UWAGA!

Przedsiębiorcy zainteresowani funduszami unijnymi

 Elbląg, Przedsiębiorcy zainteresowani funduszami unijnymi
fot. Michał Skroboszewski

Miliardy euro pochodzące z  funduszy unijnych czekają na przedsiębiorców. To oni mogli się dowiedzieć, jak dobrać się do tego "skarbu" na spotkaniu informacyjnym, które odbyło sie w Elbląskim Parku Technologicznym. Wzięło w nim udział ok. 80 osób. 

- Z naszych badań wynika, że 70 proc. przedsiębiorców w Elblagu jest nastawione na rozwój i inwestycje - mówił Krzysztof Ciuła, prezes Elbląskiej Izby Gospodarczej.
       Aby to ułatwić Elbląska Izba Gospodarcza zorganizowała szkolenie dotyczące pozyskiwania funduszy unijnych. Nowa perspektywa finansowa na lata 2014 - 2020 oznacza nowe możliwości uzyskania finansowania. Jednak w porównaniu do tej, która była poprzednio zmianom uległy warunki, na jakich można pozyskać pieniądze. W konsekwencji skomplikowały się zasady uzyskiwania funduszy unijnych.
       - W perspektywie finansowej pieniędzy z funduszy unijnych jest wyjątkowo dużo - poinformowała Joanna Hetnarowicz, konsultant ds. funduszy unijnych. - Bardzo duża część jest przeznaczona dla przedsiębiorców.
       To oni powinni szczególną uwagę zwrócić na program "Inteligentny Rozwój". Można z niego sfinansować wprowadzenie nowych innowacyjnych produktów lub usług w skali kraju. Program służy do zapewnienia finansowania głównie projektów badawczo - rozwojowych. Na szkolenia i inne tzw. "projekty miękkie" można pozyskać fundusze z programu "Wiedza, Edukacja i Rozwój". Dodatkowe pieniądze dla pięciu najbiedniejszych województw ( w tym warmińsko - mazurskiego) są w Programie "Polska Wschodnia".
       - Tam znajduja się dodatkowe środki, które można wykorzystać na inwestycje, prace badawczo - rozwojowe, szkolenia oraz projekty o skali regionalnej - mówiła Joanna Hetnarowicz.

  Elbląg, Przedsiębiorcy zainteresowani funduszami unijnymi
fot. Michał Skroboszewski

 Większe szanse na pozyskanie pięniędzy z funduszy europejskich będą miały projekty innowacyjne.
       - Nie należy się bać tego pojęcia - uspokajała konsultant ds. funduszy unijnych - Innowacyjnością może być wprowadzenie produktu lub usługi, których Państwa firma jeszcze nie miała.
       Poszczególne instytucje już ogłosiły konkursy. Elbląscy przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
       - Nasza uczelnia ma uprawnienia do oceny innowacyjności projektu – mówi Paweł Kulasiewicz z PWSZ.
       Uczelnia tworzy komórkę, która wesprze elbląskich przedsiębiorców w pozyskiwaniu funduszy.
      
      

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Elbląskiej Izby Gospodarczej
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama