UWAGA!

Samotna starość romskich kobiet – posłuchaj!

 Elbląg, Samotna starość romskich kobiet – posłuchaj!

Wśród setek tysięcy Polaków, którzy w poszukiwaniu pracy i lepszego życia wyjechali w ostatnich latach za granicę, jest wielu Romów. Tu, na miejscu, zostały ich mamy i babcie. Samotność i izolację tych kobiet pogłębia zjawisko age-yzmu – dyskryminacji ze względu na wiek, która dotyka nie tylko starsze członkinie społeczności romskiej...

Magdalena Kazubowski-Houston, reżyser i antropolog, a także elblążanka, która mieszka w Kanadzie, od lat zajmuje się problemami Romów. W 2003 roku w Elblągu przygotowała spektakl z udziałem grupy romskich kobiet, który traktował o przemocy. W tym roku badaczka powróciła do tematu. W czasie wakacji spotykała się i rozmawiała z romskimi kobietami z Elbląga. Przygotowuje książkę poświęconą doświadczeniu starości u romskich kobiet. Jak usłyszeliśmy, jest też szansa, że na bazie tej pracy powstanie spektakl.
       Posłuchaj ciekawej rozmowy.
      

       ***
       Magdalena Kazubowski-Houston posiada naukowy stopień doktora. Na pracę doktorską złożyły się właśnie badania wśród romskich kobiet w Elblągu. Na ich bazie powstała książka, która ukazała się w tym roku nakładem prestiżowego wydawnictwa McGill Queen's University Press. Pani Magdalena wykładała na różnych uczelniach. Obecnie jest profesorem na wydziale antropologii Wilfrid Laurier University w Waterloo w Kanadzie.
      
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama