UWAGA!

Radni o boisku przy SP 23

 Elbląg, Boisko przy SP 23
Boisko przy SP 23 fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

Sprawa budowy boiska przy Szkole Podstawowej nr 23 będzie procedowana na kwietniowej sesji rady Miejskiej. Radni z Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych projekt uchwały zaopiniowali dzisiaj negatywnie. Dlaczego?

Przypomnijmy: grupa mieszkańców Elbląga złożyła projekt uchwały zobowiązującej prezydenta Elbląga do budowy boiska sportowego przy Szkole Podstawowej nr 23. Pod projektem podpisało się 540 mieszkańców Elbląga. Pisaliśmy o tym tutaj. Uchwała będzie rozpatrywana na najbliższej sesji Rady Miejskiej. Dziś (21 kwietnia) jej projektem zajęli się radni z Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Społecznych.

 

Urzędnicy tłumaczą

- Jesteśmy w trakcie budowy kolejnych boisk. Nie wiem, czy w tej kadencji znaleźlibyśmy choć jeden rok, kiedy nie wydawalibyśmy pokaźnych kwot na remonty czy inwestycje w zakresie infrastruktury sportowej. Nikt nie kwestionuje potrzeby budowy boisk przy obiektach oświatowych – mówił Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga na posiedzeniu komisji.

I na tym „dobre” informacje się skończyły. Ponieważ jeżeli chodzi o szczegóły....

- Mamy opinie prawne, że uzasadnienie jest częścią uchwały. A w uzasadnieniu jest napisane, że zobowiązuje się prezydenta do tego, żeby to przedsięwzięcie inwestycyjne zostało zrealizowane w tym roku. Ustawa o samorządzie gminnym mówi, że uchwały i zarządzenia organów gminy dotyczące zobowiązań finansowych wskazują źródła, z których zobowiązania te zostaną pokryte. W projekcie tej uchwały wskazania źródła nie ma. Nie ma również kontrasygnaty skarbnika i prezydenta. Tak więc ta uchwala nie powinna być procedowania. Ale z drugiej strony zapisy prawne nakazują nam rozpatrzenie inicjatywy mieszkańców w zakresie tej uchwały. Rada musi procedować projekt tej uchwały, natomiast jest ona obarczona błędem prawnym. To jest precedens, który, jeżeli uchwała zostanie podjęta, może spowodować rozsypanie się worka z takimi żądaniami. Mogę sobie wyobrazić inicjatywę uchwałodawczą w zakresie budowy mieszkań dla osób oczekujących na mieszkania. Moim zdaniem, jeżeli uchwala o boisku zostanie podjęta, to zostanie uchylona przez wojewodę lub Regionalną Izbę Obrachunkową, ponieważ nie ma wskazania źródła finansowania – kontynuował Janusz Nowak. - Musicie to rozpatrzyć we własnym sumieniu i zagłosować tak, żeby z jednej strony nie zniechęcać mieszkańców do takich inicjatyw, bo to jest bardzo cenna inicjatywa i my ją rozumiemy i popieramy. Uważamy, że takie boisko przy szkole nr 23 jest potrzebne. Tylko, że należałoby podejść do tego kompleksowo. Środki w budżecie są ograniczone. I te środki powinniśmy wydatkować w jakieś hierarchii potrzeb.

- Budżet jest przyjęty. W tym budżecie nie ma boiska i w ramach inwestycji praktycznie realizujemy zadania kontynuowane, zadania z dofinansowaniem zewnętrznym i Budżet Obywatelski. Nie ma innych zadań. Na inne zadania środków nie starczyło. Mamy koniec kwietnia: niemożliwe jest znalezienie wolnych środków, budżet jest realizowany, nie wiadomo jak będą się kształtowały wpływy budżetowe, jak dalej będzie toczyć się pandemia i jaki skutek gospodarczy wywoła – dodała Rozalia Grynis, skarbnik miasta. - Nie jest możliwe znalezienie środków na tym etapie.

 

Radni pytają

Radny Marek Osik zapytał o koszty takiej inwestycji. W projekcie uchwały i jej uzasadnieniu nie wskazano takiej kwoty. - Zdaję sobie sprawę, ze różne są standardy, że może powstać boisko typu orlik, czy takie, które powstawały przy SP 18 i 21. To są różne obiekty – pytał Marek Osik. - Jak najmniejszym kosztem poprawić infrastrukturę w taki sposób, aby można było ją użytkować, żeby to nie był obiekt takiego typu jak teraz, a więc wykluczający możliwość wykorzystywania go w ramach zajęć wychowania fizycznego?

- Też zależy, jaki to remont. Czy mówimy o tym, żeby to boisko asfaltowe doprowadzić do stanu takiego, żeby nie było dziur i wybojów, czyli zalać asfaltem. To jest rząd wielkości 20- 25 tys. zł. Tylko, czy nam naprawdę zależy, żeby takie boisko było przy szkole, bo sprawia duże niebezpieczeństwoa. Natomiast jeżeli chcielibyśmy robić nowe boisko, to musimy to zrobić zgodnie z aktualnie obowiązującymi normami i wymogami prawa. Nie ma wtedy mowy o tym, żeby tylko zerwać asfalt i posiać trawkę. Po pierwsze, trzeba zrobić projekt, który będzie kosztował i na podstawie projektu można zrobić wycenę. Pytanie: robimy tylko boisko, czy też tak jak w przypadku SP 21 i 18. Trudno dziś odpowiedzieć na takie pytanie, ale jest to koszt rzędu kilkuset tysięcy zł, jeżeli nie ponad milion, w zależności od zakresu inwestycji – odpowiedział Janusz Nowak.

Przewodniczący komisji Krzysztof Konert zapytał o możliwości prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 23.

- To nie jest tak, że uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23 nie mają miejsca, w którym mogliby prowadzić lekcji wychowania fizycznego. Poza szkolna salą gimnastyczna uczniowie mogą korzystać z boiska i bazy sportowej, która jest w szkole nr 12. Odległość między tymi szkołami wynosi 300 metrów, jeżeli idziemy pieszo i 550 metrów jeżeli jest to przejazd samochodem. To nie jest sytuacja komfortowa i najlepsza, ale to nie jest tak, że uczniowie możliwości prowadzenie zajęć na świeżym powietrzu nie mają – odpowiedziała Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji w elbląskim ratuszu. - Zanim powstało boisko przy szkole nr 21, uczniowie również korzystali z pobliskich hal i boisk. Ta sytuacja dotyczy też uczniów I LO, którzy korzystają z hali przy ul. Szańcowej.

- Kiedy w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 funkcjonowało jeszcze Gimnazjum nr 3, korzystaliśmy z zewnętrznych sal sportowych m.in. ze Szkoły Podstawowej nr 12. Młodzież z naszej szkoły przemieszczała się do „dwunastki” i tam korzystaliśmy z sali sportowej. Ta sytuacja nie jest komfortowa, mimo że zapewniamy możliwość ćwiczenia młodzieży. Naruszamy jednak mir dyrektora danej szkoły, gospodarza obiektu, który chciałby jak najlepsze warunki stworzyć uczniom swojej szkoły. To jest jednak rozwiązanie tymczasowe. Jestem za tym, żeby młodzieży z SP 23 stworzyć możliwość bliższego dostępu do tego boiska. Moim zdaniem, niekoniecznie musimy myśleć o tym, żeby zbudować obiekt z tzw. wodotryskami. Naprawa nawierzchni tego boiska mogłaby tylko pomóc w podstawowej realizacji zajęć wychowania fizycznego, ale też dałaby możliwość mieszkańcom aktywnego spędzania czasu – dodał radny Adam Matwiejczuk.

Radny Marek Kamm pochwalił obywatelskie działanie, ale... - Jestem wdzięczny grupie inicjatywnej, która taki projekt uchwały przygotowała, skłaniając nas do szerokiej dyskusji. Jednocześnie ubolewam, że projekt nie został złożony na etapie projektowania budżetu, czyli latem, jesienią ubiegłego roku. Wtedy pewnie łatwiej byłoby zaplanować i wpisać te inwestycję do budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej – mówił radny.

Ostatecznie projekt uchwały radni zaopiniowali negatywnie. Przeciw głosowali: Krzysztof Konert, Wojciech Karpiński, Marek Kamm, Andrzej Tomczyński. Marek Osik wstrzymał się od głosu.

Na kwietniowej sesji głosowana będzie także uchwała obligująca prezydenta do przeprowadzenia analizy potrzeb obiektów oświatowych. Ma ona być gotowa do końca sierpnia.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wywalić Nowaka i kasa na boisko będzie, co za problem?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  8
  księhg(2021-04-21)
 • 365 tys poszło na dwa parkingi z budżetu obywatelskiego na gruncie miasta, a oni teraz o boisku dyskutują? Śmieszny, socjalistyczny Elbląg. Wszystko załatwiane przekrętami, socjalem i po jak najmniejszej lini oporu. A żeby płacić za siebie? Oooo Panie! W Elblagu to każdy chce żyć na koszt podatnika!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  6
  Radni out(2021-04-21)
 • Parkingi budowali z budżetu obywatelskiego, a teraz im się boiska przypomniały.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  10
  Jjrr(2021-04-21)
 • źródła finansowania budowy boiska są liczne, po pierwsze zwolnić dwóch wiceprezydentów i obniżyc uposażenie prezydenta, do tego obniżyć diety radnym i skończyc z wypłacaniem nagród wpłatomatom wyborczym, sprzedać deficytową Modrzewinę, no to są wręcz oczywistości
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  7
  szukacz kasy(2021-04-21)
 • Jaka obłuda ze strony radnych, od jesieni został poruszony temat budowy boiska, wiedzieli o tym radni i Pan Prezydent, Pan Wiceprezydent oraz Pani Dyrektor departamentu oświaty, był jeszcze czas aby wprowadzić tę inwestycję do budżetu, a teraz zasłaniają się faktem po czasie. Kłamstwem jest że projekt uchwały zawiera żądanie wybudowania boiska w 2021 r. Jest tam stwierdzenie, że komitet oczekuje wyznaczenia przez Pana Prezydenta konkretnego terminu rozpoczęcia inwestycji w 2021 r. Nie ma mowy o jej zakończeniu w tym roku. Stwierdzenie że projekt uchwały jest obarczony błędem prawnym- to znów mydlenie oczu elblążanom, a Pani Sowickiej "dziękujemy za możliwość uprawiania sportu przez dzieci z niepełnosprawnością w oddalonych szkołach". Pan Prezydent jest przeciwny takiej inwestycji, tylko dlatego że to nie jest jego inicjatywa i nie miał by się chwalić jak swoim lotniskiem gdzie? w Szymanach, a nie w Elblągu, a radnym dziękujemy "za poparcie budowy pomnika, a nie boiska"Zróbmy tam wycieczki dzieciom by pokazać że to jest ich boisko bo tak chcieli radni.
 • To ja tylko przypominam, że parę lat temu zrobiono w TM boisko betonowe. Dlaczego, skoro takie to niebezpieczne? Może pani dyrektor spróbowałaby w czasie lekcji przejść z klasą 25-osobową na boisko w sąsiedniej szkole? A gdzie drugi opiekun? Jak coś się stanie, kto będzie odpowiadał? A tak na marginesie- KPR dostał już zaległe pieniądze?
 • Zwolnić z UM wice i pieniądze na remont boiska będą. Wasze wymówki są poniżej pasa. BEZSENSOWNE.
 • Wywalić was wszystkich to mało. Brak słów na was i wasze podejście do życia. Mamy czyste sumienie że na takich nie głosowaliśmy- cała moja rodzina.
 • Dlaczego ta szkoła nie ma dużej sali gimnastycznej. Np plandekowej. Pytamy jak długo będzie zastawiony chodnik przy UM ul. Kosynierów Gdyńskich. WON na parking.
 • Co chcieliście w ratuszu to macie elblazanie sami wybrali taka prawda!!!
 • A po co mieszkańcom boisko? Z prezydentem, b. radną Kosecką i radnymi PO-PiS wokół pomnika za 160 tysięcy złotych poganiają i wystarczy. Od sportu tylko kontuzje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  4
  Jürgen Słup(2021-04-21)
 • Nowak out.
Reklama