UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Przedsiębiorco chroń swoje dane

Elbląg, Przedsiębiorco chroń swoje dane
fot. Anna Dembińska, arch. portEl

Bezpieczeństwo danych firmy jest niezwykle ważne. Jeśli do wysyłania dokumentów przez PUE upoważniamy inne osoby – pracownika lub księgową, pamiętajmy o zabezpieczeniu swoich danych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina: dane pełnomocników trzeba na bieżąco aktualizować, żeby informacje o firmie nie znalazły się w niepowołanych rękach. Praktyka pokazuje, że nie każdy o tym pamięta.

W ubiegłym roku w województwie warmińsko-mazurskim wpłynęło prawie 6,2 tysiąca wniosków o nadanie pełnomocnictw, a tylko 330 wniosków odwołujących upoważnienia. Przedsiębiorcy najczęściej do załatwienia spraw swoje firmy w ZUS upoważniają pracowników lub pracowników biura rachunkowego. Taki dokument daje im możliwość wglądu w dane firmy, mogą odbierać korespondencję, złożyć dokumenty w ZUS jak również załatwić za płatnika większość spraw w ZUS. Ważne jest jednak by trzymać rękę na pulsie. Jeśli powierzamy obowiązki innej osobie należy odwołać wcześniej nadane pełnomocnictwo.
       Po zalogowaniu się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE) możemy sprawdzić kto jest upoważniony do kontaktu z ZUS. Informacje o udzielonych upoważnieniach są w zakładce „Ustawienia”. Pełnomocnictwa może też zweryfikować przy okazji osobistej wizyty w instytucji.
       Do nadawania i odwoływania pełnomocnictwa w ZUS służy formularz ZUS PEL. Jeśli przedsiębiorca ma elektroniczny podpis, może wysłać formularz przez internet z własnego konta na PUE. Pozostali mogą go dostarczyć tradycyjną pocztą albo osobiście.
      
Monika Górecka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Olsztynie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama