UWAGA!

Pracowity rok harcerzy

Elbląg, Pracowity rok harcerzy
(fot. Mariusz Gągalski).

18 hufcowych przedsięwzięć programowych, kilkanaście warsztatów i szkoleń dla kadry, trzy duże akcje dla miasta oraz współorganizacja i pomoc przy kilkunastu lokalnych inicjatywach, a także miano najlepszej inicjatywy roku dla programu edukacji żeglarskiej „Junga i Kadet” - tak elbląskim harcerzom minął rok harcerski 2007/2008.

- To był aktywny rok - mówi pwd. Adrian Greczycho, komendant Hufca ZHP Elbląg, który dowodzi skautową wspólnotą od października 2007 roku. - Nasi instruktorzy zaangażowali się społecznie w wiele przedsięwzięć dla młodszych harcerzy, a także dla społeczności lokalnej.
     Drużyny harcerskie, gromady zuchowe i środowiska instruktorskie uroczyście zakończyły rok harcerski na wspólnej zbiórce i apelu w Harcerskim Ośrodku Wodnym „Bryza”. Ważną częścią spotkania było podsumowanie potyczki drużyn o miano złotego lauru. Oprócz podziękowań, wyróżnień i mianowania nowych drużyn oraz funkcyjnych, nie zabrakło harcerskiego klimatu: mini biegu z mapą, dyskusji o współzawodnictwie drużyn dla starszych oraz artystycznego programu z piosenkami i konkursami.
     Plan pracy hufca został zrealizowany w stu procentach. Kończący się rok harcerski przebiegał pod znakiem braterstwa i pomocy innym. Anonimową akcją na skalę hufca i miasta była „niewidzialna ręka”, podczas której harcerze robili dobre uczynki dla innych. Harcerze przykładowo kosili trawniki, sprzątali hufiec czy też miejskie przystanki.
     Nieodłączną działalnością harcerzy są wyjazdy i wędrówki na łono natury. Na skalę hufca odbyło się siedem biwaków i rajdów. Drużyny i szczepy organizowały także samodzielne wyjazdy. I tak, przykładowo, w czasie ferii zimowych z aktywnego wypoczynku poza Elblągiem skorzystało ponad 160 harcerzy. Imprezami, które na stałe wpisały się w grafik hufca, są Nocne Biegi na Orientację, zlot hufca, spotkania instruktorów na wigilii czy w Dniu Myśli Braterskiej.
     Festyn „W Krainie Króla Piegusa”, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to przedsięwzięcia hufca na dużą skalę, które wymagają zaangażowania i połączenia sił wielu instruktorów, liderów, a także całych drużyn harcerskich. Imprezy te nie odbyłyby się bez wsparcia innych instytucji i organizacji. Inne akcje na rzecz miasta, które organizowali bądź współorganizowali harcerze to: Betlejemskie Światełko Pokoju, Akcja chodnikowa, rozdawanie flag 2 maja, półzimowiska dla szkół, festyn dla dzieci w Pogrodziu, pomoc przy Zbiórce Żywności i wiele innych. Warto także wspomnieć o festynie żeglarskim na Bulwarze Zygmunta Augusta, który zorganizował HOW „Bryza”.
     Jednym z sukcesów elbląskich harcerzy w tym roku była także nagroda za najlepszą inicjatywę pozarządową. Program edukacji żeglarskiej dla młodzieży pod hasłem „Junga i kadet” nagrodzony został w konkursie im. dr Aleksandry Gabrysiak na najlepszą inicjatywę elbląskich organizacji pozarządowych w 2007 roku. Wyniki konkursu ogłoszono podczas Konferencji Plenarnej Elbląskich Organizacji Pozarządowych. W programie od dwóch lat uczestniczy kilkudziesięciu młodych elblążan.
     Harcerze zaczynają pakować plecaki na wakacyjne wyjazdy. Rozpoczyna się Harcerska Akcja Letnia, w której biorą udział nie tylko członkowie ZHP, ale i chętna elbląska młodzież. Drużyny organizują obozy w polskich lasach, nad jeziorami, w górach, a także zagranicą. Młodzi liderzy spotkają się na dwutygodniowym kursie drużynowych.
     

 


     Harcerze są również współorganizatorem miejskiej akcji pn. „Lato w mieście”. Do nich będą należały dwie „stacje”: stacja „żeglarz” organizowana na terenie Harcerskiego Ośrodka Wodnego „Bryza” oraz stacja „alpinista” w Próchniku.

KC
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama