UWAGA!

PTTK o budowie ul. Wschodniej (opinia)

 Elbląg, Grafika z Urzędu Miejskiego. Czerwonym kolorem zaznaczono etap pierwszy budowy ul. Wschodniej, żółtym - drugi etap. Białym zaznaczono warianty obwodnicy, które kiedyś brano pod uwagę, ale zostały odłożone na półkę
Grafika z Urzędu Miejskiego. Czerwonym kolorem zaznaczono etap pierwszy budowy ul. Wschodniej, żółtym - drugi etap. Białym zaznaczono warianty obwodnicy, które kiedyś brano pod uwagę, ale zostały odłożone na półkę

Nie milknie dyskusja wokół budowy ulicy Wschodniej, która ma powstać między Górą Chrobrego a Bażantarnią. Pomysł spotkał się ze zdecydowaną krytyką części mieszkańców Elbląga. Swoje stanowisko zajęło też PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej. Prezentujemy je w całości poniżej.

W związku z kontrowersjami narosłymi wokół planów budowy tzw. “Obwodnicy wschodniej”, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej pragnie wyrazić zaniepokojenie elbląskiego środowiska turystycznego dotyczące umiejscowienia powyższej inwestycji.

Po pierwsze, planowany przebieg ulicy odcinać ma Górę Chrobrego i tereny wokół niej od Bażantarni, naruszając integralność tych terenów, która jest oczywista pod względem krajobrazowym i przyrodniczym, bez względu na oficjalne granice administracyjne parku Bażantarnia.

Ponadto, jak wynika z opublikowanych koncepcji przebiegu trasy, utracone zostaną bezpowrotnie walory krajobrazu w jej rejonie. Między innymi w wyniku wybudowania ulicy oraz przeprowadzenia niezbędnej przy tym wycinki drzew zniszczone zostanie otwarcie panoramy widokowej od strony Góry Chrobrego w kierunku pałacu Augusta Abbega oraz malownicze aleje ze starodrzewem w okolicach leśniczówki Dębica.

Po trzecie, planowana trasa wchodzi w kolizję z intensywnie uczęszczanymi i niezwykle popularnymi wśród elblążan i znanymi w kraju pieszymi szlakami turystycznymi: żółtym i czerwonym “kopernikowskim” oraz niebieskim szlakiem nordic walking.

I wreszcie, tzw. “obwodnica wschodnia” przebiegać ma w bezpośrednim sąsiedztwie polany z wiatami u wejścia do Bażantarni, co znacznie obniży komfort wypoczynku i rekreacji w tym niezwykle lubianym przez elblążan zakątku.

Biorąc pod uwagę powyższe wątpliwości oraz ważny interes społeczny setek członków elbląskiego środowiska turystycznego, sugerujemy przedstawienie alternatywnej koncepcji przebiegu planowanej ulicy, w mniejszym stopniu naruszającej walory przyrodniczo-krajobrazowe Elbląga.

 

Park Bażantarnia znany nie tylko w Elblągu!

- Jeden z najpopularniejszych portali biegowych w Polsce: https://biegologia.pl/ wskazał, iż elbląska Bażantarnia znajduje się wśród „10 najlepszych biegowych miejsc w Polsce, których nie możesz pominąć!”

- National Geographic Polska wymienia Bażantarnię jako jedno z: „7 najpiękniejszych tras nordic walking w Polsce”:

https://www.national-geographic.pl/.../3-las-bazantarnia.

PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama