UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Przeszliśmy bardzo długą drogę

 
Elbląg, Przeszliśmy bardzo długą drogę
(fot. Anna Dembińska)

Jeszcze nie tak dawno osoby z niepełnosprawnością intelektualną nie miały tak wielu praw i przywilejów, jakie wywalczono dla nich dzisiaj. Zamknięte często w czterech ścianach, odcięte od świata nie uczestniczyły w życiu społecznym i nie miały możliwości przejmowania różnych ról. Dziś kształcą się, uczą się samodzielności, pracują i zarabiają na siebie.

Tę ewolucję zawdzięczają rodzicom, którzy już od pół wieku skutecznie walczą o stworzenie warunków godnego życia dla swoich niepełnosprawnych dzieci. W tym roku mija bowiem pięćdziesiąt lat, odkąd rodzice osób niepełnosprawnych intelektualnie rozpoczęli walkę o prawo do ustawicznego rozwoju i realizacji potrzeb swoich dzieci. By uczcić ten zacny jubileusz, dziś (3 grudnia) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbyła się konferencja naukowa pt. „Niepełnosprawność – nowe wyzwania”. Zobacz więcej zdjęć z konferencji.
       Okazuje się bowiem, że sprawy osób niepełnosprawnych intelektualnie od lat były zaniedbywane, a sami upośledzeni dyskryminowani i spychani na margines. W wyniku pięćdziesięcioletniego wysiłku ludzi związanych ze środowiskiem niepełnosprawnych intelektualnie zaczęto dostrzegać potrzebę stymulacji ich rozwoju. Z biegiem lat zaczęły powstawać dla nich ośrodki rehabilitacyjno-wychowawcze, środowiskowe domy pomocy czy warsztaty terapii zajęciowej, w ramach których osoby niepełnosprawne obejmowane są opieką, mają dostęp do edukacji i są przygotowywane do samodzielności.
       O początkach rodzicielskich, obywatelskich i specjalistycznych wysiłków i stopniowym zmienianiu się sytuacji niepełnosprawnych intelektualnie mówiła dziś prezes Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Krystyna Mrugalska: - Przez lata walczyliśmy o prawo do nauki dzieci z upośledzeniem, w wyniku czego stopniowo zaczęły powstawać dla nich przedszkola i szkoły publiczne – mówi prezes. – Z czasem spółdzielnie inwalidzkie zaczęły zatrudniać takie osoby. Nagle okazało się, że osoby te są w stanie pracować. Zaczęły powstawać grupy wsparcia dla rodziców, turnusy rodzinne, warsztaty terapii zajęciowej, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze czy zakłady aktywności zawodowej.
       Rodzicielski ruch na rzecz tworzenia warunków godnego życia dla osób z niepełnosprawnością wywalczył także wiele świadczeń socjalnych dla osób niepełnosprawnych takich jak renta socjalna czy zasiłek pielęgnacyjny. Z kolei dziś zabiega o możliwość zatrudniania niepełnosprawnych intelektualnie na otwartym rynku pracy ze wspomaganiem: - Otwarty rynek pracy jest o wiele bardziej różnorodny niż rynek chroniony i dla wielu osób upośledzonych będzie dobrym miejscem realizacji siebie jako pracownika – mówi Krystyna Mrugalska. - Zaczęliśmy także szkolić osoby niepełnosprawne intelektualnie w byciu obywatelem, w znajomości instytucji obywatelskich, by posiadły umiejętności występowania publicznego w swoich sprawach i same potrafiły publicznie prezentować swoje wnioski, propozycje czy żądania. Całą swoją działalnością dążymy do zmiany postaw obywatelskich względem osób niepełnosprawnych.

  Elbląg, Nagrodzeni...
Nagrodzeni... (fot. AD)


       Upłynęło 50 lat. Obecnie mamy zupełnie inne pokolenia osób z upośledzeniem umysłowym, które dziś nazywa się osobami z niepełnosprawnością intelektualną: - Te dzisiejsze pokolenia chodziły do szkoły, brały udział w różnych działaniach integracyjnych, mają relacje z rówieśnikami, doświadczają życia w integracji zarówno jako obywatele jak i pracownicy – mówi prezes PSOUU. - To są zupełnie inni ludzie. I coraz częściej oczekuje się od nich większej samodzielności i zaradności, odpowiedzialności, autonomicznego funkcjonowania. Na początku uczyliśmy ich samoobsługi, a teraz uczymy ich, by byli aktywnymi obywatelami i by mogli pracować. Przeszliśmy bardzo długą drogę. Jednak niepełnosprawni mogą przeskoczyć jeszcze wiele pułapów, jeżeli tylko otrzymają odpowiednie wsparcie – dodaje.
       Podczas dzisiejszej konferencji wręczono także nagrody i podziękowania dla osób zasłużonych dla Koła PSOUU w Elbląga. Kula Doskonałości powędrowała do dyrektora Departamentu Społecznego Barbary Dyrli oraz Anny Zawiszy, Teresy Wilk i Teresy Szymańskiej. Ponadto zostały odznaczone panie: Irena Sorokosz, Alicja Guła, Aleksandra Gołębiowska, Ewa Cichońska, Lidia Marks, Anna Szyszka, Beata Wrzosek, Katarzyna Wiśniewska, Marlena Szwemińska, Halina Szymańska, Magdalena Cebula-Frąckowiak i Iwona Radej.
      
      
                                                          Patronat medialny nad konferencją objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
      
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama