UWAGA!

Problem do rozwiązania

Najpierw przy Światowidzie, a teraz na parkingu przy ul. Piłsudskiego trwa cicha wojna z handlarzami sprowadzanych z Zachodu samochodów.

W mieście nie ma i nigdy nie było giełdy samochodowej z prawdziwego zdarzenia. Aby dokonać transakcji, sprzedający i ci, którzy auto chcieli kupić, musieli pokonać kilkadziesiąt kilometrów - najbliższe giełdy są w Pruszczu Gdańskim i Olsztynie. Niedawno coś w rodzaju giełdy jednak powstało. I była to, jeśli można tak powiedzieć, inicjatywa oddolna. Na miejsce sprzedaży handlujący wybrali sobie centrum miasta - parking w pobliżu gmachu, w którym znajdują się teatr i centrum kultury Światowid.
     
     Okupacja obiektu
     Z początku pojawiało się tam po kilka czy kilkanaście samochodów, kiedy jednak, jak w całym kraju, zaczął się masowy import aut z zachodniej Europy, towar na czterech kółkach dosłownie spacyfikował całą okolicę teatru i Światowidu. Dyrektor centrum kultury, Antoni Czyżyk mówi:
     - Płacąc podatki za parkingi, nie mogliśmy przyjąć naszych gości jak należy, bo wszystkie miejsca były zastawione samochodami na sprzedaż.
     Aby umożliwić postój zmotoryzowanym uczestnikom imprez kulturalnych, władze miasta wyznaczyły zaporowe ceny za postój i u wjazdu na największy parking postawiły samochód ze strażnikiem. Handlujący opuścili okolicę, ale wkrótce samochody z charakterystycznymi białymi kartkami zaczęły się pojawiać półtora kilometra dalej - na dużym parkingu przy Piłsudskiego w pobliżu miejskiego targowiska.
     
     Lepsze miejsce
     Lokalizacja okazała się równie dobra, a nawet lepsza - bo parking jest większy, ładniejszy i dużo więcej jest tu oglądających. Na parkingu przy ul. Piłsudskiego stoi dziś około stu aut. Ale i tu handlarze nie zaznali spokoju - bo przenosząc się sami naruszyli spokój korzystających ze znajdującego się tu postoju taksówek bagażowych.
     - Jest tak ciasno, że ledwo możemy się wcisnąć - narzekają taksówkarze. - Wiemy, że ci, którzy sprzedają samochody, w większości młodzi ludzie, nie mają innej pracy. Każdy chce żyć, ale na razie jedni drugim utrudniają życie.
     Swoje racje mają jednak także handlarze.
     - Taksówkarze powinni być zadowoleni z tego, że tu jesteśmy, bo dzięki nam mają tu taki duży ruch i klientów - mówią. - Poza tym, tak naprawdę to problemy z miejscem dla wszystkich są tylko w dni targowe - twierdzą.
     
     Potrzebna pomoc
     Na pytanie: dlaczego sprzedają samochody, odpowiadają:
     - Robimy to, żeby mieć na chleb. To zresztą nie są takie kokosy, jak niektórym się wydaje. Zysk ze sprowadzenia i sprzedaży jednego wozu to 400 - 500 złotych. Gdzieś musimy je sprzedać i zależy nam, żeby kosztowało to możliwie najmniej. Miasto wygoniło nas spod Światowidu, teraz jesteśmy tutaj, nie chcemy, żeby nas znowu wyganiano. Powinno znaleźć się dla nas jakieś dobre miejsce.
     Tymczasem atmosfera na parkingu zagęszcza się. Na miejsce była już też wzywana policja.
     - Póki co stoimy, jak nas stąd wyrzucą, znajdziemy nowy plac i nie damy się - mówią niektórzy wojowniczo nastawieni handlarze.
     
     Miasto nie walczy
     Cała sprawa przypomina cichą wojnę między handlarzami a resztą świata, ale szef Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Marek Glegoła, zapewnia, że miasto nie chce pozbawić handlujących źródła zarobkowania:
     - Takich zakusów nie ma. Zdajemy sobie sprawę z tego, że osoby sprzedające samochody to w większości mieszkańcy Elbląga, a zatem zarobione pieniądze wydają na usługi i zakupy w naszym mieście.
     Marek Glegoła dodaje, że Urząd Miejski szuka miejsca, w którym giełda mogłaby istnieć bez przeszkód. Szef MOSiR-u obiecuje, że decyzje o lokalizacji legalnej giełdy zapadną w ciągu miesiąca.
     - Mamy na uwadze pewne miejsce, choć myślę, że handlarze nie powinni spodziewać się, że na nowej giełdzie będą mogli parkować za darmo, bo utrzymanie parkingu sporo kosztuje, zwłaszcza jesienią i zimą - zapowiada Marek Glegoła.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • No a ile kosztuje utrzymanie teraz parkingu przy teatrze? Widziałem wczoraj dwa samochody na tym parkingu: jeden z panami od opłat i cały jeden któryu tam zaparkował. Tak naprawdę są tam pustki, wolny plac w środku miasta. I po co on tam?może lepiej cos tam wybudować( a możę już ktoś wpadł na ten pomysł)?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  chciałem kupić autko(2004-09-14)
 • Dawno juz trzeba bylo zrobyc gielde samochodową w Elblągu, jesli przychodzliby klienci byliby tez handlarze, to logiczne, nic w tej sprawie nie zrobiono a oplata 20 zl z dobe jest smieszna i wiadomo ze nikt myslacy nie bedzie placil. chcialbym zapytac pana Czyzyka z jakich pieniedzy sfinansowal parkometr kolo Światowida i jak to rozliczyl?
 • A kolo cmentarza na Agrykoli jest taki ladny placyk :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  voophroo(2004-09-14)
 • "- Mamy na uwadze pewne miejsce, choć myślę, że handlarze nie powinni spodziewać się, że na nowej giełdzie będą mogli parkować za darmo, bo utrzymanie parkingu sporo kosztuje, zwłaszcza jesienią i zimą - zapowiada Marek Glegoła." Polemizując z panem chciałbym zauważyć że czy parking jest pusty, czy pełny to jego utrzymanie kosztuje tyle samo, na które to utrzymanie zresztą dostaje pan pieniądze z Urzędu Miasta. Pewnie chciałby pan abyśmy płacili za chodzenie po chodnikach i po przejściach dla pieszych, bo ich utrzymanie też kosztuje. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Paweł(2004-09-15)
 • TO, CO SIE TU DZIEJE JEST CHORE!!! Totalne bezrobocie,masa ludzi wyjezdza zagranice,a urzad miasta bombarduje jakiekolwiek sposoby zarobkowania!!!??RĘCE OPADAJĄ...:( ALE WIECIE DLACZEGO TAK SIE DZIEJE??STARA ZASADA:" PUNKT WIDZENIA ZALEZY OD PUNKTU SIEDZENIA"-JAK SIE SIEDZI W URZEDZIE MIEJSKIM ZA BIURKIEM I ZA NIC DOSTAJESZ KILKA TYSIECY TO NIE ROZUMIE SIE LUDZI KTORZY ZARABIAJA PO 600,LUB SA NA ZASIŁKU...TYLKO NA JAK DŁUGO??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zdegustowany(2004-09-15)
 • Panowie od handlu złomem:)-nie świrujejcie ze zarabiacie po 600 zł za auto:))heheh
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jjjjjjj(2004-09-15)
 • Najlepsze miejsce na giełdę to Hetmańska i 1 Maja. Jak władze miasta się nie zgodzą na tą lokalizację (oczywiście parkowanie bezpłatne) to zorganizuję akcję protestatyjną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  handlarz(2004-09-15)
 • Myślę że najlepszym miejscem do takiego handlu jest plac przy ulicy Warszawskiej (tam gdzie się rozkłada cyrk) - dużo miejsca i blisko starówki
 • Myślę że najlepszym miejscem do takiego handlu jest plac przy ulicy Warszawskiej (tam gdzie się rozkłada cyrk) - dużo miejsca i blisko starówki
 • ładne mamy miasto.. jak tak dalej pojdzie to beda po Elblagu same golfy z minionej dekady jezdzily z wszedobylska muzyka "łubudubu", kolpakami z samochodu sasiada i "zlota polska mlodzieza" w dresach
 • jachu!,a wolałbyś żeby jezdzły po naszym ładnym miasteczku POLARY z minionych 3-ech dekad?. Ja jednak mimo wszystko wolę patrzeć na te stare,ale wierz mi bardzo jare GOLFY i inne sprowadzone,ale naprawdę napewno dużo dużo lepsze i sprawnieszejsze WÓZKI. Cześć! i Zyczę nabycia takowego WÓZKA.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jancio-us(2004-09-22)
Reklama