UWAGA!

Przyszkolne muzeum geologiczne

 
Elbląg, Przyszkolne muzeum geologiczne

Wczoraj (21 czerwca) odbyło się uroczyste otwarcie naszego lapidarium. Przy Szkole Podstawowej nr 16 powstało lapidarium geologiczne, mini ośrodek edukacji geologicznej i środowiskowej, składające się kolekcji skał pochodzących z Wysoczyzny Elbląskiej. Zobacz zdjęcia.

W kwietniu bieżącego roku Szkoła Podstawowa nr 16 przy ul. Sadowej podjęła się realizacji zadania edukacyjnego pod nazwą „Ogródek petrograficzny – Szkolne Muzeum Geologiczne”. Projekt polegał na zagospodarowaniu terenu przed szkołą, tzw. „zielonego zakątka”, w celach dydaktycznych. Powstało lapidarium geologiczne, mini ośrodek edukacji geologicznej i środowiskowej, składające się kolekcji skał pochodzących z Wysoczyzny Elbląskiej. Nasze lapidarium zlokalizowane jest na otwartej przestrzeni, przed głównym wejściem do budynku szkolnego.
       Realizację tego zadania rozpoczęliśmy edukacją uczniów, czym jest lapidarium. Na lekcjach przyrody, informatyki i godzinach wychowawczych oraz na apelu samorządu uczniowskiego zapoznaliśmy brać uczniowską z założeniami szkolnego lapidarium. Na korytarzu szkolnym powstała gazetka tematyczna opatrzona zdjęciami ukazującymi kolejne etapy powstawania naszego mini muzeum geologicznego Dzięki życzliwości przyjaciół szkoły – Zakładowi Kamieniarskiemu „Gran Marmi” w Jazowej, firmie transportowej „Janeczek” z Milejewa, Państwu Annie i Zbigniewowi Samsel z firmy reklamowej „Fantazja” w Elblągu, Państwu Katarzynie i Janowi Puzio, Panu Adamowi Adamczykowi, Panu Mariuszowi Cieszewskiemu, Panu Sylwestrowi Stanickiemu – wyszukaliśmy głazy (granity, gnejsy, marmury, piaskowce, piasek, żwir, torf) i przetransportowaliśmy wybrane okazy na teren szkoły. Wspólnymi siłami oznaczyliśmy ich nazwy, zaprojektowaliśmy tablicę informacyjną i tabliczki znamionowe skał.
       W tym czasie trwały prace ziemne na terenie wybranym pod lapidarium. Regularnie odbywały się prace porządkowe i czyszczenie skał. Uczniowie z klasy czwartej i szóstej z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem włączyli się do tworzenia ogródka petrograficznego. Z zachwytem przyglądaliśmy się pięknym wyrobom kamiennym z firmy „Gran Marmi”.
       Przy dużym zainteresowaniu nauczycieli, uczniów, rodziców i pracowników administracyjnych i wspaniałych ludzi o wielkim sercu wczoraj (21 czerwca) odbyło się uroczyste otwarcie naszego lapidarium. Zaproszeni goście dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi, a tym samym od dziś można oglądać piękne okazy kamiennego archiwum skał, w których „zaklęte” jest kilka miliardów lat istnienia życia na Ziemi.
       Sponsorem głównym naszego przedsięwzięcia jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Olsztynie. Utworzone lapidarium będzie stale uzupełniane i modernizowane. Niewątpliwie jest innowacyjnym, trwałym elementem zagospodarowania otoczenia szkoły i miejscem terenowych zajęć przyrodniczych.
      
Marzena Otłowska i Ewa Kotlik, koordynatorki projektu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama