UWAGA!

Razem łatwiej w SOSW nr 2

 Elbląg, Razem łatwiej w SOSW nr 2
fot. nadesłana

Od kilu tygodni na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu wychowankowie placówki uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych realizowanych w ramach projektu „Razem łatwiej”.

Najważniejsze cele projektu „Razem łatwiej” to:
       - podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów, rodziców i nauczycieli w zakresie przyczyn i skutków przemocy w rodzinie,
       - zapewnienie możliwości podnoszenia kompetencji rodziców oraz osób pracujących z dziećmi i młodzieżą w zakresie rozpoznawania wczesnych symptomów występowania zjawiska przemocy w rodzinie,
       - minimalizacja zachowań agresywnych na terenie szkoły i w środowisku rodzinnym, rówieśniczym poprzez ukazanie zachowań alternatywnych w sytuacjach wyzwalających agresję, rozwijanie przez dzieci i ich rodziców samoświadomości własnych emocji i uczuć, obniżenie zachowań antyspołecznych u dzieci,
       - rozwijanie kompetencji wychowawczych rodziców i opiekunów dzieci oraz wychowawców na rzecz przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie poprzez wspólny udział w zajęciach zapewniających konstruktywne wykorzystanie czasu wolnego oraz wpływających na wszechstronny rozwój dzieci,
       - zwiększenie zaangażowania rodziców, opiekunów w proces edukacyjny, wychowawczy i rewalidacyjny swojego dziecka,
       - budowanie pozytywnego wizerunku placówki poprzez upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa oraz przeciwdziałania przemocy,
       - zwrócenie uwagi, że dbanie o właściwy rozwój fizyczny, intelektualny, emocjonalny, społeczny między innymi poprzez wzajemną pomoc, współpracę, empatię przeciwdziała rozwijaniu się zachowań agresywnych oraz przemocy.
       Realizacja projektu pozwala na tworzenie sytuacji, w których członkowie społeczności Ośrodka mają więcej okazji do poczucia bycia we wspólnocie, między innymi poprzez realizację wspólnych zadań. To pozwala budować klimat zaufania i bezpieczeństwa, pobudza aktywność uczniów, wychowanków, rodziców i nauczycieli oraz pozwala wykorzystać znane strategie radzenia sobie z przemocą, a jednocześnie poszerzać repertuar posiadanych umiejętności interpersonalnych.
       Minimalizowanie zachowań agresywnych w środowisku rodzinnym i rówieśniczym można prowadzić poprzez ukazanie zachowań alternatywnych w sytuacjach wyzwalających agresję, rozwijanie przez dzieci i rodziców samoświadomości własnych emocji i uczuć, wzmacnianie poczucia własnej wartości oraz uczenie radzenie sobie w trudnych sytuacjach. Dlatego projekt zakłada zajęcia socjoterapeutyczne, sportowe, taneczne i profilaktyczno-teatralne, w których uczestniczą dzieci wraz z bliskimi.

  Elbląg, Razem łatwiej w SOSW nr 2
fot. nadesłana


       Zajęcia pozalekcyjne organizowane w ramach projektu „Razem łatwiej” to judo, które prowadzi trener UKS „Olimpia” - Integracyjny Klub Sakura.
       Najważniejszym przesłaniem zajęć jest zwrócenie uwagi, że uprawianie sportu to nie tylko dbanie o właściwy rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny, ale także alternatywny i konstruktywny sposób radzenia sobie ze złością i agresją, a rozwój zainteresowania sportem, to sposób na konstruktywny i pasjonujący sposób spędzania czasu wolnego.
       Zajęcia taneczne prowadzi specjalistka z CSE „Światowid” w Elblągu - Centrum Tańca „Promyk”, która ukazuje taniec jako alternatywną formę rozładowania napięć, złości i frustracji, uczy dzieci alternatywnych form spędzania czasu wolnego bez komputera i innych zagrożeń wynikających z współczesnej cywilizacji.
       Zajęcia profilaktyczno – teatralne prowadzi aktorka Teatru Dramatycznego w Elblągu. Zajęcia umożliwiają uczestnikom zaprezentowanie siebie – swoich uczuć, lęków, niepokojów (wykorzystanie dramy), wspólne wypracowanie konstruktywnych sposobów radzenia sobie z przemocą. Zajęcia teatralne są także ogromną pomocą w rozwiązywaniu sporów i konfliktów w grupie oraz aktywizują uczniów i rodziców w działaniach grupowych.
      
      

Marzena Żachowska, pedagog SOSW Nr 2
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Dlaczego wszystkie zajęcia są tylko dla dzieci bardziej sprawnych, a o tych ze specjalnymi potrzebami zapomina się i usuwa poza nawias. Bo się nie poskarżą?
Reklama