UWAGA!

Segregacja odpadów weszła im w krew

 
Elbląg, Elbląskie Dni Recyklingu odbyły się już po raz jedenasty
Elbląskie Dni Recyklingu odbyły się już po raz jedenasty (fot. Anna Dembińska)

 Mnóstwo nakrętek, kilogramy makulatury, baterie i ogromne ilości elektrośmieci – tak wyglądał dziś plac Kazimierza Jagiellończyka. A to wszystko za sprawą XI edycji Elbląskich Dni Recyklingu. Długie kolejki po wymarzone roślinki świadczą o tym, że zainteresowanie imprezą z roku na rok nie maleje. Zobacz zdjęcia.

Pan Wiesław, który przychodzi tu od lat, miał kosz wypełniony po brzegi. – Mam między innymi około 60 kg makulatury. Ogółem uzbierałem 300 punktów, które chciałbym wymienić na drzewka. Mamy działkę i na niej właśnie sadzimy z żoną roślinki, które tu dostajemy. Uważam, że ta impreza jest bardzo fajna, bo można się pozbyć niepotrzebnych rzeczy.
       Po odbiór sadzonek ustawiła się duża kolejka, w której spotkaliśmy panią Cecylię. - Miałam 100 puszek, 60 nakrętek i 10 baterii, ale mąż stał do elektroniki i miał tego dużo - opowiada. - Stanęłam o godz. 10 i już mam te rzeczy wymienione na punkty, także pół godziny mi to zajęło. Tylko męża nie mogę znaleźć – śmieje się pani Cecylia. - Zbieraliśmy te rzeczy dość długo, ponad rok. Po co to ma zalegać w piwnicy, skoro można je tu oddać i jeszcze coś za to dostać, także bardzo pomysłowe wydarzenie.
       - W tym roku przyszłam o 9 i już było sporo ludzi. Przyszłam z całą rodziną, więc tak się zorganizowaliśmy, że szybko poszło. Warto tu przychodzić, bo nie dość, że można pozbyć się tych rzeczy, to jeszcze krzewy dostajemy – dodaje pani Danuta, kolejna z uczestniczek Elbląskich Dni Recyklingu.

  Elbląg, Odpady można było wymienić na drzewka i krzewy
Odpady można było wymienić na drzewka i krzewy (fot. AD)


       - Jak zwykle od godz. 6 już zbierali się chętni, więc zainteresowanie tą imprezą ciągle jest – opowiada Grażyna Gaza, pracownik Zakładu Utylizacji Odpadów. - Ruch zawsze mamy do końca imprezy. Najwięcej ludzie przynoszą nakrętek, być może dlatego, że nakrętki są mniej kłopotliwe i zajmują mniej miejsca niż na przykład makulatura.
       Na co najchętniej elblążanie wymieniają zebrane punkty? Dorota Cuprych, zastępca dyrektora do spraw eksportu w ZUO, bez zastanowienia odpowiada: krzewy. - Nastawiliśmy się na nie w tym roku i już o 12 krzewy prawie zeszły - dodaje. – Kolejka do nas była nadal bardzo długa, więc domówiliśmy ich więcej.
       - Zdarza się na przykład, że przychodzi pani i oddaje nakrętki i nie chce punktów, bo jedynie chciała przyczynić się do ochrony środowiska – opowiada Grażyna Gaza.
       – Podszedł do mnie pan i dał mi swoje punkty – opowiada zaskoczona pani Kasia. – Powiedział, że może mi się przydadzą i poszedł.
       Zainteresowanie wymianą odpadów na rośliny nie maleje. – Zbieranie tych nakrętek weszło mi już w krew – mówi pani Danuta. – Automatycznie je odkręcam, gdy mam wyrzucić pustą butelkę.
      

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym imprezy 
Karolina Król
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Wózki pożyczone z Kauflanda miały wzięcie, pewnie się obsługa sklepu zastanawiała gdzie się one podziały :-D
 • Miałem "odłożonego" busa śmieci (makulatura, elektronika itd), ale gdy zobaczyłem rano kolejki zrezygnowałem, bo szkoda mi było wolnej soboty. Z tego co wiem co roku jest tak samo. Akcja super, ale jak widać powinna być organizowana znaczbie częściej i tu chyba każdy się ze mną zgodzi. Nyślę, że w okresie wiosenno-letnim conajmniej raz w miesiącu. W każdym razie śmiecie zawiozę sam, a roślinki kupię u ogrodnika...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  2
  Tamdaramdam(2018-05-19)
 • Pozdrawiam Pana, który przyjmował na końcu i wydawał punkty. Bardzo miły człowiek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Elka55(2018-05-19)
 • Segregować odpady powinny być odbierane za darmo a mieszane za 100 od worka!!!!! To jest ekologia i zachęta!!!!
 • Kolejne pośmiewisko Zuo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ......(2018-05-19)
 • Segregacja w Polsce to parodia. Sortownie nie działają. Wysypiska rosną!!!!! Śmieci w lesie i na polach w rowach przybywa
 • Kontener na zdjeciu = na tym polega segregacja... hasła i to wszystk... na końcu i tak wszystko ląduje w jednym koszu
 • Opakowania Zwrotne!!!!!!!!!!i zniknie problem odpadów,kto to blokuje żeby tego nie wprowadzić?
 • Sortowanie śmieci to teoria jak nasze państwo zarządzane od 45 poprzez zydokomune
Reklama