UWAGA!

Pół tysiąclecia i pół wieku Kopernika

 Elbląg, Mirosław Jonakowski wita uczestników obchodów.
Mirosław Jonakowski wita uczestników obchodów. Fot. Anna Dembińska

550 lat temu na świat przyszedł Mikołaj Kopernik. Przez cały weekend (18-19 lutego) ten wyjątkowy jubileusz świętuje Frombork, gdzie znajduje się grób wielkiego astronoma. Zobacz zdjęcia.

- Nic tak nie pobudza naszej aktywności jak jubileusze, szczególnie okrągłe rocznice – mówił podczas obchodów Mirosław Jonakowski, dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernia we Fromborku. - Główne obchody uroczystości urodzin Mikołaja Kopernika odbywają się w Toruniu. Nic dziwnego, bo tam się urodził, ale równie dobrze można powiedzieć: cóż więcej Kopernik zrobił dla Torunia niż się urodził? Dla nas, na Warmii, Kopernik to najwybitniejszy przedstawiciel naszych ziem. To tutaj dokonał wszystkich swoich najważniejszych odkryć, to tutaj przeszedł do historii w sposób absolutnie niezaprzeczalny – podkreślał dyrektor.

- Mikołaj Kopernik to postać niezwykła, prawdziwy człowiek renesansu obdarzony wieloma talentami, wiedzą z wielu dziedzin, od astronomii, przez medycynę, ekonomię, po prawo i administrację. To postać, która inspiruje badaczy, ale też przedstawicieli świata sztuki i rozrywki - mówiła Sylwia Jaskulska, członkini Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. - Rok 2023 został ustanowiony przez sejmik województwa Rokiem Mikołaja Kopernika – przypomniała. - Mając świadomość potencjału promocyjnego i turystycznego zachęcam wszystkich państwa do udziału w wydarzeniach, które będą organizowane.

  Elbląg, Występ Zespołu Muzyki Dawnej „Vocantus”.
Występ Zespołu Muzyki Dawnej „Vocantus”. Fot. Anna Dembińska

We fromborskich obchodach urodzin Kopernika wziął udział także wojewoda Artur Chojecki. Odczytał okolicznościowy list sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina.

- Mikołaj Kopernik był (...) nie tylko astronomem. Zajmował się medycyną, matematyką, prawem, kartografią, dyplomacją, filologią a nawet strategią wojskową - napisał o Koperniku Jarosław Sellin. Przypomniał o związkach astronoma z kościołem na Warmii, a także o tym, że "przez całe życie Kopernik był wiernym poddanym polskich władców".

Na ten weekend we Fromborku zaplanowano wiele wydarzeń i atrakcji związanych z urodzinami Kopernika. Rozbudowano stałą wystawę poświęconą Kopernikowi we fromborskim muzeum. Zorganizowano warsztaty, seanse w Planetarium, pokazy i prezentacje. Odbył się koncert Zespołu Muzyki Dawnej „Vocantus”. W muzeum pojawiła się też nowa, niewielka eskpozycja "Kopernik w grafice współczesnej". Wybijano nawet pamiątkową monetę z astronomem. Przy okazji obchodów urodzin Kopernika, na grobie astronoma, który znajduje się w katedrze we Fromborku, złożono kwiaty.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zimowa wycieczka pociągiem do Fromborka którą odbyłem razem z rodzicami jeszcze przed obchodami 500 - lecia urodzin Kopernika. Zapamiętałem dymy snujące się z kominów parterowych domków, śnieg i ciszę wokół wzgórza. Nie było jeszcze pomnika astronoma, ani tego sławetnego lokalu gastronomicznego w centrum miasteczka. Nowych chodników i mola. To wszystko miało dopiero przyjść wraz z wielką ogólnopolska akcją w 1972/3.Ale tamten pogrążony w śniegu i ciszy maleńki Frombork i nasza do niego wyprawa, na zawsze pozostał w mojej pamięci.
 • "Dla nas, na Warmii, Kopernik to najwybitniejszy przedstawiciel naszych ziem". "przez całe życie Kopernik był wiernym poddanym polskich władców". Te zdania, wklejone z tekstu zamieszczonego powyżej, nie rozwiązują jednak ostatecznie problemu: czy Kopernik był rodowitym Polakiem, czy też Niemcem z pochodzenia. Do tego pisał po łacinie. Zabił przyszłym pokoleniom niezłego ćwieka. Hashtagi: #Roman
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  11
  RomanR(2023-02-19)
 • W TVP Holecka mówiła, że to słońce kręci się wokół ziemii i ja jej wierzę.
 • @Wyborca PiS - A wydawać by sie mogło, że m. in. za sprawa naszego wielkiego astronoma wyszliśmy już z ''mroków średniowiecza'', ale ty się jakoś uchowałeś. A może coś na tematy poruszane w artykule czy tylko przygłupie prowokacje ?
 • @Wyborca PiS - A lekcje na jutro odrobione ? Żałosny podszyw
 • @Wyborca PiS - A ty nadal w strefach niemieckich się obracasz..... smutne, ale wy już tak macie
 • @Wyborca PiS - W Starym Testamecie napisane jest o Płaskiej Ziemi, to musi być prawda.
 • nie popelnia bledow ten kto nic nie robi darmozjadzie
 • Małgorzata Kidawa Błońska ostatnio na mównicy powiedziała Strefy Niemieckie, a na Malbork powiedziała w Marborgu, a na Elbląg powiedziała w Emborgu
 • kolejny odcinek regionalnej zapchaj dziury
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  3
  krzysio(2023-02-19)
 • Ziemia jest płaska i szach mat Panie Kopernik, może dawno temu można było trzymać ludzi w ciemnocie i opowiadać im farmazony o krążącym Słońcu, dzisiaj dzięki oświacie i internetowi nie sposób dłużej ukrywać, że Zirmia jest płaska, otoczona lodowymi górami, a żyjący tu ludzie są obiektami eksperymentów medycznych i innych,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  Koper nikt(2023-02-19)
 • @Wyborca PiS - To nawet nie jest śmieszne, strasznie prymitywne jak autor.
Reklama