UWAGA!

Rozwijają artystyczne talenty i przełamują bariery

Elbląg, Podczas Baltic Cup najwięcej emocji na widowni wzbudził turniej tancerzy na wózkach
Podczas Baltic Cup najwięcej emocji na widowni wzbudził turniej tancerzy na wózkach (fot. PS)

20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnych. Z tej okazji centrum kultury Światowid prezentuje przedsięwzięcia, dzięki którym osoby niepełnosprawne mogą przełamywać bariery społeczne.

Do programu stałych przedsięwzięć organizowanych przez Światowid dołączone zostały działania, które pozwolą osobom niepełnosprawnym rozwijać się artystycznie, ale przede wszystkim poczuć się nieprzeciętnymi członkami społeczeństwa.
     
     Terapia przez sztukę
     Od kilku lat centrum kultury Światowid wraz ze Stowarzyszeniem Kulturalnym „Viva art” realizuje program zatytułowany „Terapia przez sztukę”, który obejmuje bezpłatne zajęcia dla osób niepełnosprawnych. Podczas warsztatów uczestnicy doskonalą swoje umiejętności w różnych dziedzinach sztuki.
     Obiekt, w którym odbywają się zajęcia, dostosowany jest do potrzeb uczestników - mowa tu o podjazdach, windzie czy przystosowanych toaletach.
     Oprócz form warsztatowych w ramach „Terapii przez sztukę” organizowane są wizyty w elbląskich placówkach kultury: Centrum Sztuki Galeria EL, Muzeum Archeologiczno - Historyczne, a także zajęcia edukacyjne. Ponadto uczestnicy w ramach zajęć z historii i kultury regionu wyjeżdżają na wycieczki krajoznawcze.
     
     Artystyczna integracja
     Dowodem przełamywania bariery społecznej przez niepełnosprawnych jest udział w Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych, podczas których nie ma podziału na osoby niepełnosprawne i te sprawne - są to artyści występujący na jednej scenie. Podczas pierwszej edycji MSA, oprócz występów na dużej scenie, odbywały się warsztaty, seminaria, wystawy. Osoby niewidome i niedowidzące miały możliwość uczestnictwa w projekcji - audiodyskrybowanego najnowszą techniką narracji - filmu pt. „Shrek III”.
     
     Tańczą w ciemnościach ...
     Światowid przy współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych Oddział w Elblągu ma również propozycje dla miłośników tańca. Otóż w każdy czwartek o godz. 14.45 w Centrum Tańca „Promyk” przy ulicy Browarnej 80, odbywają się zajęcia taneczne dla osób niewidomych i niedowidzących.
     Zajęcia prowadzone są przez Ewę Czyżyk. Instruktorka z 20-letnim stażem wprowadza swoich kursantów w podstawy tańca towarzyskiego. Na razie zajęcia przeznaczone są dla osób niewidomych i niedowidzących, ale, jak podkreślają organizatorzy, w przyszłości mają być zorganizowane zajęcia dla wózkowiczów.
     
     ...i na wózkach
     Podczas ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Baltic Cup” publiczność mogła podziwiać młodych, utalentowanych tancerzy w tańcach standardowych i latynoamerykańskim. Jednak najwięcej emocji na widowni wzbudził turniej tancerzy na wózkach, odbywający się pod hasłem "Inte-Gracja” - taneczne spotkania młodzieży". Ciepłe przyjęcie tancerzy udowodniło, że tego typu turnieje powinny być organizowane znacznie częściej.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama