UWAGA!

Rzecznik pomoże?

Trwa Wielka Wędrówka elbląskiej skargi na włączenie miasta do województwa warmińsko - mazurskiego. Tymczasem już w czwartek elbląska Rada Miejska wypowie się, czy chce wznowić procedurę w sprawie zmiany wojewódzkiej przynależności miasta.

Skarga, której autorem jest przewodniczący elbląskiego Ruchu Społecznego AWS Stefan Rembelski, powstała późną wiosną ubiegłego roku i w maju została wysłana do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
     Po kilku miesiącach strasburscy urzędnicy poinformowali jednak, że ich zdaniem w tej sprawie nie wyczerpano jeszcze polskiej ścieżki prawnej.
     Pod koniec roku skarga na Rząd, Sejm, Senat i Prezydenta RP o to, że umieścili Elbląg w województwie warmińsko - mazurskim łamiąc tym samym przepisy Konstytucji, Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka trafiła więc do Trybunału Konstytucyjnego. Ten jednak uznał ostatnio, że pojedyncza osoba w Polsce nie ma prawa prosić Trybunału o rozstrzygnięcie; mogą to tylko zrobić m.in. grupy parlamentarzystów, rząd, prezydent, premier lub rzecznik praw obywatelskich.
     Już w chwili złożenia skargi w Trybunału Stefan Rembelski brał pod uwagę taki obrót spraw. - Moim zdaniem brakuje jasnych przepisów mówiących o tym, czy zwykły obywatel może taką skargę do Trybunału skierować - mówił w grudniu.
     Teraz skarga trafiła do biura rzecznika praw obywatelskich.
     - Uznałem, że tylko ta instytucja może nam pomóc, bo pozostali przecież podejmowali decyzje o wprowadzeniu podziału administracyjnego, na który się skarżymy - wyjaśnia Rembelski.
     W biurze prasowym rzecznika usłyszeliśmy, że informacje o losach skargi poznamy najwcześniej za kilka tygodni.
     Tymczasem już w czwartek elbląska Rada Miejska wypowie się, czy chce wznowić procedurę w sprawie zmiany wojewódzkiej przynależności "aglomeracji elbląskiej", jak napisano w projekcie uchwały. Taką propozycję zawarli w swoim raporcie członkowie Elbląskiego Forum Społecznego; zaakceptowała ją specjalna komisja złożona z radnych.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Hm..! Aglomeracji elbląskiej:) To brzmi dumnie.
 • sami siebie w tym AWS już skarżą a nie lepiej ludziom pokazać za i przeciw i potem ich ponownie zapytać , ja też byłem na początku za pomorskim ale teraz to ... dlaczego Słupsk chce zwiać ? może w Olsztynie swoje już wzieli i teraz się podzielom - bo prawicowy Gdańsk nic nie da lewicowemu Elblagowi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Robert(2002-04-09)
 • Jak zwykle władza swoje, mieszkańcy swoje. Kiedy doczekam się rady z prawdziwego zdarzenia. Nie tylko, że zostaną dzięki NAM wybrani, ale też będą dla NAS "pracować". Jak dotąd po otrzymaniu ciepłej posadki, nie robią absolutnie nic zgodnego z wolą mieszkańców Elbląga. (która jednoznacznie mówi, że Elbląg do Pomorza). A może radni liczą, że w kolejnych wyborach również wygrają ? Mam nadzieję, że wkońcu się przeliczą. Wolę być ubogą krewną bogatego (Gdańsk), niż ubogą i okradaną krewną (Olsztyn). Wracając do władz w naszym mieście, śmiać mi sie chce jak czytam, że elbląskie władze liczą na to, czy na tamto od Olsztyna (np. w-ce wojewoda z Elbląga). Ludzie, obudźcie się!!! Nie ma na co liczyć, albo czekać, aż łaskawy Olsztyn coś da. My nie stanowimy dla nikogo żadnego potencjału, ani wsparcia. Są miasta bliżej Olsztyna, które mają z nim po 1. lepszy kontakt, po 2. zaufanych ludzi, po 3. nie dążą do zmiany granic, po 4. potrafią zadbać o swoje sprawy. U nas niestety polityka jest na etapie Mieszka I. Mam taką nadzieję, że chciaż moje pra, pra wnuki doczekają jakiejś zmiany. Czego sobie i Państwu życzę.
 • pani aniu, niech pani nie obraża mieszka I. w porównaniu z naszymi miejscowymi tuzami politycznymi był to prawdziwy mąż stanu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Grajdołek(2002-04-09)
 • Bardzo gorąco przepraszam Mieszka I. Dziękuję za zwrócenie uwagi.
Reklama