UWAGA!

Prawie 6 milionów na Akademię wzorowej edukacji

 Elbląg, Przebudowa CSE Światowid ma się zakończyć pod koniec marca
Przebudowa CSE Światowid ma się zakończyć pod koniec marca (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Około 1800 uczniów z klas IV-VII, około 500 rodziców i 80 nauczycieli zostanie w Elblągu objętych unijnym programem „Akademia wzorowej edukacji”. Pieniądze na ten cel – ok. 5,3 mln złotych – pozyskało Centrum Spotkań Europejskich Światowid we współpracy z samorządem. Na czym polega to przedsięwzięcie?

- Jako miasto pozyskaliśmy już m.in. 25 mln złotych na Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej, realizujemy program Experymentatorium w SP 19 czy program związany z wyposażeniem szkolnych pracowni. Ten projekt, realizowany we współpracy z CSE Światowid, dotyczy klas IV-VII w trzech płaszczyznach - będą zakupione do szkół różne tablice multimedialne, pomoce naukowe, laptopy, zdolni uczniowie otrzymają stypendia, będziemy też pomagać uczniom z trudnościami w nauce. Jestem przekonany, że wszyscy będziemy zadowoleni z jego efektów – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, na dzisiejszej zdalnej konferencji prasowej.

Projektem pod nazwą „Akademia wzorowej edukacji” ma być objętych około 1800 uczniów z klas IV-VII szkół podstawowych oraz 80 nauczycieli, którzy będą uczestniczyć w pozalekcyjnych zajęciach w nowych pracowniach Centrum Spotkań Europejskich Światowid. 550 uczniów może liczyć na stypendia za wyniki w nauce (około 300 zł co miesiąc przez 10 miesięcy). W projekt ma być też zaangażowanych około 500 rodziców.

Całość ma trwać od 1 stycznia 2021 roku do września 2023 roku, kosztować w sumie prawie 5,8 mln złotych, z czego 5,3 mln zł CSE Światowid pozyskało z funduszy unijnych, a konkretnie ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dedykowanych Elblągowi i okolicom.

- Będziemy promować nowoczesne metody nauczania, przekazywać dobre praktyki. Uczyć kreatywności, pracy w zespole, innowacyjności. Po to właśnie będzie potrzebne Centrum Spotkań Europejskich Światowid, które otworzy swoje wkrótce nowe pracownie. Jednym z najważniejszych elementów będzie przygotowanie przez dzieci i młodzież festiwalu kreatywności, który pokaże w jaki sposób postrzegają oni innowacyjność i co chcą przekazać swoim rówieśnikom. Czekamy na powrót do normalności po pandemii, by podnosić dzięki temu projektowi kluczowe kompetencje – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid.

Czy to znaczy, że CSE Światowid staje się bardziej placówką edukacyjną niż kulturalną? - Chcemy pokazać nowe oblicze. Nie chcemy wchodzić w kompetencje specjalistów od edukacji, będziemy się posiłkowali ekspertami, którymi będą elbląscy nauczyciele. Będziemy jedynie koordynatorem przy współpracy z departamentem edukacji. A naszym zadaniem jest organizowanie pozalekcyjnych kreatywnych zajęć, innowacyjnych, wykorzystując nasze nowoczesne pracownie, jak tylko pozwolą na to przepisy związane z pandemią. Nie jesteśmy jednostką edukacyjną, chcemy tylko pokazać, gdzie dzieci po szkole mogą swoje kreatywne umiejętności realizować – twierdzi Antoni Czyżyk.

Przebudowa CSE Światowid, w wyniku której powstały m.in. nowe pracownie, trzeci sala kinowa oraz zmodernizowana została sala sportowo-widowiskowa ma się zakończyć pod koniec marca.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama