UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Poruszająca historia kanonika - posłuchaj!

Elbląg, Władysław Świtalski w młodości...
Władysław Świtalski w młodości...(fot. przesłane przez Jagodę Semków)

Był naukowcem, wykładowcą i rektorem słynnego liceum Hosianum w Braniewie - późniejszej Akademii Państwowej, a w ostatnich latach życia kanonikiem warmińskim. Zginął we Fromborku, z rąk młodego żołnierza radzieckiego 9 lutego 1945 roku. Ciekawą postać ks. prof. Władysława Świtalskiego wspomina Jagoda Semków z Muzeum Mikołaja Kopernika.

Ks. Władysław Świtalski to jeden z 34 męczenników II wojny światowej - ofiar hitleryzmu i komunizmu, o których beatyfikację zabiega w ostatnich latach Archidiecezja Warmińska. W grupie kandydatów na błogosławionych jest 28 księży warmińskich, siostra zakonna i 5 osób świeckich. - Był człowiekiem wyjątkowym i wybitnym. Troszczył się o bliźnich. Mieszkanie w kanonii udostępniał niezamożnym nauczycielom z Braniewa. Zabiegał również o otwarcie domu opieki dla osób samotnych, nie mających środków na utrzymanie, w którym pracowaliby bezrobotni - podkreśla Jagoda Semków w rozmowie z Agnieszką Jarzębską.
      
       W miniony weekend, w 68. rocznicę śmierci mieszkańcy Fromborka i okolic wspominali księdza Świtalskiego w czasie okolicznościowych spotkań w archikatedrze. Złożyli też kwiaty i zapalili znicze na jego grobie na cmentarzu kanonickim.
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama