UWAGA!

Przepustka do świętego spokoju

 
Elbląg, W rejonie cmentarzy o tym, kto wjedzie lub nie decydować będą policjanci
W rejonie cmentarzy o tym, kto wjedzie lub nie decydować będą policjanci (fot. arch. KMP Elbląg)

- 1 listopada będę musiał dojechać do swojej posesji przy ul. Warmińskiej, gdzie prowadzę od wielu lat działalność gospodarczą, jak również czasem mieszkam. Problem polega na tym, że na drogach dojazdowych do cmentarza Dębica ruch już od soboty będzie zamknięty. Urzędnicy radzą, bym przesiadł się do autobusu komunikacji miejskiej lub patrolowi policji, który będzie pilnował porządku, pokazał dowód osobisty lub prawo jazdy. Nie jestem zameldowany w Elblągu to jak mam udowodnić, że moja posesja w mieście jest faktycznie moja? - pyta Czytelnik. Urząd problemu nie widzi.

Co roku, gdy zbliża się 1 listopada, zmienia się organizacja ruchu w obrębie największych elbląskich cmentarzy. Ulice są zamykane, a poruszać się nimi mogą tylko autobusy komunikacji miejskiej, taksówki z pasażerami, pojazdy służb miejskich, jak również zaopatrzenia handlowego.  Wszystko po to, by uniknąć zakorkowania. Co roku Urząd Miejski zachęca elblążan, by wybrali komunikację zbiorową, która w tym świątecznym okresie organizuje dodatkowe kursy.
       Jak dojechać do cmentarza więc już wiemy. Pozostaje jeszcze dojazd do domu, bo w okolicach obu cmentarzy mieszkają przecież ludzie i nie mogą zostać odcięci od własnego "M". Mieszkańcy dojeżdżający do swoich posesji lub miejsc pracy, przykładowo, przy ul. Łęczyckiej, Braniewskiej, Warmińskiej, Wschodniej za okazaniem dokumentu potwierdzającego uprawnienia (dowód osobisty, prawo jazdy) mogą to zrobić. Jak się jednak okazuje, niektórzy mają wątpliwości.
       - Nie jestem zameldowany pod elbląskim adresem przy ul. Warmińskiej, ale tam od wielu lat prowadzę działalność gospodarczą, w tygodniu także mieszkam - mówi Czytelnik. - W poprzednich latach korzystałem z przepustki, którą wydawał Urząd Miejski i mogłem bez problemu dojechać do swojej posesji.  Teraz co mam pokazać patrolowi policji? Dowód osobisty? Prawo jazdy? Żaden z tych dokumentów - w myśl zapisu regulaminu - nie uprawnia mnie do wjazdu do strefy zamkniętej dla ruchu.
       Urząd nie widzi problemu:
       - Dobra wola i zrozumienie szczególnej sytuacji związanej z dniem Wszystkich Świętych sugerowałyby skorzystanie ze środków komunikacji miejskiej - mówi Łukasz Mierzejewski z biura prasowego UM w Elblągu. - Jeśli jednak jest potrzeba dojazdu do posesji samochodem, można okazać jakikolwiek dokument potwierdzający prowadzenie w tym rejonie działalności gospodarczej, np. może to być ksero wpisu do KRS czy nawet pieczątka firmy, na której widnieje przecież adres.
       - Rady typu "przesiąść się do autobusu" czy pytania urzędników w stylu "a czy musi pan koniecznie 1 listopada dojechać do swojej posesji" wywołują mój sprzeciw - mężczyzna pozostaje nieugięty. - Korzystam ze swoich praw i swobód i sam decyduję o tym, czym, kiedy i po co chcę dojechać do własnej posesji. Dlaczego system z przepustkami na czas listopadowego święta został zarzucony? To ułatwiłoby sprawę i mieszkańcom, i policji, i nawet urzędnikom - kwituje. - Teraz będę musiał okazać dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej pod wskazanym adresem, a to potrwa. Wcześniej wystarczył "rzut oka" policjanta na przednią szybę auta, gdzie widoczna była przepustka i można było jechać dalej - kończy.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • 'sam decyduję o tym, czym, kiedy i po co chcę dojechać do własnej posesji' - a jak czołgiem będzie pan chciał dojechać, to urząd też ma to umożliwić?
 • Jak "potrwa" udowadnianie, że ma na danej ulicy działalność?. Wydruk z CEIDG można zrobić w każdej chwili bez problemu. Wraz z dowodem osobistym będzie wiadomo, że dana osoba na danej ulicy prowadzi działalność. Nie dziwię się, że ograniczają ruch. Autobusem jest ciężko dojechać a cwaniaczków jest pełno. Dobrze, że zlikwidowali przepustki bo dzięki temu wujek, ciotki, syna, brat urzędnika miejskiego nie dostanie się na cmentarz po znajomości. Wszystko teraz jest jasne i klarowne po co kto jedzie. Masz firmę, mieszkasz tam? nie jest ciężko udowodnić. ..
 • Niektorzy urzednicy przerastaja samych siebie jak widac w decyzjach. .. .gdzie odebrano im mozgi?
 • Tak, tak, wystarczy tylko zatrzymać przed policjantem pojazd, podejść do niego z wydrukiem i dodatkowo okazać mu dowód osobisty, by było wiadomo, że osoba wymieniona w CEIDG to ja, a nie jakiś "cwaniaczek". Z mną powstanie w tym czasie liczący parędziesiąt pojazdów korek, ale to przecież nie zmartwienie urzędników, którzy sobie ułatwili życie, prawda?
 • Tak;-) to jest właśnie wolnosc. Jezeli nie bedziesz tym czołgiem nikomu przeszkadzał ani nie wyrzadzi żadnych strat to dla czego nie?;)
 • Maruda. Masz pieczątkę z adresem lub inny dokument potwierdzający zarejestrowanie pod wskazanym adresem działalności gospodarczej - to w czym problem? Wieczne narzekanie: śnieg za biały, trawa za zielona.
 • Problem istnieje co roku. Doświadczyłem tego 10 lat mieszkając na Warmińskiej, dotyczy tak samo okolicznych ulic. Tępe dzidy na skrzyżowaniu na nic tłumaczenia, że się wynajmuje czy mieszka bez potwierdzenia w dowodzie. Popieram autora.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  3
  Szymon13(2015-10-30)
 • To wytłumacz do glinie jak z automatu ręką odsyła na Rawską !!!
 • Potwierdzam, że od wielu lat nawet gdy miałem przepustkę to policjant z daleka machał, żeby jechać Rawską. A jak się podjeżdżało, żeby pokazać przepustkę lub dowód to miał pretensję, że on przecież kierował w Rawską. A rękami machają tak niedbale, że często nie wiadomo o co im chodzi (niewiele ma to wspólnego z oficjalnymi sygnałami).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  Warminska(2015-10-30)
 • Czego się ludzie spodziewacie
 • Mierzejewski sam wsiadz w autobus!!! Swoja droga to co za megamozg zamknal juz dzis Agrykola? Zamiast rozlozyc ruch na 3 dni, zeby ludzie spokojnie dojechali pod cmentarz, to juz dzis blokuja drogi!!!
 • wystarczy być policjantem i nie trzeba żadnej przepustki żeby wjechać pod sam grób. Kolega z branży przepuści.
Reklama