UWAGA!

Pożegnali Muzyka i Wychowawcę muzyków

 Elbląg, Pożegnali Muzyka i Wychowawcę muzyków
Fot. Anna Dembińska

Dziś (9 grudnia) na cmentarzu Dębica odbyły się uroczystości pogrzebowe Bogusława Stolarskiego. Były dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych zmarł 1 grudnia po krótkiej chorobie. Zobacz zdjęcia.

Bogusław Stolarski kierował elbląską szkołą muzyczną w latach 1977-2012, do swojej emerytury. 30 września tego roku uczestniczył w obchodach jej 75-lecia. Wychowawca wielu pokoleń muzyków (ur. 2 września 1938 r.) karierę zaczynał w Filharmonii w Łodzi (1958-1962). Jego podopieczni zdobywali liczne nagrody w konkursach ogólnopolskich i europejskich, sam otrzymał nagrody od ministra kultury, wojewody elbląskiego i prezydenta Elbląga. Został uhonorowany medalem 750-lecia Elbląga, brązowym medalem Gloria Artis, złotą odznaką ZNP Zasłużony Działacz Kultury. W 2009 roku elbląska młodzież przyznała mu tytuł Osobowości Regionu.

W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział, oprócz rodziny zmarłego, przedstawiciele władz, środowiska artystycznego, przyjaciele, byli współpracownicy i wychowankowie.

- Dał się poznać jako człowiek bardzo solidny, doskonale wywiązujący się z powierzonych mu obowiązków, odpowiedzialny - to fragment wspomnienia o Bogusławie Stolarskim przedstawionym podczas dzisiejszej uroczystości. - Był świetnym fachowcem w swojej dziedzinie, wybitnym dyrektorem i organizatorem, jako taki przetrwał wiele zmian na wyższych stanowiskach. Był oddany swojej pracy, zawsze gotowy pomóc w potrzebie. Był lubiany, poważany za swe zasługi dla środowiska artystycznego...

  Elbląg, Pożegnali Muzyka i Wychowawcę muzyków
Fot. Anna Dembińska

Po uroczystości pogrzebowej, która miała charakter świecki, w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych zaplanowano koncert pamięci Bogusława Stolarskiego. Dodajmy, że na naszych łamach zachowała się rozmowa z muzykiem i pedagogiem, w której tak wspominał swoją zawodową drogę.

- Z przekonań muzycznych uczę już od 50 lat - mówił w 2010 r. - W Łodzi ukończyłem wszystkie szkoły i tam grałem, a przy okazji uczyłem w szkole. Natomiast dyrektorem zostałem za przypadku. Marzyłem o szkolnictwie, natomiast nie o takiej funkcji. Ukończyłem Liceum Muzyczne w Łodzi, a następnie Wyższą Szkołę Muzyczną. Następnie wyjechałem do Gdańska, gdzie również uczyłem. W latach 70. ówczesny wojewoda gdański powiedział, że chcą założyć szkołę w Malborku. Założyłem tam placówkę i pełniłem funkcję dyrektora. Natomiast kiedy w 1977 roku zmarł Józef Karpiński, zaproponowano mi pracę w elbląskiej Szkole Muzycznej... - mówił Bogusław Stolarski przy okazji jednego ze spotkań w Bibliotece Elbląskiej.

TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama