UWAGA!

Rosyjsko-szwedzkie walki o Elbląg

 Elbląg, Rosyjsko-szwedzkie walki o Elbląg
fot. Anna Dembińska

Początek XVIII wieku. Trwa wojna północna. W lutym 1710 r. oddziały rosyjskie zdobywają Elbląg z rąk szwedzkich. Bitwa ta zapisała się w historii nietypowym przebiegiem. Bardziej przypominała zdobywanie miasta w średniowieczu niż XVIII. wieczny szturm. Zobacz zdjęcia.

Początek XVIII wieku. Królewską koronę w Rzeczpospolitej nosi August II Mocny, elektor saksoński. W pactach conventach obiecał szlachcie odzyskanie ze szwedzkich rąk Inflant. Zatarg ze Szwecją miał też car Rosji Piotr I. W myśl starego porzekadła, że wróg mojego wroga jest moim przyjacielem obaj panowie połączyli siły przeciwko Szwecji. Ciekawostka: król Szwecji Karol XII był kuzynem polskiego władcy. Przy czym trzeba od razu zauważyć, że August II w sojusz z Piotrem I wszedł jako władca Saksonii, a nie Rzeczpospolitej. W wielkim skrócie chodziło o to, że Inflanty miały być dziedziczną domeną Wettynów, co dałoby im argumenty w celu wprowadzenia w Rzeczpospolitej dziedzicznego tronu.

- Rzeczpospolita stała się polem bitwy i kartą przetargową pomiędzy imperiami - mówił Krzysztof Kucharski, rekonstruktor z Garnizonu Gdańsk.

„W końcu lutego 1701 roku król spotkał się z Piotrem I w Birżach, gdzie obaj władcy oddali się kilkudniowej pijatyce, po czym urządzili zawody strzelania z armat, które wygrał król Polski. Zobowiązali się nie występować samodzielnie z sojuszu i nie zawierać pokoju separatystycznego ze Szwecją. Car ofiarował Augustowi II znaczną sumę w złocie i obiecał przysłać mu 8 tysięczny korpus wojsk rosyjskich. Ze swojej strony Sas zobowiązał się za wszelką cenę wciągnąć Rzeczpospolitą do wojny, wykorzystując w tym celu obiecane przez Piotra I 200 tysięcy rubli w złocie na przekupienie senatorów“ - informuje Wikipedia powołując się na książkę Jacka Staszewskiego „August II Mocny“.

  Elbląg, Rosyjsko-szwedzkie walki o Elbląg
fot. Anna Dembińska

Działania wojenne trwały. My przenosimy się do 8 lutego 1710 roku. Zima. Wojska szwedzkie wycofują się przed wojskami koalicji. Elbląg jest w rękach szwedzkich...

- To są już czasy broni skałkowej Tymczasem Rosjanie atakujący Elbląg nie użyli artylerii, wykorzystali fakt zamarznięcia fosy miejskiej. Podeszli po lodzi i przy pomocy drabin wdrapali się na wały. Szturm wyglądał prawie jak w średniowieczu. Podobno była to ostatnia taka sytuacja w Europie, kiedy zdobyto miasto szturmem przy pomocy drabin i bez artylerii - wyjaśnia Krzysztof Kucharski. - Doszło do rabunków, miasto zostało złupione przez najeźdźców.

Dziś (4 lutego) na Starym Mieście mogliśmy na chwilę przenieść się w tamte czasy za sprawą rekonstruktorów z Garnizonu Gdańsk. Szwedzkie, polskie i rosyjskie mundury z początku XVIII wieku zaciekawiły mieszkańców.

- Ubrany jestem w mundur żołnierza rosyjskiego z początków XVIII w. Czyli w kamizelkę z rękawami, na to jest narzucony duży frak też z rękawami. To ciepły mundur. Na nogach mam trzewiki, wysokie, wełniane, czerwone pończochy i krótkie spodnie. Trójrożny kapelusz kojarzący się trochę z piratami. Do tego ładownice, pałasz i karabin skałkowy. W armii rosyjskiej Piotr Wielki wprowadził umundurowanie zachodnie wzorowane na holenderskim. Tak wyglądali żołnierze w całej Europie, różnili się kolorem mundurów - wyjaśniał rekonstruktor.

SM

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Będąc na cmentarzu Agrykola zauważyłam dużo grobów z 55-56 roku, dzieci, ktore krótko żyły.... co się działo w tamtych latach 55-56 ze tyle dzieci umierało?
 • @Inbd - Ludzi to jest historia ani indokrynacja. Indokrynacja to tylko PIS
 • Wielkie dzięki rekonstruktorom za przypomnienie wielkiej chały żołnierza rosyjskiego, na którego poświęcenie zawsze można liczyć, część i chwała grupie Gdańsku, Gdańsk zawsze wierny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6
  14
  Iwan Iwanowicz Putlerow(2023-02-04)
 • a w przyszłym tygodniu grupa rekonstrukcyjna pokaże wam zdobycie Elbląga w w 1945 roku, będą gwałty, rabunki, podpalenia ( możliwość upieczenia kielbasek), mordy na cywilach, celem rekonstrukcji jest NIC, NIC się za nimi nie kryje są absolutnie sterylnie bezideologicznohistoryczne, to taka zabawa o tym jak Rosjanie o tak sobie kiedyś tu zdobywali miasto żeby każdy mógł się z tym faktem zapoznać
 • Bardzo ładne kolorowe mundury... Pięknie prezentujące się na tle starówki. I jaszcze ten padający śnieg... zdjęcia jak z bajki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  2
  Napoleonek.(2023-02-04)
 • Chcemy dialogu z rosją, taką jaką ona jest, bo ruski gaz dobrze się pali. Więc nie chcemy takich rekonstrukcji.
 • @Fur deutschland - Ha, ha, ha, ha to dobre i prawdziwe.
 • @Uhgx - 17% armii która zdobywała w 45 roku Elbląg to Ukraińcy oni też pokazali co umieją. A Niemców wcale mi nie żal zasłużyli na takie traktowanie.
 • a czemu nic tu nie powiedziano, że Sasi za ruską kasę zdobyli polską koronę ktolewska aby w zamian za to kosztem Polski robić ruskim dobrze? Sasi to początek upadku Rzeczpospolitej, to za ich rządów Polska straciła niepodległość, to wtedy w 1717 roku polscy posłowie pod groźbą ruskich armat obradowali na Sejmie bez otwierania buzi, co wy tu rekonstruujecie? upadek kraju?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5
  6
  won z tymi baranami(2023-02-04)
 • @Iwan Iwanowicz Putlerow - Chcemy dialogu z rosją, taką jaką ona jest, bo ruski gaz dobrze się pali fur deutschland.
 • Ile wam Amerykanie płacą za tę antyrosyjską propagandę? Ciągle tylko Rosja i Rosja. Może teraz napiszecie coś o amerykańskich zbrodniach? Jest tego wiele.
 • @won z tymi baranami - Rosyjska onuca jesteś baranku. Żebyśmy pamiętali jak słabość kraju wykorzystali kiedyś obcy. Historię trzeba przypominać. Klęski powstań tez się przypomina, tez zakazać?
Reklama