalca morduja, trupy pala ale to rychliki sa wazniejsze tylko nie pomnik na agrykola i cenzura
 • My Polacy tym się różnimy od rosjan, że szanujemy pamięć o zmarłych, nawet jeśli nie byli oni naszej narodowości. Wymagamy od Ukraińców szacunku dla nekropolii Orląt we Lwowie, od Litwinów opieki nad cmentarzem na Rossie i i innymi, których tam wiele przy prawie każdym kościele parafialnym. Dlatego powinniśmy dbać o miejsca pochówku, które zastaliśmy obejmując tereny po Niemcach. Można z nagrobków zrobić lapidarium ale nie należy ich niszczyć ani tym bardziej używać jako materiał z odzysku jak to bywało w PRL. I jak widać zdarza się też i dzisiaj. Z tych samych powodów jestem przeciwny wszelkim pomysłom rozbiórki cmentarzy poległych żołnierzy armii czerwonej, chociaż zgadzam się że trzeba z nich usunąć wszystkie propagandowe napisy i symbole.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  50
  4
  Ja też tu mieszkam(2022-04-07)
 • niestety spore grono dzisiejszych mieszkańców nie szanuje swojej historii - tak swojej historii, gdyż jeżeli tu mieszkają to ludzie mieszkający tu dawniej są historią tych terenów. A o historii dobrej czy złej warto pamiętać.
 • @Ja też tu mieszkam - zapytac potomkow czy chca zwrotu nagrobkow czy wogole wolno je dotykac zeby nie bylo tak jak w Jedwabnem ze wstrzymano ekshumacje
 • Nie sądzę aby to był dobry pomysł. Tak wiele szkód już wyrządzono i nie da się zwrócić płyt nagrobnych gdyby ktoś się po nie zgłosił. Lapidarium jest lepszym rozwiązaniem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17
  0
  Ja też tu mieszkam(2022-04-07)
 • Zaraz, zaraz a gdzie tu nie poszanowanie pamięci, brak szacunku dla zmarłych ? Przecież nie rozrzucono kości tylko nagrobki ! A to inna bajka. Tysiące ulic i osiedli zbudowno na terenach byłych cmentarzy, chodźby Zawada w Elblągu. Czy te wszystkie stare kamienie, tablice są w muzeum ? Szkoda ze potrafimy bardziej martwić się o to co dla zmarłego nie ma znaczenia.
 • @kjhgfd - ośmieszasz się
Reklama