UWAGA!

Rozmawiają o tym, jak uśmierzyć ból

 Elbląg, Aleksandra Ciałkowska-Rysz, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej
Aleksandra Ciałkowska-Rysz, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej (fot. AD)

Dzięki nim odchodzenie odbywa się w sposób godny i możliwie najmniej bolesny. Ponad 600 specjalistów zajmujących się medycyną paliatywną przyjechało do Elbląga, by mówić o wielu aspektach tej dziedziny. - To wymiana doświadczeń, będziemy rozmawiać o tym, jak lepiej leczyć ból i inne objawy. Pacjent w opiece paliatywnej objęty jest pomocą wielodyscyplinarną, to nie tylko sfera duchowa, fizyczna, ale i psychiczna oraz społeczna – wyjaśnia Wiesława Pokropska, dyrektor Hospicjum Elbląskiego, które jest współorganizatorem V Zjazdu Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej.

Przez trzy dni, od 8 do 10 czerwca, specjaliści zajmujący się medycyną paliatywną będą mieli okazję posłuchać m.in. o aktualnych wytycznych w leczeniu bólu nowotworowego, opiece pielęgniarskiej nad pacjentem z popromiennym zapaleniem skóry, o roli kannabinoidów w leczeniu bólu u chorych z nowotworem. Elbląg na trzy dni stał się platformą wymiany doświadczeń i okazją do dyskusji. Wśród osób, które przyjechały do miasta jest prof. Jacek Łuczak, który od 30 lat zajmuje się chorymi w opiece paliatywnej.
       - Na początku było tak, że do opieki paliatywnej, hospicyjnej, domowej czy stacjonarnej, tak jak tutaj w Elblągu, gdzie pani Wiesława Pokropska założyła jedno z najlepszych hospicjów w Europie, trafiali chorzy, którym kończyła się jakakolwiek terapia, w sensie przedłużania życia, modyfikacji choroby. Obecnie, zgodnie z nową definicją Światowej Organizacji Zdrowia, jest to opieka, która powinna rozpoczynać się możliwie jak najwcześniej. Wtedy, kiedy chory jest aktywnie leczony onkologicznie lub ma stosowane inne, różnego rodzaju sposoby leczenia, które mają na celu ograniczenie jego dolegliwości i przedłużenie życia – tłumaczył prof. Jacek Łuczak, który jest również ordynatorem poznańskiego Hospicjum Palium, przewodniczącym Stowarzyszenia Rozwijania Opieki Paliatywnej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
       Jak podkreślał prof. Łuczak, bardzo istotne jest to, aby medycyna paliatywna była zintegrowana z leczeniem onkologicznym. Placówka, w której jest ordynatorem, otrzymała certyfikat ESMO (European Society for Medical Oncology) wyróżniający ośrodki łączące te dwie dziedziny.
       - Chory trafia do nas na oddział lub do naszej poradni, my staramy się maksymalnie uśmierzyć ból, a on może być dalej leczony onkologicznie – mówił prof. Jacek Łuczak. - Korzystamy również z pomocy onkologów wtedy, kiedy chory ma różnego rodzaju dolegliwości, głównie bólowe, związane z rozsiewem do kości. Wtedy istnieje możliwość przeprowadzenia radioterapii paliatywnej, która w kilkudziesięciu procentach powoduje uśmierzanie dolegliwości, jako leczenie wspomagające do terapii farmakologicznej, opioidów, które chory już otrzymywał. Tak samo w przypadku, gdy występuje kompresja rdzenia, często nie rozpoznawana przez lekarzy rodzinnych.
       Jak opowiadał profesor, poważnym objawem tej choroby, takim "ostatnim dzwonkiem", jest osłabienie nóg.  - Wtedy należy szybko zrobić badania obrazowe, podać duże dawki sterydów, a onkolog powinien zastosować radioterapię – opowiadał prof. Łuczak.
       Jak dodał ordynator Hospicjum Palium, w takim przypadku bardzo często potrzebna jest również pomoc neurochirurga, ortopedy, stabilizacja kręgosłupa, aby nie doszło do porażenia kończyn poprzez ucisk na rdzeń. Bywa również i tak, że podczas leczenia onkologicznego, niezbędna okazuje się konsultacja z urologiem, anestezjologiem, kardiologiem.

  Elbląg, Rozmawiają o tym, jak uśmierzyć ból
(fot. AD)


       Rocznie w Polsce ok. 100 tys. osób leczonych jest paliatywnie (rocznie w kraju umiera 380 tys. osób). Wśród nich, oprócz leczonych onkologicznie, są również i osoby, które cierpią na różne schorzenia związane z wiekiem. System medycyny paliatywnej to także leczenie ran, odleżyn, obrzęku limfatycznego. Stoi przed nim również jeszcze inne wyzwanie, czyli integracja z neurologią. Około dwóch tysięcy osób w Polsce cierpi na SLA – stwardnienie zanikowe boczne. To osoby, które również wymagają opieki paliatywnej.
       Jak Polska wypada na tle Europy? W 2008 r. zespół obserwatorów, w skład którego wchodzili m.in. Michael Wright i David Clarke (naukowcy z Wielkiej Brytanii, zajmujący się tą tematyką), ocenił, że znajdujemy się na piątym miejscu pod względem poziomu opieki paliatywnej.
       - Myślę, że jesteśmy nawet i wyżej, bo nie zawsze wszystkie informacje docierają do tych, którzy przygotowują te raporty – wyjaśniał prof. Jacek Łuczak. - Bezsprzeczna jest przewaga Wlk. Brytanii i Irlandii. Natomiast my mamy 500 zespołów opieki paliatywnej, ponad 450 specjalistów, mamy bardzo dobre hospicja i ośrodki paliatywnej.
       Jak dodał, w Polsce hospicja domowe oparte są na modelu, w którym zarówno lekarz i jak pielęgniarka odgrywają ważną w rolę w tym procesie. W Wielkiej Brytanii natomiast często jest tak, że to lekarz rodzinny jest z nią wiązany.
       - A on nie zawsze jest do tego przygotowany – mówił prof. Łuczak. - Nasz, polski model, wymaga jednej zmiany: są niedoszacowane zakontraktowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. W związku z tym część chorych musi czekać i nie zawsze może doczekać tej opieki, bo to zależy od tego, jak wysoki jest kontrakt z danym funduszem.

mw

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kiedy rządy zrozumieją działanie oleju konopnego? Wczoraj właśnie było w uwadze na ten temat. Olej konopny... nieuzalezniajacy jak bardzo pomaga w bólu i terapii... kiedy w końcu zrozumieją, że to pomaga???? Moja babcia też stara się o zgodę od ministerstwa w walce z zanikiem mięśni i bardzo cierpi a wg większości lekarzy powinna leżeć w trumnie już 5lat temu!! Jestem szczerze przeciwna tym którzy pala trawkę i tym co biorą niewiadomo co.. ale patrząc na zalety oleju- jestem na tak. Pomóżcie tym ludziom. Szczególnie, że są najczęściej dowody, że pomaga.
 • Dodam... Mam nadzieję że w końcu zalegalizują ten olej. Dzisiaj jest mało opłacalny bo przemysł farmakologiczny zbija miliardy na morfinie itp... moja babcia zapewne nie dozyje tego momentu i leków usmiezajacych bol które naprawdę jej pomogą... szkoda. I przykro. Państwu lepiej by Marycha i pochodne były nielegalne a tym bardziej- szara strefa się kręciła. :( :(
 • Receptopisarze w limuzynach. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  3
  12123457(2017-06-09)
 • Widzisz, rośliny - takiej jak Marihuana, święta roślina naszych przodków (tak, słowianie używali wielu roślin leczniczych -np. ruta stepowa itd. .. ) czy nawet witaminy - nie da się OPATENTOWAĆ i sprzedawać z np. 2 000 % zyskiem (tak, dwa tysiące procent - taki narzut to nic szczególnego w korpofarmie). .. stąd do upadłego będą wciskać na takich "konferencjach" chemię z korpofarmy, do wyciśnięcia ostatniego grosza od człowieka w potrzebie. .. a tymczasem pomoc dla takiego człowieka często rośnie sobie być może niedaleko jego domu. .. to paranoja i paradoks. Ludzie, nie dajcie odebrać swojego życia korpofarmacji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  LekarzEmeryt(2017-06-09)
 • .. .pomijając, że ból to część naszego życia, ból wskazuje że coś trzeba zmienić, wskazuje gdzie jest problem (lub często raczej jego efekt). .. jeśli chodzi o sprawy paliatywne - to nie rozumiem, dlaczego ludzie mają jakiekolwiek opory nad zastosowaniem w takiej sytuacji jakichkolwiek naturalnych rzeczy, włącznie z najsilniejszymi naturalnymi nawet "narkotykami". .. .bo. .. boją się umrzeć te kilka dni przed "śmiercią" ??? Nie ma to jak wyprać mózgi lemingom tak, by do samej śmierci były posłuszne systemowi. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  LekarzEmeryt(2017-06-09)
 • a co do bólu takiego "zwykłego", który czujemy od czasu do czasu - to "zagłuszanie" go to także mega-głupota. Pytanie - kiedy w Twoim samochodzie coś zaczyna gdzieś stukać (ból) - to jedziesz do mechanika, pokazując mu miejsce, gdzie stuka - czy po prostu podgłaśniasz radio, by nie słyszeć stukania, i jezdzisz beztrosko dalej !?!?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  LekarzEmeryt(2017-06-09)
 • PS. a dlaczego w ogóle w tym kraju wciąż jakiś "urzędnik" decyduje za mnie, co mam wziąć kiedy umieram??? Dlaczego nie mogę choćby np. napalić się marihuaną za całe życie (i być może pomóc siebie podleczyć przy okazji) - do k. .. wy nędzy - czyje to jest ciało - moje, czy urzędnika ?????
 • i na końcu artykułu. .. jak zwykle żebranie o kasę - pozwólcie się medyczni idi0ci leczyć ludziom tak jak chcą - ba, uświadamiajcie ich, ile jest metod - w końcu jesteści lekarzami (?) - to kasa nie będzie potrzebna, bo zwykłe naturalne "preparaty"/rośliny skuteczne w wielu przypadkach, kosztują po kilka zł. .. Nie mówiąc o leczeniu nowotworów dietą, witaminą C, B-17,oczyszczaniem organizmu itd. .. to wszystko powinni robić lekarze. .. ale oni wolą "zgodnie z procedurami" wysyłać ludzi hurtowo na chemię albo średniowieczne wycięcie organu z nowotworem. .. a potem w takiej Polsce dynamicznie mogąrozwijać się ośrodki "paliatywne". .. i jeszcze kasy coraz więcej i więcej. .. .budżet NFZ to ok 100 miliardów (!!!) zł. .. za 1-roczny budżet NFZ można teoretycznie wybudować wszystkie autostrady w Polsce - tyle kosztuje to, co wybudowaliśmy do tej pory od '89 roku.
 • heh, na zapalenia skóry = tylko olej z czarnuszki - "bierzesz pan, i już pan nie masz" - jak nawet Cejrowski ironizuje
 • POrozmawiajcie lepiej o atmosferze w placówce. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  kazikk(2017-06-09)
 • jak zwykle bla bla bla jak bolało tak boli i żaden lekarz nigdy nie zaproponował poradni przeciw bólowej najwyżej coś na bazie paracetamolu ot i medycyna
 • Kiedy normalnie, jak człowiek, każdy w tym kraju będzie mógł odejść znacznie godniej z tego świata wspierając się np. Marihuaną, zamiast płacić grubą kasę za zostanie w ostatnich dniach życia morfinistą?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  AspartamE951=śmierć(2017-06-09)
Reklama