UWAGA!

„Poznaj Polskę” nie dla Elbląga

 Elbląg, Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu (fot. pixabay.com)

- Dlaczego w Elblągu nie mogliśmy skorzystać z dofinansowań do szkolnych wycieczek, które oferuje ogólnopolski program „Poznaj Polskę”? Władze miasta nie wzięły w nim udziału, a przecież to dla rodziców byłoby sporo odciążenie – pyta nasz Czytelnik. Co na to władze miasta?

Program „Poznaj Polskę” przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, trwał do końca września. W skrócie chodziło o to, by uczniowie szkół publicznych i niepublicznych odwiedzali podczas wycieczek miejsca związane z polską kulturą, historią i tradycją, a ministerstwo dofinansowywało 80 procent kosztów do maksymalnie 15 tys. zł.

- W wielu szkołach rodzice chcieli, by ich dzieci skorzystały z takiego dofinansowania, ale usłyszeli „nie”. Na opłacanie wkładu własnego nie zgodził się Urząd Miejski. Przecież to i tak zawsze rodzice finansują wycieczki, każda Rada Rodziców chętnie dopłaciłaby 20 procent do wycieczki, zamiast płacić całość kwoty – mówi jeden z Czytelników, który interweniował w tej sprawie w naszej redakcji.

W całym kraju na organizację takich wycieczek Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało prawie 25 mln złotych. Pieniądze rozeszły się błyskawicznie, do Elbląga jednak nie trafiły, bo władze miasta nie aplikowały do tego programu. Dlaczego?

- Decyzja ta podyktowana była przede wszystkim troską o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, młodzieży oraz nauczycieli. To jest priorytet. W sytuacji, kiedy w naszych szkołach już są zakażenia nie rekomendujemy organizowania wyjazdów zbiorowych. Z tego samego powodu zastanawiamy się również nad tym, czy jest sens w tej chwili aplikować do Programu Erasmus, który ma charakter międzynarodowy. Wycieczki i wyjazdy integracyjne są oczywiście potrzebne, ale trzeba się zastanowić, czy koniecznie właśnie teraz. Dla nas dbałość o bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli jest ważniejsza. Kwestia finansowa jest tu sprawą drugorzędną, choć to prawda, że potrzebny jest również wkład własny. Ministerstwo dofinansowuje koszt wycieczki do 80%, 20% to wkład własny samorządu. Realizacja Programu rozpoczyna się pod koniec roku budżetowego, więc nie ma zaplanowanych środków na ten cel – taką odpowiedź otrzymaliśmy z Departamentu Edukacji, sygnowaną przez Joannę Urbaniak, rzecznika prasowego prezydenta Elbląga.

Urzędnicy podkreślają, że złożyli wnioski do innych ministerialnych projektów. - Złożyliśmy wniosek do Programu Aktywna Tablica, w którym można pozyskać sprzęt komputerowy do nauki zdalnej oraz do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, w którym obecnie można zakupić nie tylko książki, ale również komputery i wyposażenie bibliotek. Oczywiście w kolejnych edycjach Programu "Poznaj Polskę" rozważymy możliwość aplikowania – w zależności od sytuacji epidemiologicznej i finansowej – dodaje Joanna Urbaniak.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie bo nie. Tragedią trąca takie podejście
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  57
  15
  System(2021-10-01)
 • Odpowiedź UM bardzo wykrętna, w innych miastach nie ma zagrożenia epidemią tylko w Elblągu?
 • Urzędnicy są jednak chorzy na umyśle. Szkoły organizują wycieczki, wiele już się odbyło jednodniowych oraz kilkudniowe. Można tę decyzję zostawić było rodzicom i nauczycielom. Ręce opadają, nie ma słów na was! Działacie na szkodę miasta! Puściłbym Wam wiązankę chętnie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  73
  16
  Jajko(2021-10-01)
 • A wiecie co jest najlepsze? Nic im za to nie zrobimy, oni tez to wiedzą. Zostaną w pracy, cokolwiek by nie zrobili źle, dobrze lub wcale. Płakać się chce. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  69
  12
  Jajko(2021-10-01)
 • Cały rok był zdalnie. Teraz trzeba korzystać i uczyć się w szkole a nie jeździć. Nie wiadomo kiedy znów nas zamkną. A minister powinien by ć konsekwentny - albo dodatkowe zajecia albo wycieczki
 • I slusznie. Na wycieczki będzie czas na wiosnę. Trzeba teraz nadrobić zaległości. Wreszcie mądra decyzja.
 • Taki beton tylko w Elblągu. Dobrze że na pomnik starczyło. Tego się nie da skomentować.
 • a po co te wycieczki? ELBLĄG jest tak pięknym cudownym miastem, że tylko politowaniem można kwitować niemądre pomysły jakiegoś zagubionego emocjonalnie rodzica, co do potrzeby organizowania wycieczek poza obręby miasta, mamy tu staròwkę, bażantarnię, rzekę Elbląg, a dla miłośników nowoczesnych technologii, EPT Modrzewina, po co gdzieś jeździć skoro wszystko tu jest
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  16
  rodzic wpłatomat(2021-10-01)
 • Przecież minister programu nie odwołuje. Jeszcze bedzie można pojechać śladami naszych Świętych.
 • Pani Urbaniak i specjalista od wszystkiego Sowicka po prostu delikatnie mówić mijają się z prawdą. W wielu elbląskich szkołach odbywają się wycieczki dla nawet kilku klas na kilka dni. Z tym, że tu finansowac wyjazd muszą rodzice. Urząd Miasta nie złożył wniosku bo po prostu Miasto musiałoby dolożyć kasę do wyjazdów dzieci na wycieczki. W ten sposób cierpią tylko dzieci z rodzin ubogich, których rodziców nie stać na 100 procent odpłatności za taki wyjazd. Dziękujemy Ci Panie prezydencie za dbanie o dzieci z ubogich rodzin w Elblągu.
 • Lepiej pucować pomniki i stawiać nowe a przyszły wyborca im mniej wie tym lepiej, takim tłumokiem który nie zna historii lepiej jest sterować i ogłupiać - ależ ten pis was wytresował po-wskie pieski
 • Bez znaczenia. .. i tak by nie dostali. .. nie ta partia przy żłobie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18
  18
  .................(2021-10-01)
Reklama