UWAGA!

Rozżaleni poszkodowani, rozgoryczona gmina

 Elbląg, Rozżaleni poszkodowani, rozgoryczona gmina
fot. WS

Wracamy do tematu pożaru w podelbląskich Stobojach. 11 września doszło tam do podpalenia jednego z domów. Gmina w Milejewie zobowiązała się pomóc poszkodowanym, wśród których są również osoby niepełnosprawne, w naprawie zniszczonego budynku. Mimo że gmina robi, co może, poszkodowani narzekają na brak dostatecznego wsparcia z jej strony.

Podejrzanym o podpalenie budynku jest były konkubent mieszkającej w domu kobiety. 55-letni mężczyzna podobno od dawna żył z kobietą w niezgodzie i wielokrotnie groził podpaleniem budynku. Poszkodowane w pożarze rodziny poniosły ogromne straty. Spalony został dach, uszkodzone zostało poddasze, a mieszkania na niższych kondygnacjach uległy zniszczeniu podczas gaszenia pożaru. Koszty związane z naprawą dachu i odnowieniem pomieszczeń będą na pewno niemałe.
       Już w dniu pożaru pomoc rodzinom zaoferował Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Milejewie. Na miejsce zdarzenia przyjechał pracownik ośrodka, a mieszkańcy zostali zapewnieni, że mogą liczyć na jego pomoc. Poszkodowani twierdzą jednak, iż ośrodek nie wywiązuje się z danej wcześniej obietnicy, ponieważ zamiast pokrycia wszystkich kosztów, oferuje im pomoc w wysokości tysiąca złotych.
       Postanowiliśmy sprawdzić, jak jest naprawdę.
       Dowiedzieliśmy się, że szkody związane z naprawą dachu zostały wstępnie wycenione przez znajomego rodziny na 9 tysięcy złotych. Rodzina jest podobno rozżalona, ponieważ gmina może jej zagwarantować jedynie tysiąc złotych, a nie, jak wcześniej obiecała, pomóc w naprawie wyrządzonych przez ogień szkód.
       Pracownica Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Milejewie oznajmiła nam jednak, że po pierwsze, ośrodkowi jest bardzo przykro, iż rodzina wysnuwa nieprawdziwe i krzywdzące wnioski. Na pomoc ze strony GOPS nie składa się bowiem jedynie zaproponowana kwota tysiąca złotych. Gmina ma zamiar pokryć koszty materiałów budowlanych potrzebnych na naprawę domu i pomóc w naprawie budynku. Ma zamiar wysłać na własny koszt rzeczoznawcę, który wyceni wszystkie szkody. Chce również pomóc w znalezieniu dekarza, którzy tanim kosztem odnowiłby spalony dach. Oprócz tego gmina wielokrotnie apelowała do rodzin zamieszkałych w budynku, by sporządziły listę rzeczy, które uległy zniszczeniu, ponieważ gotowa jest pomóc w naprawie zniszczonego mienia.
       Pracownica GOPS zapewniła nas, że ośrodek i wójt gminy nie zostawi rodzin bez pomocy i traktuje sprawę zniszczonego domu jako sprawę priorytetową. Tym bardziej dotknięta jest roszczeniową postawą poszkodowanych. Oznajmiła nam również, że poszkodowani otrzymali mieszkanie zastępcze udostępnione przez osobę prywatną, która, poruszona całą sprawą, pozwoliła zamieszkać w nim poszkodowanym do czasu, gdy dom nie zostanie naprawiony.
       Z jednej strony rozgoryczenie i bezradność rodzin, które nagle znalazły się w trudnej sytuacji. Z drugiej jednak strony może należy zwrócić uwagę na fakt, że gdyby dom był ubezpieczony, naprawa szkód byłaby prostsza. Może rodzina powinna w przyszłości pomyśleć o tak ważnej kwestii, jaką jest ubezpieczenie własnego mienia? Może rozżalona tymi wydarzeniami rodzina zbyt szybko wysnuwa krzywdzące wnioski wymierzone w GOPS i władze gminy, które w miarę swoich możliwości robią wszystko, by pomóc poszkodowanym.
       Rodzinom nie pozostaje chyba nic innego niż uzbroić się w cierpliwość i zaufać ośrodkowi, że wywiąże się ze złożonych wcześniej obietnic. Przecież od pożaru minęły dopiero dwa dni.
      
      
D
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • jasne, komuno wroc!!! Na jakiej podstawie gmina ma pokryc calosc strat, czy to jest jakis nasz narodowy ubezpieczyciel? Nie wiem na jaka ch. .. e ja wciaz oplacam skladke ubezpieczenia od pozaru i zalania od sasiadow, przeciez jak cos sie stanie, to napisze artykulik na Portelu i miasto Elblag mi pokryje wszelkie szkody. Najlepiej zlikwidujmy zaklady ubezpieczeniowe, bo po co nam oplacac cos, co i tak ktos nam da za darmo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Taki jakis tam(2010-09-15)
 • bezczelność! ludziom się w głowach poprzewracało. .. a 100 milionów od wałęsy nie chcecie juz?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  PIcuś glancuś(2010-09-15)
 • Daj, daj, daj, musisz, musisz, musisz. I tak socjal tworzy kolejne kaleki społeczne.
 • wasza chałupa do ruszyć du. y i do roboty, może jeszcze wille tam chcecie ?!
 • kaleki społeczne - dobre określenie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nie ma dajdajdaj musisz musisz(2010-09-15)
 • Ot się w dupach poprzewracało
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nasza szkapa(2010-09-15)
 • A Pani redaktor tłumaczyłam ! że nie chodzi o to, że gmina ma dać dać dać ! tylko żeby ktoś prowizorycznie przed deszczem który od wczoraj pada i wiatrem zabezpieczył dwumetrową dziurę w dachu, żeby tym ludziom i dziecku nie lała się woda na głowę! A wyszło jak zawsze ! że ludzie tylko chcą brać. Tam jest masa ludzi do roboty ~! każdy chce pomóc tylko brakuje zdolności naprawczej w kwestii budowlanki, a jak zaczną sobie sami naprawiać to ktoś wkroczy i powie że samowola budowlana ! najłatwiej jest oskarżać ! i mieć TEMAT ! a ludzie jak zwykle się nie liczą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rozgoryczona rozgoryczeniem(2010-09-15)
 • a ubezpieczenie????? dlaczego gmina ma pomagac?????// to jak mi sie spali dom to mam isc do urzeu i kazac im zwracc albo odbudowywac dom????? ludzie z jakiej racji macie jeszcze pretensje bierzcie co daje i dziekujcie a nie szumicie!!!!! bezczelnosc normalnie!!!!!1
 • -po wyroku jaki otrzyma kOwAL. .. ., skierowac go do przymusowej pracy przy odbudowie-. !!!
 • Do naprawy dachu nie jest potrzebne zezwolenie robisz jak było i nie ma problemu tylko fachure trzeba nic więcej ale na naszym Elbląskim rynku pracy fachowcy niektórzy do remontów że tylko wziąć pasa i z podwórka wygonić i oni mówią że po ich pracy ludzie są zadowoleni w trakcie pracy odbierze tel. i już się umawia na następną prace a to już po łepkach aby szybciej. Gmina na pewno u siebie posiada pracowników interwencyjnych w nich siła, A po drugie to Marek Kondrat chyba wam wytłumaczył za darmo macie co zrobicie sami :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nasza szkapa(2010-09-15)
 • -współczuję pogorzelcom, a tego kowalc. .. .. , gnidę, alkoholika, alfonsa zamknąć w obozie pracy-!!!
 • żal mi pogorzelców, jednak ubezpieczenie to taki wynalazek, który został w jakimś celu wymyślony. A żale za to, że ktoś nie pokrył kosztów odtworzenia, to chyba jakieś średniowiecze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Juras .(2010-09-17)
Reklama