UWAGA!

Rom i Polak...

W Elblągu realizowany będzie program na rzecz społeczności Romskiej. Osoby tej narodowości mają mieć lepszy dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy socjalnej.

Główną ideą tego programu jest jednak to, by przełamywać istniejące wśród Polaków i Romów stereotypy.
     Program powstał w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jego elbląski wątek będzie realizowany przez Wydział Edukacji i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W mieście powołano już koordynatora, który będzie czuwać nad całością. Została nim Romka - Izabela Stankiewicz.
     -Ten program ma przede wszystkim wyrównywać szanse Romów i przełamywać bariery. Dzięki niemu też Romowie powinni się bardziej otworzyć na Polaków, a Polacy na Romów - powiedziała Stankiewicz - Mam nadzieję, że dzięki temu programowi więcej dzieci będzie się kształcić a ich rodzice otrzymają pomoc.
     Poza edukacją, program dotyczy też opieki zdrowotnej, medycznej i pomocy socjalnej dla Romów. Tymi zagadnieniami ma zająć się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
     W Elblągu mieszkają 54 osoby pochodzenia Romskiego. Tworzą 15 wielopokoleniowych rodzin. Dzieci uczą się w ośrodkach specjalnych, a większość dorosłych, pozostających bez wykształcenia, nie ma pracy.
     Już w sierpniu Romskie dzieci uczestniczyć będą w półkoloniach realizowanych w mieście.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • ciekawe jak na to zapatrują sie sami romowie.... czy znowu nie powiedzą że polacy wyrządzili im krzywdę jak wtedy gdy ich osiedlano , a skoro nie mają zasiłków i nie pracuja to z czego żyją czasami mam okazję im się przyjrzeć i na zabiedzonych nie wyglądają
 • To dobra inicjatywa, Cyganie którym przyszło żyć wśród nas nie mogą być izolowani i traktowani z pogardą, a edukacja zdaje się być najlepszą drogą do podniesienia poziomu życia tej grupy etnicznej. Wśród Romów jak w każdej społeczności są osoby bardziej i mniej utalentowane i niewątpliwie byłoby niezle gdyby najzdolniejsi mogli rozwinąć swoje umiejętności z pożytkiem dla siebie i społeczeństwa. Wolałbym aby mieszkańcami Elblaga byli ludzie kulturalni , wykształceni i zamożni, życie byłoby łatwiejsze i bezpieczniejsze . A Cyganów mi żal...
 • Romowie,sa mieszkancami Elblaga od lat i dlaczego maja byc izolowani?" Czy dlatego,ze daja sobie rade bez zasilkow i sa zadbani i jakos sobie radza? A tylko im pozazdroscic,a jak my jestesmy widziani po za granicami naszego kraju? Kto nas lubi?Wstyd sie przyznac,ze jestesmy z Polski, bo kazdy Polak........i co tu wiecej pisac! Niech kazdy dospiewa reszte!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  polaczek(2004-07-28)
 • 54 osoby pochodzenia romskiego? A co z kilkoma tysiącami bezrobotnych? Pomyślcie też o nich!
 • A czy widział ktoś pracującego cygana?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jeżyk(2004-07-29)
 • Ja widziałam na targu Pod Gubalówka w Zakopanem sprzedaje gotowaną kukurydzę i bób nawt niezły. Jest miły i uśmiechniety ale i tak mocniej przyciskam torebkę jak widze cygana.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Szczera(2004-07-29)
 • Był to wyjątek od reguły
 • Szczera/ Jak ja widze cygana to tez mocniej przyciskam... ale kobiete, bo ponoc porywają. Heh :) Jak widze cygankę - młodą (bo stare wyglądają gorzej niż reklama biegunki) to tez sciskam mozniej torbę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wstyd sie podpisać(2004-07-29)
 • Bez radia Myryja nie razbieriosz!
 • a kiedy cyganie zaczną sami przełamywać stereotypy?
 • Popieram inicjatywę ale do domu nie wpuszczę Cygana/ki!
 • zwróćcie Państwo uwage na nastepujace szczegóły: 1. za towarzysza Gomułki (1963) siłą capnieto Cyganów/ Romów i osiedlono w najblizszym większym mieście 2. siła dano im nakazy pracy - np. w Zamechu czu Odzieżówce 3.dano im zdewastowane mieszkania 4.nie wydano dowodów osobistych tylko akty urodzenia 5.nie przestrzegano wobec nich prawa o przymusie szkolnym i walce z analfabetyzmem 6. nie brano do wojska - gdzie mogliby nauczyć się mówić i pisać 7.nie dbano o ich odmienność kulturową 8. nie przestrzegano prawa w zakresie ślubów(chodzi o wiek), nazwisk, stowarzyszeń, asymilacji itd Czy to ich wina, czy nasza??? A swoją drogą - przecież sławny Cygan - p. Czajkowski przez 35 lat był podporą zespołu muzycznego grającego czy w Słowiance czy w Ewie. Znam dwóch elbląskich Cyganów, którzy ukończyli uniwerki. Całą sprawa wynika stąd, że wstępując do UE Polska podpisała kwity min. o równość i prawach mniejszośći etnicznych. Być może podobnych kroków doczekamy się w kierunku innej (traf chce że gospodarzy tej ziemii) zapomnianej mniejszości - warmiaków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  warmiak(2004-08-03)
Reklama