UWAGA!

Seniorzy na spotkaniu z ratownikiem

 
Elbląg, Seniorzy na spotkaniu z ratownikiem
fot. nadesłana

Jak zachować się, gdy zagrożone jest ludzkie życie? Jak udzielać pierwszej pomocy? To tylko niektóre zagadnienia omawiane podczas spotkania z ratownikiem medycznym, które odbyło się w ramach projektu „Bądź aktywny w każdym wieku” realizowanego przez Stowarzyszenie „Jantar” we współpracy z CSE „Światowid”.

„Bądź aktywny w każdym wieku” to projekt skierowany do osób po 50 roku życia. Jego celem jest zachęcenie osób starszych do aktywnego i zdrowego stylu życia poprzez zajęcia ruchowe (aqafitness, nordic walking, zajęcia taneczno-gimnastyczne) i spotkania ze specjalistami: psychologiem, dietetykiem i rehabilitantem.
       Jako pierwsze, w miniony czwartek (6 listopada) odbyło się spotkanie z ratownikiem medycznym i instruktorem Polskiej i Europejskiej Rady Resuscytacji - Claudem Mawa. W spotkaniu uczestniczyło około 30 osób. Ratownik uczył wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Omawiał także profilaktykę zwału mięśnia sercowego i udaru mózgu.
       – W wieku dojrzałym takie zagrożenie częściej występuje, dlatego warto uświadamiać seniorów, jak należy się zachować, aby pomóc sobie lub bliskim – mówi Claude Mawa.
       Uczestnicy, którymi były nie tylko osoby uczestniczące w projekcie, ale też zachęceni przez nich znajomi, zadawali pytania oparte na własnych doświadczeniach oraz uczestniczyli w zajęciach praktycznych m.in. resuscytacji na fantomie i korzystania z AED - automatycznego defibrylatora zewnętrznego.
       Po tym spotkaniu, dyrektor CSE Antoni Czyżyk, poinformował, że w najbliższym czasie placówka zakupi defibrylator AED, bo - jak mówi - „Światowid” realizuje wiele imprez masowych, stąd posiadanie takiego urządzenia da jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa uczestnikom wydarzeń kulturalnych.
      
Projekt „Bądź aktywny w każdym wieku” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki

      
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama