UWAGA!

Rezerwa zamiast poboru

Elbląg, Zdjęcia z archiwum 16 PDZ.
Zdjęcia z archiwum 16 PDZ.

Wczoraj, 11 lutego weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony kraju. Akt prawny gwarantuje uregulowanie stosunku do służby wojskowej przez przeniesienie ich do rezerwy bez odbywania czynnej służby.

Wszystkie osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej zostaną skierowane do właściwej komisji lekarskiej w celu określenia ich zdolności do czynnej służby wojskowej i przeniesione z mocy prawa do rezerwy - po uprawomocnieniu się decyzji administracyjnej (orzeczenia komisji lekarskiej).
     Przeniesienie do rezerwy następuje z urzędu i nie wymaga osobistego udziału przy dokonywaniu tej czynności zainteresowanej osoby. Potwierdzenie faktu przeniesienia do rezerwy następuje w formie wpisu zamieszczonego w książeczce wojskowej (wydania stosownego zaświadczenia) w przypadku stawienia się tej osoby do Wojskowego Komendanta Uzupełnień.
     Przepis ten będzie stosowany odpowiednio do osób, które dotychczas podlegały obowiązkowi stawienia się do poboru, ale nie zostały powołane do odbycia zasadniczej służby wojskowej (tzn. nie odebrały kart powołania).
     Oznacza to, że wszyscy mężczyźni bez względu na rok urodzenia, którzy mają orzeczoną zdolność do służby wojskowej, z mocy ustawy zostaną przeniesieni do rezerwy bez odbycia służby wojskowej.
     Natomiast osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do poboru, które dotychczas nie miały orzeczonej zdolności do służby wojskowej, komendanci uzupełnień będą kierowali do kwalifikacji wojskowej lub wojskowej komisji lekarskiej. Następnie osoby te zostaną przeniesione do rezerwy.

 


     Wojskowi komendacji uzupełnień zostali zobowiązani do uregulowania stosunku do służby wojskowej wszystkim zainteresowanym, którzy zgłoszą się w tej sprawie.
     Osoby zainteresowane przeniesieniem do rezerwy mogą zgłaszać się do właściwej terytorialnie WKU w celu uzyskania wpisu do książeczki wojskowej (wydania zaświadczenia) o przeniesieniu do rezerwy. Właściwą terytorialnie Wojskową Komendą Uzupełnień jest WKU w miejscu stałego zameldowania lub zameldowania tymczasowego dłuższego niż 3 miesiące (w takim przypadku właściwe WKU przesyła dokumenty do WKU tymczasowego zameldowania).
     Nowelizacja ta gwarantuje wszystkim obywatelom, którzy spełnili obowiązek stawienia się do poboru lub spełnią obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej możliwość przeniesienia do rezerwy bez odbywania zasadniczej służby wojskowej czy przeszkolenia wojskowego w przypadku absolwentów studiów wyższych.

Oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Jestem żołnierzem i nie jestem pijakiem - era chlorów się skończyła - nie ma już brzuchatych sierżantów - armia jest wysportowana (o dziwo). .. Takie czasy.
 • JA byłem w wojsku i chwale sobie bardzo szkoda ze rezwrwa zamiast wojska
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  vandal(2009-02-13)
 • Zawsze wpadamy ze skrajności w skrajność. Wg mnie powinno być dla wszystkiej zdrowej młodzieży trzymiesięczne przeszkolenie. Mogło to by być rozłożone w czasie tzn w wieku do 26 lat. Trzeba by było zaliczyć kilka kursów i szkoleń a nawet zdobyć prawo jazdy. Dziwimy się, że społeczeństwo nie umie wielu niezbędnych rzeczy choćby z dziedziny ratownictwa medycznego, a nie potrafimy tego zorganizować. Przeszkolenie obowiązywało by też dziewczyny-tyle spraw można z nimi omówić, że hej. Z obieraniem ziemniaków włącznie!
 • a moim zdaniem. .. .. neich do wojska idzie ten kto chce. .. .a nie kazdy ????? rożni sa ludzie roznego pokroju i nie zmuszajmy tych zwyklych normalnych ludzi do przebywania chocby w szpitalu psychiatrycznym. , . .. .. znow na suta nie cisnie sie zbyt wiele
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  HJHDJHSJD(2009-02-18)
Reklama