UWAGA!

Przynajmniej w sprawie Krasickiego są jednej myśli

 
Elbląg, Prezydent Jerzy Wilk i radni PiS
Prezydent Jerzy Wilk i radni PiS (fot. AD).

Klub Radnych PO wystąpił z wnioskiem do prezydenta Jerzego Wilka o usunięcie pomnika Janka Krasickiego sprzed Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych przy ul. Rycerskiej. Jerzy Wilk przypomina, że jeszcze jako radny występował w tej samej sprawie. I radni PiS, i radni PO chcą więc, by pomnik zniknął, ale zgodę na to musi wyrazić Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Olsztynie

Radni PO napisali:
      
„Docierające do nas sceny, które dzieją się w Kijowie, pokazują, jak następuje przemiana u naszego wschodniego sąsiada. Demonstrujący Ukraińcy chcą zerwać z postsowiecką przeszłością, dobitnym tego przykładem jest obalenie pomnika Lenina. W naszej elbląskiej historii także mamy taki punkt zapalny. O tym mówiono już wielokrotnie, a dziś należy podjąć konkretną decyzję. Mowa oczywiście o pomniku sowieckiego agitatora Janka Krasickiego, który dumnie stoi przed szkołą przy ul. Rycerskiej.
       W sierpniu bieżącego roku Klub Radnych Platformy Obywatelskiej złożył wniosek o usunięcie z przestrzeni miejskiej tego niechlubnego pomnika. Czy my jako prawi elblążanie nadal mamy czcić człowieka, który swoją działalnością przyczyniał się do śmierci rodaków? Czy nadal młodzież ucząca się w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych ma wierzyć w bohaterstwo i patriotyzm postaci, której postawiono pomnik u wrót ich szkoły? Przecież pomniki są zarezerwowane dla bohaterów, patriotów, osób zasłużonych i godnych naśladowania.
       Do dziś nasz wniosek nie został zrealizowany, dlatego też apelujemy do władz miasta o podjęcie konkretnych działań, na które czekają mieszkańcy Elbląga. Liczne apele elblążan docierające do radnych świadczą o żywym zainteresowaniu i determinacji w sprawie tego pomnika. Apele te nie są anonimowe, więc tym bardziej są dla nas cenne."
      
       Na to prezydent Jerzy Wilk:

 


      
„Będąc jeszcze radnym opozycji, składałem interpelację w sprawie usunięcia pomnika Janka Krasickiego, który stoi przed jedną z elbląskich szkół. W tej sprawie interweniował także kilka lat wcześniej poseł Leonard Krasulski.
       Wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, że Janek Krasicki, młody działacz komunistyczny, nie może być patronem dzisiejszej młodzieży. W Elblągu, prawdopodobnie jedynym mieście w Polsce, znajduje się także skwer im. Janka Krasickiego. We wrześniu 2011 roku prezydentem Elbląga był wówczas Grzegorz Nowaczyk z Platformy Obywatelskiej, Rada Miejska miała zająć się zmianą nazwy tego skweru – wnioskowałem o tę zmianę. Niestety, głosami radnych Platformy Obywatelskiej, która miała wówczas większość w Radzie, projekt tej uchwały został zdjęty z obrad sesji – w tym głosem Marii Koseckiej.
       Ponowną interpelację w sprawie usunięcia pomnika złożyła na sesji w sierpniu tego roku radna Maria Kosecka – przypominam, że była ona radną w 2011 roku, gdy m.in. Platforma zablokowała zmianę nazwy skweru. Po tej interpelacji wicewojewoda warmińsko-mazurski Jan Maścianica (również z Platformy Obywatelskiej) wystosował w listopadzie pismo do prezydenta Elbląga – powołując się na doniesienia prasowe w tej sprawie. Poinformował w nim, że ów pomnik figuruje w ewidencji miejsc pamięci narodowej i podlega Radzie Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa. Wicewojewoda przypomniał w piśmie, że to właśnie ta instytucja inicjuje i koordynuje działania związane z upamiętnieniem postaci historycznych. Wskazał również, że władze miasta powinny wystosować wniosek do ROPWiM o wydanie opinii w sprawie planowanych działań w tej sprawie.
       Widać więc wyraźnie w działaniach polityków PO pewną niekonsekwencję. Cieszę się jednak, że radna Kosecka przemyślała swoje stanowisko i podobnie jak ja uważa, że pomnik komunistycznego działacza nie powinien stać w tak eksponowanym miejscu.
       Jestem przeciwny burzeniu jakichkolwiek pomników, bo każdy z nich jest w pewnym sensie świadectwem epoki. Uważam jednak, że pomnik Janka Krasickiego powinien trafić do muzeum – udało mi się przekonać dyrekcję Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, by w tej instytucji znalazło się miejsce na usunięty sprzed szkoły pomnik.
       Stosowne pismo z prośbą o wydanie opinii w tej sprawie zostało wysłane do Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Olsztynie.
       Z poważaniem, Prezydent Elbląga Jerzy Wilk”
      
       Co na to Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, przyszłość pokaże. Oby nieodległa.
      
      

Klub Radnych PO
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • "Przecież pomniki są zarezerwowane dla bohaterów, " - Wawel niby też, a wyszło jak wyszło
 • Panie Wilk kończ Waść, wstydu oszczędź. .. Obłuda i hipokryzja. Masz władzę - to działaj!!!!
 • Janek Krasick był komunistycznym mordercą wykonywał wyroki bez sądu.
 • Wspaniałe miejsce na postawienie pomnika Nieugiętej Bojowniczce o Wszystko - radnej Marysi
 • Prawi elblążanie czczą kogo chcą i nikt im tego nie zabroni, ani nie nakaże. Natomiast młodzież ucząca się nie wierzy w pomniki tylko w Zygmunta I Starego. I nie dlatego, że był królem Polski, ale dlatego, że jest na najwyższym banknocie.
 • No nareszcie :)
 • Witam. Faktów nie da się zmienić i analogicznie historii. Zdecydowanie więcej jest problemów tego miasta Panowie Radni niż pomnik Janka Krasickiego. Ten człowiek żył i był i wielu z nas ( wy też) uczyliście się o nim. Czyżby wasze nauki nie były dzisiaj przydatne ? Czy wasze " rządy " są tyle warte co historia którą chcecie zmienić ? O czym dyskutujecie ? Dlaczego tracicie czas ? Zajmijcie się nowymi miejscami pracy, szukajcie inwestorów dla miasta. Jeżeli ważniejszym dla was jest Krasicki to doprowadzicie do całkowitej klęski tego miasta. Stanie się to dzięki wam i waszym poprzednikom. Zapewne w najbliższym czasie rozpoczęcie kampanie wyborczą Elblążanie ocenią realizacje waszych obiecanek. Więc pora zabrać się do roboty rzeczywistej a nie zajmujecie się " dyrdymałami"
 • Nie dla pomników stawianych zdrajcom Polskiego Narodu
 • No to Platforma dała popis. Najpierw za czasów rządów swojego prezydenta bronili pomnika, w tym radna Kosecka, która głosowała przeciw jego likwidacji, a teraz sami domagają się by pomnik zniknął. Pięknie ich prezio Wilk wypunktował, jak dzieci. To pokazuje, że w tym mieście PO niestety przestaje istnieć. Śmieszne działania radnych Turleja i Koseckiej odbieram jako ostatnie podrygi i oznaki dogorywania. Tu nawet radny Missan, choć szef pogotowia, trupa już nie odratuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  4
  FranciszekzE(2013-12-10)
 • Panie Prezydencie! Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Olsztynie opiniuje wnioski o trwałe upamiętnienie miejsc, wydarzeń historycznych, a także wybitnych postaci związanych z dziejami walk i męczeństwa Narodu Polskiego w różnych okresach historycznych. Jak wiadomo, Janek Krasicki nie był "wybitną postacią", bo instalował w Polsce komunizm, którego propagowanie jest w Polsce zakazane na mocy w Konstytucji RP.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  JacekZbrzeźny(2013-12-10)
 • POrtel - podobało mi się, gdy udawaliście bezstronnych, wszystko co dobre szybko się kończy :/
 • śmieszne są komentarze. Przecież w poprzedniej kadencji radni nie głosowali PRZECIW. .. jedynie zdjęli uchwałe z obrad a to różnica. Jak widać zrobili dobrze, bo wojewoda uchwałę by pewnie unieważnił gdyż nie było wówczas opinii Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  czerwonykapturek(2013-12-10)
Reklama