UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Razem dla ochrony przyrody

 
Elbląg, Razem  dla ochrony przyrody
fot. Nadleśnictwo Elbląg

Część lasów Nadleśnictwa Elbląg dotychczas użytkowanych jako drzewostany gospodarcze, przemianowane zostały na rezerwat. Dzięki temu swój teren powiększył rezerwat przyrody „Pióropusznikowy Jar”. Stało się to za sprawą współpracy pomiędzy: Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i Lasami Państwowymi, Nadleśnictwem Elbląg, zajmującymi się między innymi ochroną przyrody.

Głównym celem ochrony tego rezerwatu jest zachowanie fragmentów lasów liściastych ze stanowiskami paproci pióropusznika strusiego (Matteuccia struthiopteris L.). W wyniku szczegółowych badań (zleconych przez RDOŚ w 2011 r.) przeprowadzonych w rezerwacie i jego sąsiedztwie stwierdzono, że większa część populacji chronionego w rezerwacie, gatunku paproci znajduje się poza jego granicami. Z łącznej liczby zinwentaryzowanych 333 stanowisk (23 456 osobników) aż 308 znajdowało się w lasach gospodarczych Nadleśnictwa Elbląg. Jednocześnie jak wynika z przeprowadzonych badań, wśród osobników z liśćmi zarodnionośnymi aż 93% znajdował się także na gruntach zagospodarowanych przez leśników. W związku z powyższym powierzchnia rezerwatu została powiększona o 81,18 ha, z 37.78 ha do 118,96 ha aktualnie. Tereny objęte rezerwatem to lasy biegnące wzdłuż cieku wodnego „Lisi Parów”, o mocno zróżnicowanej rzeźbie terenu, z ponad 180 gatunkami roślin naczyniowych, w tym 7 gatunkami chronionymi oraz różnymi zespołami leśnymi takimi jak łęgi, grądy czy buczyny.

Dzięki wypracowanym przez naukowców i praktyków metodom gospodarowania lasem, na co dzień stosowanych w Lasach Państwowych, możliwe było przekazanie do rezerwatu części lasów gospodarczych o charakterze zbliżonym do lasu naturalnego. Warunki panujące w przekazanych lasach gospodarczych przyczyniły się do rozwoju i wzmocnienia populacji cennego przyrodniczo gatunku, dla którego ochrony powołano rezerwat.

Jan Piotrowski, Nadleśnictwo Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Bardzo proszę, aby wzięto się za rolników, którzy niszczą przyrodę nadmiernymi opryskami chemicznymi (trucizną)pola uprawne i całe okolice. Mało tego to trują również ludzi.
Reklama