UWAGA!

Poruszająca historia kanonika - posłuchaj!

Elbląg, Władysław Świtalski w młodości...
Władysław Świtalski w młodości...(fot. przesłane przez Jagodę Semków)

Był naukowcem, wykładowcą i rektorem słynnego liceum Hosianum w Braniewie - późniejszej Akademii Państwowej, a w ostatnich latach życia kanonikiem warmińskim. Zginął we Fromborku, z rąk młodego żołnierza radzieckiego 9 lutego 1945 roku. Ciekawą postać ks. prof. Władysława Świtalskiego wspomina Jagoda Semków z Muzeum Mikołaja Kopernika.

Ks. Władysław Świtalski to jeden z 34 męczenników II wojny światowej - ofiar hitleryzmu i komunizmu, o których beatyfikację zabiega w ostatnich latach Archidiecezja Warmińska. W grupie kandydatów na błogosławionych jest 28 księży warmińskich, siostra zakonna i 5 osób świeckich. - Był człowiekiem wyjątkowym i wybitnym. Troszczył się o bliźnich. Mieszkanie w kanonii udostępniał niezamożnym nauczycielom z Braniewa. Zabiegał również o otwarcie domu opieki dla osób samotnych, nie mających środków na utrzymanie, w którym pracowaliby bezrobotni - podkreśla Jagoda Semków w rozmowie z Agnieszką Jarzębską.
      
       W miniony weekend, w 68. rocznicę śmierci mieszkańcy Fromborka i okolic wspominali księdza Świtalskiego w czasie okolicznościowych spotkań w archikatedrze. Złożyli też kwiaty i zapalili znicze na jego grobie na cmentarzu kanonickim.
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama