UWAGA!

PortEl testuje: Jak składaliśmy wniosek 500 plus

 Elbląg, Wypełnienie wniosku nie jest skomplikowane
Wypełnienie wniosku nie jest skomplikowane (fot. RG)

Na obiecane 500 zł na dziecko czekają miliony. Wniosek o świadczenie będzie można składać od 1 kwietnia. Ale jeśli ktoś przyjdzie do Departamentu Świadczeń Rodzinnych w Elblągu wcześniej, nie zostanie odesłany z kwitkiem. Sprawdziła to nasza redakcyjna koleżanka.

- Nie chciałam czekać w kolejce i postanowiłam spróbować, czy można wcześniej złożyć wniosek - mówi pani Natalia, nasza redakcyjna koleżanka
       W Departamencie Świadczeń Rodzinnych przy ul. Jaśminowej do obsługi programu "Rodzina 500 plus" jest wyznaczone jedno okienko. Tuż obok wisi kartka "Wnioski 500+ można składać od 1 kwietnia", ale... - Podeszłam do okienka i dostałam wniosek. Dodatkowo sympatyczny pan poinstruował mnie, jak należy go wypełnić - mówi pani Natalia. - W moim przypadku nie było to trudne, bo dodatek dostanę tylko na drugie dziecko.
       Kilkustronicowy wniosek można wypełnić w ciągu kilku minut. Trzeba mieć tylko PESEL rodziców i dzieci. Ważne jest też pytanie, czy ktoś z rodziny nie przebywa poza granicami Polski. Jeżeli bowiem jeden z rodziców otrzymuje podobny dodatek w innym kraju, w Polsce nie będzie się on należał. Gdy ktoś chce skorzystać z dodatku również na pierwsze dziecko, w formularzu trzeba podać swój dochód, należy więc wziąć ze sobą PIT z 2014 roku. W razie wątpliwości urzędnik służył nam radą i pomocą. Zainteresowanie jest duże.
       - Razem ze mną wniosek składało kilka osób - mówi mieszkanka Elbląga. - Ale wszystko zajmuje kilka minut.
       Ratusz ma trzy miesiące na rozpatrzenie wniosku i wypłatę pieniędzy. Nie trzeba się spieszyć. W przypadku wniosków złożonych do 30 czerwca, świadczenie będzie wypłacone z wyrównaniem od 1 kwietnia.
       W Elblągu wniosek można składać w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego (ul. Łączności 1) lub Departamencie Świadczeń Rodzinnych (ul. Jaśminowa 11). Świadczenie przysługuje na drugie i kolejne niepełnoletnie (lub uczące się) dziecko. Na pierwsze dziecko można otrzymać świadczenie pod warunkiem nieuzyskania w 2014r. Dochodu większego niż 800 zł na osobę w rodzinie (1200 w przypadku dziecka niepełnosprawnego).
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama